🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Три фирми искат фалита на най-големия търговец на ток в България

"Гранд енерджи дистрибюшън", която се свързва с Христо Ковачки, е спряла да изпълнява договорите си още през август

На пазара на електроенергия ще настъпят сериозни размествания, ако се стигне до фалит на дружеството
На пазара на електроенергия ще настъпят сериозни размествания, ако се стигне до фалит на дружеството    ©  Цветелина Белутова

Високите цени на борсовия ток и като цяло несигурната ситуация в сектора застигнаха и най-големият търговец на електроенергия в България - "Гранд енерджи дистрибюшън", чиито приходи за 2020 г. бяха почти 759 млн. лв., а прогнозите за тази година бяха за над милиард. В случая обаче три фирми, две от които чуждестранни търговци на ток, са поискали от Софийски градски съд "Гранд енерджи дистрибюшън" да бъде обявено в несъстоятелност. Делото е образувано на 4 октомври, като първото заседание е било на 3 ноември. Към момента съдът е назначил вещо лице, което да изготвим икономическа експертиза и се събират допълнителни данни от молителите.

Междувременно от 18 ноември "Гранд енерджи дистрибюшън" е с нов собственик, но и преди, и сега се свързва с бизнес групата на Христо Ковачки.

Последният голям фалит на търговец на ток беше в края на 2017 г., когато "Фючър енерджи", кандидат-купувач на бизнеса на CEZ в България в онзи момент, просто престана да работи и остави клиентите си в критична ситуация. Сега, ако се стигне до фалит на "Гранд енерджи дистрибюшън", той няма да е толкова изненадващо и потребителите ще имат време да сключат договори с други търговци. При всички случаи обаче евентуалното излизане от пазара на най-големи играч ще предизвика трусове и преразпределение на дяловете в сектора.

Какво е известно

Несъстоятелността на "Гранд енерджи дистрибюшън" е поискана от дружеството "Дила", като след това към процедурата са се присъединили още регионалният търговец на едро на швейцарската "Алпик" и гръцката "Елпедисън пауър дженерейшън". По информация на "Капитал" причина за това са неизпълнени договори за общо над 100 млн. евро, свързани с фючърсни сделки за доставка на електроенергия.

С определение от 14 октомври съдът е поискал като писмени доказателства по делото документите, приложени към една от молбите, и допуска изслушване на съдебно-икономическа експертиза, като при изчисляване на показателите за ликвидност и задлъжнялост/автономност и съответно при извършване на икономико-финансов анализ на състоянието на "Гранд енерджи дистрибюшън" вещото лице да даде заключение за всяка година за периода от 2016 г. до момента на изготвяне на експертизата. За вещо лице е назначена Златка Добрева.

Съдът иска от нея да отговори и на следния въпрос: "Притежава ли ответникът по молбата налични парични средства по каса или по банкови сметки към момента на изготвяне на експертизата, както и към момента на изготвяне на последния годишен финансов отчет, който вещото лице е проверило, както и какъв е техният размер?"

Освен това е задължена и НАП в едноседмичен срок от получаване на искането да представи заверени преписи от представените от "Гранд енерджи дистрибюшън" годишни декларации и годишни финансови отчети, считано от 2016 г. до момента. В същия срок трябва да се представят и всички съставени на дружеството ревизионни актове, ако има такива, както и доказателства за влизането им в сила.

Агенцията по вписванията пък трябва да изпрати по делото служебна справка относно недвижимите имоти, вписани на името на "Гранд енерджи дистрибюшън".

На 3 ноември СГС е оставил без уважение искането на "Елпедисън пауър дженерейшън" С.А. (посочен като кредитор) за допускане на предварителни обезпечителни мерки чрез назначаване на временен синдик на "Гранд енерджи дистрибюшън" и налагане на запор върху банкови сметки на дружеството.

Прехвърляне след проблема

Още през лятото "Гранд енерджи дистрибюшън" предприе смяна на собствеността си, като подаде искане за това пред Комисията за защита на конкуренцията. Именно по това време започва и неизпълнението на договорите към контрагентите на дружеството.

Формално дружеството се притежаваше от Надежда Арсова, а новият притежател е наскоро създадената "Стоименов трейдинг" на неизвестния в енергийните среди Станислав Стоименов, който не притежава други фирми. Реално новият съдружник, както и самата "Гранд енерджи", и повечето фирми на Ковачки, са регистрирани на един и същ адрес: Индустриална зона "Орион", която се намира на ул. 3020 в столичния квартал "Модерно предградие".

Формалното вписване на промените в Търговския регистър е факт от 18 ноември.

Дори и да фалира "Гранд енерджи", групата около Ковачки ще остане с други енергийни търговци, като например "Юропиан трейд оф енерджи" и "Хидро пауър ютилитис".

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    tulup avatar :-P
    tulup
    • + 2

    Обикновено в такива моменти се намесваше държавата и спасяваше националноотговорния бизнесмен от фалит. За сметка на данъкоплатците. Сега явно доста скоро ще можем да видим дали наистина ще има промяна

    Нередност?
  • 2
    parazitko avatar :-|
    Паразитко
    • - 1
    • + 3

    Еееее ковача открадна около милиард за 3 години а сега ще се пенсионира.

    Нередност?
  • 3
    hold_kjeft avatar :-|
    hold_kjeft
    • - 1
    • + 2

    Но крайният потребител яко го рекетират законно с цената на Ел енергията. За утре Германия и Полша 123 евро а България 193 евро. А когато потребителската кошница скочи 400% никой да не плачи.

    Нередност?
  • 4
    aussie avatar :-|
    aussie

    Великия бизнесмен пак се е проявил като такъв. Некадърността е постоянна

    Нередност?
  • 5
    lz73 avatar :-|
    lz73

    Да се готви Мост Енерджи

    Нередност?
  • 6
    vidur avatar :-|
    vidur
    • + 2

    На мен най ми харесва, че цените на тока и парното продължават да се качват, макар и цените на петрола и природния газ да падат от седмици. Явно е много хубаво да си закупил на високите цени за месеци напред...

    Нередност?
Нов коментар