23 сеп 2023, 2406 прочитания
23 сеп 2023, 2181 прочитания
23 сеп 2023, 1206 прочитания
24 сеп 2023, 900 прочитания
24 сеп 2023, 738 прочитания
Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:
K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).
23 сеп 2023, 2406 прочитания
23 сеп 2023, 2181 прочитания
23 сеп 2023, 1206 прочитания
24 сеп 2023, 900 прочитания
24 сеп 2023, 738 прочитания
-10 +4
За 20 г минаха около 15 избора. Гласуваха по около 20 хил от тях(без Турция). След като доброволно не участват, въпросът е риторичен. Не ги интересува. Дори да има още 20 хил, които имат желание, но са далече от секция, това нищо не променя. Няма да ти пуснат, ако не си поискаш. А те не искат.
-1 +17
Гласовете в чужбина не гласуват за кандидатски листи, техните гласове се "преливат" към гласовете за партиите в България. По тази причина избирателната активност е ниска. На последните избори през 2009 все пак гласуваха 150 000 българи в чужбина, което даде на партиите в България около 8 мандата. Въпросните 8 депутата избрани с гласове в чужбина обаче НЕ ПРЕДСТАВЯТ българите в чужбина.
-1 +9
ами как ще е висока избирателната активност като няма къде да се гласува! на последните парламентарни избори секции има открити само в 138 града (в т.ч. 16 в Турция). колко души в България биха били гласували , ако трябваше да изминат 300-400 км до най-близката избирателна секция?
въпреки физическите пречки да гласуват, наблюдава се трайна тенденция на нарастване на избирателната активност. на последните избори българите в чужбина гласуваха два пъти повече отколкото през 2005 година. от посочените 150 000 гласували, над 60 000 са от Западна Европа и САЩ.
въвеждането на интернет гласуване вероятно ще увеличи избирателната активност до 400 000 души.
-2 +10
Българите зад граница трябва да могат да гласуват и да участват в политическият живот на страната. Как иначе си представяте, че биха се върнали- те и децата им? Чрез хилави бесепарски програми, измислени да обслужват собствените им деца с парите на народа?!
- Промяна на избирателният закон.
- Въвеждане на електронно гласуване
_____
RoujkaBG-3 +3
Хората гласуват едно, политиците правят друго ...
И знаете ли до кога - докато децата на политиците пораснат, завършат и се върнат от чужбина.
+3
Забравих да кажа - гласувах ДА и в другата анкета (интересно ще е да сравним накрая процентите):
e-v-tchuzhbina-i-utchastieto-im-v-izborite-v-balga riya/
http://www.eurochicago.com/2010/06/anketa-balgarit
-1 +8
Не само, че всеки българин живеещ в чужбина плаща данъци в България, а и главното валутно перо влизащо в страната ни от 20 години насам, е благодарение на ТЯХ.
Аман от не доучени пишман-икономически журналисти, които прокараха тезата, че емигрантите не плащали данъци. Плащат и още как...
_____
Харолд Пинтър: Лъжата може да стигне тьй далече, та лъжецът да смята, че говори истината-1 +2
Уважаеми приятели,не смятам че можем да коментираме нещо което в не е неизвестно даже на Премиера и министера на финансиите?Кой от тях може да ми докаже по някакъв начин че всеки собственик на не движим имот който не е деклариран се плащат данаци.Поради знанито какви са санкциите в цял свят живещите в чужбина плащат данаци в България.Тука има голяма разлика.Посочете ми кой притежава вила без Акт за ползване и плаща данаци за дворно място а не селскостопански имот.От правителството се коментира за облагане на Луксозни имоти .Пасочете ни поне няколко които са регистрирани даначно и плащат данаци.Когато някой пратежава 2 или 3 жилища в един град плаща по висок данак .А този който притежава 2 или 3 жилища в различни населени места и не плаща нито завишени данаци нито ги плаща въобще.Какви са санкциите и кой ще ги установи.Нека се направи анализ колко са новопостроените жилища и колко са новорегистрираните и ще видита къде е разликата.Това е най голямата разлика в даначните приходи за последните 7/8 г.
