Нетната печалба на "Монбат" намалява почти наполовина

След спада през пролетта обемът на продажбите през втората половина на 2020 г. се е увеличил

Групата отчита възстановяване на продажбите в края на миналата и началото на тази година
Групата отчита възстановяване на продажбите в края на миналата и началото на тази година
Групата отчита възстановяване на продажбите в края на миналата и началото на тази година    ©  Надежда Чипева
Групата отчита възстановяване на продажбите в края на миналата и началото на тази година    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Производителят на акумулатори "Монбат" отчете с над 46% по-ниска нетна печалба за 2020 г. Спадът е резултат от свитите приходи през пролетта заради пандемията, докато през второто полугодие компанията отбелязва увеличение на обемите на продажбите, като тенденцията се запазва и през първия месец на тази година. Това е и причината оперативната печалба да отбележи лек ръст през 2020 г., показват консолидираните данни на групата.

Пандемия и продажби

Приходите на групата, която включва заводите за акумулатори в Монтана и Добрич, рециклиращите предприятия и чуждестранните дружества на "Монбат", се понижават с близо 7% през миналата година (виж таблицата). От компанията уточняват, че намалението идва главно от спада на продажбите на антимониеви оловни сплави, които не са част от основната дейност на рециклиращата дивизия, както и от по-ниските нива на индекса на оловото на Лондонската метална борса спрямо предходната година.

Ограниченията покрай пандемията са се отразили пряко на продажбите на акумулаторни батерии, както и на събираемостта на оловосъдържащи материали от средата на март до края на май. Ситуацията обаче се е променила през второто полугодие, като за юли и октомври от компанията отчитат рекордни продажби като брой оловно-кисели батерии, които имат и най-голям дял. В края на годината съществен ръст е имало и в продадените обеми стационарни батерии, които носят повече добавена стойност спрямо останалите продукти на групата, става ясно от отчета на "Монбат". Разбивката показва още, че дружеството е получило 3.8 млн. лв. приходи от литиево-йонни батерии, които се произвеждат в германското му предприятие EAS Batteries.

Близо 93% от приходите на компанията са от износ, като големи пазари са Германия, Франция и Саудитска Арабия.

Оперативен резултат

Повишените в края на годината продажби са причината печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) да нараства с 2.8% през 2020 г., като достига 36.6 млн. лв. Значително по-ниският нетен резултат се дължи на увеличението на амортизационните разходи, като съществена част от тях са свързани с придобит инвестиционен имот през юли 2019 г., както и с валутно-курсови загуби заради отслабването на долара спрямо еврото, посочват от компанията.

В началото на миналата година компанията обяви инвестиционно намерение да изгради завод за биполярни батерии във Враца, като регистрира специално дружество за целта - "Монбат Ен Би Пи", и купи парцел край града. Производството щеше да е базирано на технологията GreenSeal на американската Advanced Battery Concepts, която "Монбат" купи преди две години. След акцията срещу собствениците на групата братя Бобокови обаче проектът беше замразен.