Капитал
Обратно към статията

Държавата пласира първи 200 млн. лв. ДЦК след над година прекъсване при 3% доходност

Аукционът е минал при засилен интерес, а финансовото министерство за пръв насочва усилия към привличане и на индивидуални инвеститори

От Николай Стоянов
16 април 2024

България успешно се завърна на вътрешния дългов пазар след близо година и половина прекъсване. На първия за годината аукцион на ДЦК бяха пласирани тригодишни книжа за 200 млн. лв., колкото беше и индикативният обем, анонсиран от финансовото министерство.

Постигнатата доходност от 3% и малкият спред спрямо аналогичните германски облигации (45 базисни пункта) показват, че България продължава да е атрактивен емитент, а поредната политическа криза в страната явно не се е отразила съществено на инвеститорското търсене. Българските еврооблигации със сходен матуритет в момента се търгуват при доходност около 3.15%.

Глад за книжа

Добрата новина за служебното правителство е, че подадените поръчки са били за 512.5 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие 2.56. С други думи, след дългото отсъствие на държавата явно институционалните инвеститори демонстрират глад за ДЦК, което означава, че държавата вероятно няма да срещне проблеми да пласира и още количества през следващите месеци. МФ за пръв път от години пусна емисионен календар за април и даде заявка за поддържането му занапред, което дава предвидимост и помага на инвеститорите да алокират ресурси.

По данни на министерството най-голямо количество ДЦК на аукциона са придобили банките - 46%, следвани от пенсионните фондове с 11%, застрахователните дружества - 8%, договорни и гаранционни фондове - 6%. Прави впечатление високият процент, записан от "други инвеститори" - цели 29%. В тази графа попадат фирми и граждани.

Широко отворена врата

Другата новост в политиката на МФ е, че за пръв път от години адресира директно не само институционалните, а и индивидуалните инвеститори, макар и емисията да не е целева - насочена към гражданите. В съобщението специално се обръща внимание, че и физическите лица могат да участват както със състезателни, така и с несъстезателни поръчки. При първите се подава оферта за желано количество и цена, като ако тя е твърде ниска, може и да не бъде удовлетворена. При несъстезателните се посочва само желан обем, като те се изпълняват по среднопретеглената доходност от одобрените поръчки в аукциона.

Така например в понеделник тя е 3.01%, но одобрените оферти са в диапазона 2.90-3.09%. А като крайно решението е било по 100 млн. лв. да се пласират чрез състезателни и чрез несъстезателни поръчки.

От МФ посочват още, че минимумът за състезателна поръчка е 1000 лв., като над това сумата трябва да е кратна на 1 лв. При несъстезателните прагът е съвсем нисък - 50 лв. От ведомството са публикували и образователен материал по темата. Реално краткосрочните ДЦК биха могли да са алтернатива на банковите депозити и ако се популяризират, да попият част от свръхликвидността на банките.

Аукционът беше анонсиран още от редовния кабинет, но служебният финансов министър Людмила Петкова не го отмени

Фотограф: Надежда Чипева