+7
Оказва се, че въпроса с плащането на данъци е много чувствителен за българите живеещи в България. Подозирам, че понятието "данък" е твърде неясно за много. Данък "общ доход" сътавлява една малка част от държавния бюджет, около 30% във Франция например. Голямата част на бюджета се събира от ДДС, който всички плащат, независимо от тяхното гражданство.
Въпроса е обаче принципен : трябва ли да въведем "имуществен ценз" за гласуване ? Нека да е ясно, че ако такъв бъде въведен, то автоматично над половината от българските граждани, живеещи в България, няма да имат право на глас (защото не плащат преки данъци). По същата логика, гласа на хора като Ковачки ще трябва да тежи колкото 10 000 обикновени гласа например. Накрая, не на последно място, ние ще трябва да напуснем ЕС, тъй като такъв цивилизационен избор е несъвместим с европейската ценностна система.
Разбира се, това не е невъзможно, но е въпрос на избор.
-1 +2
Пропускаме избора за местното управление не трябва да се разреши гласуване на не живеещи в населените места граждани с двойни гражданства.Фрапантен е случея с избора на кметове в Родопите.Населението като регистрация са 100/200 души максимум а на гласуването се дописват 300/400 гласоподаватели и ако се направи сравнение ще се окаже че са гласували минимум 2/3пъти
-1 +3
Бошнаков, на местни избори следва да гласуват живеещите постоянно там. Няма никаква връзка между местоживеенето и гражданството. Ти не си наясно дори със действащото законодателство в Р България. Ето какво казва закона за местните избори
http://lex.bg/laws/ldoc/2133624320
"Всеки гражданин на държава - членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, има право да избира общински съветници и кметове".
Забележето, че това е европейски закон и България е поела ангажименти като е подписала договора за членство в ЕС.
Избора е : или да напуснем ЕС, или да си сверим часовника!
-1 +1
Запомнил съм един аргумент. Никое право не е и не може да бъде абсолютно осигурено. Тия хора не са лишени от право на глас, могат да го упражнят, когато им кефне, ако се върнат тук за деня на изборите или се придвижат да най-близката секция в тяхната държава.
Упражняването на правото е въпрос на желание. Секции има в чужбина предостатъчно. Сигурен съм, че в Чикаго живеят поне десет пъти повече българи от гласувалите. Ееее, като го мързи да мине 3 спирки с метрото, на крака ли да му идат?
+1
Гаврилов,не сте видели на яве какво става със родобските общини пък и с Ромските Автобуси.Проверявали ли сте колко от починалите и изнеслите се са в списъците за гласуване.Участвувал съм като председател на секционна комисия 7 Избора .Всичко това съм го видял и мога да го потвърдя.
-1 +2
"Тия хора не са лишени от право на глас, могат да го упражнят, когато им кефне, ако се върнат тук за деня на изборите или се придвижат да най-близката секция в тяхната държава. "
Разбира се, че могат. Например Тулуза-Париж са 700 км, 200 евро за път и един напълно загубен ден.
+1
Ами да, веднъж на 4 г, може да се прежали един ден, някоя и друга пара и да се съчетае с разходка до Париж през уикенда.
Хасан аа от Бурса също дреме на опашка няколко часа, щом гласуват по хиляда калпака в секция.
А футболните фенове прекосяват континента срещу повече пари, друсане по 3-4 дена в автобус, без нищо да разгледат и го правят не веднъж на 4 г, а по-често.
-1 +1
Ако искате отделен избирателен район, със собствена листа, как ссмятате да изчислите големината му и броя на депутатите? У нас са от 3, до 14 депутата, според района. Ако се сметне, че сте 600 хиляди, полагат ви се около 60+ депутата. Ако не гласувате за партиите тука, а само за една ваша листа (чисто хипотетично), вие ли ще ни управлявате?
Ще ви кажа какво ще стане, но не хипотетично, а базирано на сегашния опит. ДПС ще ви обере почти всички места, в големия избирателен район. И ще станат първа политическа сила ТУК, на нашата глава.
