// Интерактив /Дебати
"За" или "против" европейски план за реиндустриализация?
Десислава Лещарска, модератор Включване в дебата- 65 Основни тези 20 апр 2014
- 16 Защита на тезите 12 май 2014
- 2 Победител 28 май 2014
Победител - По-скоро скептично отношение към еврoпейския план за реиндустриализация
Разпределение на гласовете по етапи
Етап 1 - 104 гласаДа
Руслан Стефанов
икономист, Център за изследване на демокрациятаПървоначалните идеи на Европейската комисия за индустриален ренесанс или ре-индустриализация в Европа потънаха в блатото на неразбирането и текущия политически дневен ред в България, което на практика саботира на родна почва редицата добри идеи в предложението на Комисията.
Основна теза Заключителна тезаНе
Иван Георгиев
икономист, Експертен клуб за икономика и политикаЖеланието на Европейската комисия за реиндустриализация на икономиките на държавите-членки на съюза намира количествено изражение в целта делът на индустриалното производство от БВП да нарастне от сегашните 16% до 20% през 2020 г.
Основна теза Заключителна тезаДесислава Лещарска
МодераторРеиндустриализацията обаче не означава непременно това. Според Руслан Стефанов европейският план за реиндустриалиация всъщност е насочен към преодоляване на основните конкурентни недостатъци на ЕС като липса на силен вътрешен пазар, по-високи разходи за индустрията като транспорт и електроенергия. Както пише един от участниците, "ако под реиндустриализация се разбира строеж на малки, високо автоматизирани и енергийно ефективни предприятия, произвеждащи не шир потреба, а нестандартно оборудване, то отговорът е "да".
Понятието "реиндустриализация" обаче извиква у нас неприятни асоциации за "ревитализиране на огромни мастодонти". Реиндустриализация със завръщането на огромните производствени бази би била ефективна в близост до суровинни бази, при наличието на огромно количество евтина свободна работна ръка или при комбинацията от двете, което не е случаят с Европа. "Когато политиците си поставят за цел да реиндустриализират и да засилват икономическия растеж – те внасят хаос в доброволния процес на сътрудничество, създават неефективност и ощетяват някои за сметка на други", посочва Иван Георгиев, чиято теза е подкрепена от по-голям процент участници.
Гласовете на читателите са поделени почти наполовина, най-вероятно защото пълното отричане на плана би било наивно. "Изглежда като романтична идея за перфектния пазар и как няма по-хубаво от свободната пазарна икономика, която обаче за съжаление (може би) не съществува никъде по света", пише един от участниците. Наивно би било и да вярваме безрезервно на поредните обещания за оптимизиране на администрацията, сваляне на регулациите и намаляване на бюрократичните спънки, за които европейските политици все не намират воля.
Разпределение на гласовете по етапи
Етап 1 - 104 гласаОще по темата
Частните собственици на активите опитват да възстановят част от производството, а най-вероятната цел е препродажба
+8
Ще видите вие, ей-сега лично другаря Стойнев ще отвори Химко и Кремиковци, и ще изкопае плавателен канал от Варненското езеро до Бургаското, и още един наобратно. Корабите могат да минат и по морето от едното езеро до другото, но важното е да се разкриват работни места и да има повод за биене в гърдите.
Освен това ще изненадаме целия свят, като вдигнем потреблението на ток. Навсякъде се чудят как да го намалят, но ние тука се чудим как да го увеличим!
_____
Медведев, Дмитрий Анатольевич, очевАдно е решил след време като го съди международния трибунал в Хага да се обяви за НЕВМЕНЯЕМ, и затова в момента дрънка такива безумици, подготвя си защитата.До коментар [#1] от "today":
А плавателния канал Варна-Русе-Букурещ-Байконур, него за другаря Борисов ли го оставяте?
_____
Българин. Изчезващ вид. Заради липса на държава.