-1 +2
Г-н brasarq, изказвате се неподготвен. Броя на мандатите във всеки МИР може да се пресмята според избирателната активност например, както се прави в други европейски държави. Впрочем, откога народните представители "управляват" ? Аз си мислех, че правителството управлява. Да вземете да се ограмотите все пак. Един депута във Видин бе избран миналата година с 2000 гласа. Не е ли срамно 1 милион човека в чужбина да нямат поне един свой представител в Народното Събрание ?
+2
"Ще ви кажа какво ще стане, но не хипотетично, а базирано на сегашния опит. ДПС ще ви обере почти всички места, в големия избирателен район. И ще станат първа политическа сила ТУК, на нашата глава. "
Горният цитат показва до каква степен българите не си познават изборната система. Спечелените мандати за всяка партия се определят на национално ниво, според подадените гласове. Създаването на допълнителни избирателни райони няма НИКАКВО отношение към определянето на изборните резултати на партиите. Изборните райони служат единствено за персонализиране на така спечелените мандати.
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135182336
-1
Явно съм запознат много по-добре от вас, след като нищо конкретно и технически приложимо няма в предложенията ви.
Казвате, че имало страни, в които броят мандати на един МИР, се изчислява по избирателната активност. Базирано на предните избори, това прави 4 мандата за "българите" в Турция и 3 за всички останали по цял свят.
Да се изчисляват по такъв начин ще е противоконституционно, но да приемем,че го направят. С нещо променя ли се картинката? 4 мандата за ДПС и по по-малко от един на останалите партии. Остатъкът ще трябва да се перазпредели на национално ниво.
Това което намирате за слабост в сегашната с-ма, е, че нямате думата по подреждането на самите листи. Е, добре, ние тука също.
Ако се въведе мажоритарен елемент в пропорционална листа, тогава ще загубите тая незначителна привилегия. Защо незначителна ли? Като се запознах с подадените преференциални гласове, подадени за листата на една партия(имаше маж ел-т на евроизборите), установих, че се разпределят твърде равномерно и размествания нямаше. Нямаше да има дори, ако прагът беше 5, а не 15.
В две съседни изречения, твърдите противопложни неща. Че броят на мандатите трябва да е на база избирателна активност(170 хил), а после говорите за милион. Разберете се със себе си.
В БГ управляват депутатите, защото е парламентарна република. Те свалят и качват изпълнителната власт. Пише го в Конституцията. Знаят го и в помощните у-ща.
...
Прочитане на целия коментар Спечелените от всяка партия мандати, се определя във всеки МИР поотделно и се сборуват централно. На централно ново се разпределят остатъците. Нито ЦИК, нито централа на партия, не може да променя или прехвърля мандати от един МИР в друг. Макар този ви абзац да е доста объркан, предполагам това имахте предвид. Прочетох го 10 пъти, това са очевидни и всеизвестни неща, но какво точно доказвате с тях?
Явно не сте прочели внимателно моята теза, налага се да я повтарям.
АКО(само в тоя случай) се направи НОВ МИР в чужбина, базиран на население около 6-7 стотин хиляди(технически невъзможно е да се преброят, това отделна тема), тогава тоя МИР БИ ИМАЛ 60+ депутата, взети от други МИР. При гласуване, в сегашните пропорции подадени гласове, ДПС би взела половината места в ТОЯ МИР, още 30.
Четете внимателно, разглеждах няколко хипотези, не една. Не смесвайте твърденията ми от един абзац с друг.
За да могат българите в чужбина да се възползват от маж е-т в проп. листа, няма друг начин, освен създаване на нов МИР с толкова пръснати СИК, че е технически абсурд. Вече писах, че и определянето на големината му, ще е друг технически абсурд.
"Спечелените от всяка партия мандати, се определя във всеки МИР поотделно и се сборуват централно. На централно ново се разпределят остатъците."
%d1%8am-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%be-%d0%b8%d0%b7%d0%b 1%d0%be%d1%80%d0%bd%d0%be-%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%be %d0%bd%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%81%d 1%82%d0%b2%d0%be/
tml
от това по-невярно няма как да има!
г-н brasnarq, вие не разбирате избощо сегашната избирателна система. извинявам се, но просто нула.
прочетохте ли нашата статия тук
http://izborenkodeks.wordpress.com/a-propos/%d0%ba
сега отидете на сайта на ЦИК тук
http://rezultati.cik2009.bg/results/mandates/hnm.h
и вижте как се изчисляват мандатите
ето и методиката
http://www.cik2009.bg/?page=7
като свършите с това, прочетете пак нашата статия.
и заповядайте след това да ни обясните къде ни е грешката.
стефан
станал е някакъв бъг ето края на съобщението ми
tml
сега отидете на сайта на ЦИК тук
http://rezultati.cik2009.bg/results/mandates/hnm.h
и вижте как се изчисляват мандатите
ето и методиката
http://www.cik2009.bg/?page=7
като свършите с това, прочетете пак нашата статия.
и заповядайте след това да ни обясните къде ни е грешката.
стефан
До Бръснаря : колега, виждам, че поназнайвате нещо, но това е по-лошо ако нищо не знаехте, защото ви дава неоправдано самочувствие. Нашата изборна система не е това, което са изборните системи в Европа. Тя е лошо копие на германската, която е уникална : "мерцедеса на изборните системи". Мандатите се определят на национално ниво (първа стъпка), персонализират се по МИР (втора стъпка), а има и трета стъпка, която може да научите за септември.
Като оставим техническите подробности, които не са тема на анкетата, ние питаме : не трябва ли българите, които по едни или други причини, временнно или не, са се озовали в чужбина, да имат свои представители в Народното Събрание ?
Не се пита нито дали те да имат право да гласуват, нито дали ще могат да гласуват. Пита се дали да има поне един депутат който да ги представлява. Така както имат останалите българи живеещи в България.
Като типични българи, много обичате да давате квалификации, което отминавам без внимание.
По темата.
В обясняване на недостатъците на избирателната с-ма, не казвате нищо ново, те са известни и дискутирани. Аз по тях въобще не съм се произнасял, та да ми преценявате знанията. Не съм, имено защото са известни.
Внимание заслужава предложението ви за гласуващите в чужбина. Без да бях чел писмото ви, правилно съм се сетил, че няма как да получите исканото от вас представителство, без да се създадат нови МИР.
Големият проблем е определянето на числеността на емигрантите. Пък и на самото понятие, тъй като гастарбайтерите са блуждаещи през годината. Тук ли са, там ли са?
Ако предлагате те да се изчислят на база досегашни резултати, ще ви отпуснат под 10 мандата. Това няма ли да изкриви картинката? Нали г-н Гаврилов говори за милион? Дето не гласували, щото не били мотивирани. Ако били мотивирани, щели били да гласуват. А не били мотивирани, щото не ги знаели поименно. То пък, ако са от вашите среди, чунким ще ги знаят. Хайде по-сериозно.
Практиката за 20 г, показва, че у нас се гласува за партии(в целия свят също). Законът винаги е допускал независим мажоритарен кандидат, но досега никой от опиталите се не е успял. Макар за Варна да са нужни само 5%!
Аз разглеждах хипотезата, по-скоро на майтап, ако ви се отпусне МИР, като за 6-7-8 стотинхиляди човека, със съответните мандати и върху тоя вариант, предрекох, че ДПС ще се възползв...
Прочитане на целия коментар а. Но щом не са ви толкова максималистични исканията, да забравим за моята хипотеза.
За последните два абзаца на г-н Гаврилов.
Е, това че трябва да имате, го мислех за безспорно и не съм го обсъждал. Спекулирах на тема, че няма как без нов МИР, а сега чета в писмото ви, че сте предлагали същото.
Видях току що, че се занимавате с точни науки. Не ви прави чест, че не четете внимателно. Щяхте да забележите, че приказваме горе-долу за едно и също.
Що се отнася за предлаганите от вас промени на районите В България, те имат още по-големи недостатъци. Ако има МИР в чужбина, няма да има изкривяване от преливането на гласове отвън, а само изкривяване от натъкмяването на изрезките тука. С по-големите 8 района, това ще се избегне, очевидно. Но ще има кошмарен ефект втрху стъкмяването на листите в самите партии и още по-голямо демотивиране на гражданите. Какви са тия от Търговище и Шумен, дето ще ми водят листата, ще си каже варналията и ще се вкисне. Ако големите градове си сложат кандидатите в челото, ще се демотивират ония от Търговище: виж нашия колко назад са го турили; я стигне до него, я не.
Чувал съм за по-смислени предложения от вашите - за 15 МИР.
Стефане бре,
кое е невярното в цитираното мое изречение? Просто е казано по друг начин, без терминология. Не ме пращайте да чета Война и Мир, опитайте се сам да си резюмирате вкратце тезата. Учи се в прогимназията как се прави.
Аз например, мога да го обясня с пет думи.
Щом една партия е прескочила бариерата и влиза, във всеки МИР по
отделно, по системата д*Онт(мога да ви нарисувам отделна табличка как става, но вие я знаете добре), се пресмята колко депутата вкарва всяка партия. След това, на центр. ниво, пак по същата с-ма, става прехвърлянето на излишъците, първо към най-близкия да целта МИР и т.н. С-мата Нидермайер, казват била малко по-справедлива, с нея не съм запознат.
Тъй че съвсем наясно съм, само дето се изразявам на човешки език, а вие считате, че трябва да ползвам терминологията на закона. Разлика на практика няма.
Стефане, като прочетох как се изчисляват мандатите, установих, че всичко това ми беше известно и до сега. Нищо различно не можах да открия.
+2
Brasnarq, виждам, че си чел нещо, което е похвално. Но си чел по диагонал , защото пак не ти е станало ясно и пишеш неверни неща. А в нашата статия много ясно сме описали сегашната система.
Въпреки това, щом си положил усилия, нека ти обясня нещата и на "човешки език".
Mетодиката за изчилсяване и персонифициране на мандатите има 3 стъпки.
Mетодиката е "отгоре надолу" т.е. от национално ниво към избирателен район, а не обратното, както ти смяташ. И това е съществена разлика.
И така, първата стъпка е на национално ниво. Сумират се всички гласове подадени в страната и чужбина и по пропорционален начин се определя коя партия колко депутата получава в парламента. за целта, до 2005 се използва метода на д'Ондт, а от миналата година Хеър-Ниймайер - най-просто казано, това са разлчини математически методи, които уреждат пропорционаността.
Наличието и броят на избирателните райони в страната и чужбина - 5, 15, 31 или 32, 60... или единен район с размерите на страната, не играе изобщо на този етап.
Резултатът от тази първа стъпка е "безименен" в смисъл партиите са научили числеността на парламентарните си групи, но не и имената на депутатите.
така че нашето предложение за оформяне на избирателен район чужбина, по никакъв начин не променя изборния резултат, тъй като нашите гласове , както и досега, се сумират с тези от страната. Така че дали има обособен 32-ри изб....
Прочитане на целия коментар район със свои избирателни листи, каквото ние искаме, или не, няма да промени по никакъв начин числеността на парламентарната група на ДПС, ако това те притеснява. Нито числеността на коя да е друга група.
Идват втора и трета стъпка. няма да влизам в детайли, прочети статията или примерът на сайта на ЦИК и ще схванеш. Най-общо казано, тези стъпки позволяват спечелените от всяка партия "безименни" мандати да се персонифицират разпределяйки ги по избирателните райони, където са регистрирани изб. листи. От тези листи ще "изкочат" имената на депутатите. До момента избирателни листи има само в 31-те района в страната. Нашето предложение е листи да има и в чужбина.
как се определя колко депутата има право да "наименова" даден изб. район? според преброяването на населението от 2001 г.
Понеже в чужбина няма преброяване на населението, предлагаме броят депутати , които ще бъдат "наименовани" от чужбина, да зависи от избирателната активност в деня на изборите.
Капише?
за твоя информация, ако системата , която предлагаме беше въведена на последните избори, то изб. район чужбина щеше да "наименова" осем депутата, 5 от ДПС, 2 от ГЕРБ и 1 от Синята Коалиция. Които, както вече казах, няма да променят по никакъв начин резултатите от изборите - просто вместо депутатът X от СК да е от Видинската листа, той ще е от Европа, а депутатът Y от ДПС вместо да е от Смолян, ще е от листата в Турция.
което освен всичко друго ще премахне и някои изборни абсурди, като цитираните в нашата статия , например този в Смолян, където ДПС с по-малко гласове от ГЕРБ взима повече депутати (2 срещу 1), или като Видин, където РЗС вкарва депутат с 2093 гласа, докато средното за страната е 16000 гласа за депутат.
И т.н.
По-ясно ли е сега?
<<така че нашето предложение за оформяне на избирателен район чужбина, по никакъв начин не променя изборния резултат, тъй като нашите гласове , както и досега, се сумират с тези от страната. Така че дали има обособен 32-ри изб. район със свои избирателни листи, каквото ние искаме, или не, няма да промени по никакъв начин числеността на парламентарната група на ДПС, ако това те притеснява. Нито числеността на коя да е друга група. >>
Имам нужда от тънко и поднесено като за третокласник опростено обяснение по този въпрос. Броят нар.представители е един и същ, а повишената избират.активност инициира повече гласове - до какво води това в контекста на персонализацията на мандатите? Защо по-силната изборна активност в един хипотетичен задграничен МИР не рефлектира пряко числеността на парламентарните групи?
Тясно по темата, българите зад граница е РЕДНО да имат своя представителност на управленско ниво най-малкото чисто поради гражданствен "ценз", пък ако ще и само от претенции държавата да представлява модерна, адекватна и гъвкава демокрация. Ако българските емигранти имат за уреждане в БГ някакъв законодателен или друг частен проблем, КАК да го направят - като пускат подписки и петиции ли и шумят в пресата само ли, та барем някой се хване да върти воденицата поради липса на всякакви други смислени занимания??
Парламентарните сили пледират все повече новородени българчета да се сподобиват с българско гражданство "априори", но "залогът" какъв е - като порастнете, мама и тати ще ви предпишат двустайния в Бургас, закупен с пари, изкарани в Португалия, на който всяка година се плаща данък собственост, за да може да продължите данъчната традиция и да наливате пак в БГ...?? Може би разсъждавам елементарно, но така прави и средният българин, който се изказва под материали като горния (нямам предвид настоящата дискусия, тя е на тясно специфично ниво).
Нееееееееееееееееееееееее ее!!!
На българските граждани, живеещи в чужбина ИЗОБЩО НЕ ИМ ПУКА ЗА БЪЛГАРИЯ!!!
Само турчолята, на които доган и & "промива" мозъците, се "интересуват" от това да имат представител и то не защото им трябва на тях, а за това да не ни е "лесно" на нас... Скоро, много скоро ще имаме същия проблем проблем и с арменците - НАПАСТ БОЖИЯ!!! Но мисля, че си го заслужаваме - ТОЛКОВА ПРОДАЖЕН, АЛЧЕН, ЗАВИСТЛИВ И ПРОДАЖЕН НАРОД КАТО НАС НЯМА ПО "БЕЛИЯ" СВЯТ!!! НЯМА!!!
niki08,
Коментара ти е неадекватен :
1) аз живея в чужбина и ми пука за България. Ти живееш в България и не ти пука за нея, както личи от собствения ти коментар.
2) именно ДПС нямат интерес българските турци в чужбина да имат собствени представители в народното събрание. Току виж избрали някой независим (ужас !!!), как ще го контролират след това ?
3) Останалите партии имат интерес от МИР чужбина, но не си дават сметка за това. Наистина, кандидатските листи в чужбина ще се редят в София. Коя партия ще каже "не" ?
_____
Любомир