Политическата траектория на Турция показва на света колко крехка е демокрацията. Тя е деликатна екосистема от взаимни проверки и баланс, която се нуждае от свободни медии и осъзнато гражданско общество, за да оцелее. Елитът на АКР под ръководството на Ердоган погрешно прие, че получаването на мнозинство на избори им дава легитимността и властта да правят каквото си пожелаят.
КУПИ
Когато се огледаме наоколо, изглежда, че насилието, хаосът и страхът взимат превес над реда, демокрацията и разума.
Серж Шмеман
член на редакционния съвет
на The New York Times
Елиф
Шафак
писателка,
политически коментатор
и обществен говорител
Демокрация в изпитание
Светът, разбира се, винаги е бил объркано място и може би причината е,
че интернет и социалните медии дават на най-лошите времена повече
видимост, отколкото на най-добрите.
Но има реални причини за безпокойство. Традиционните демократични идеали и институции са подложени на атака. Някои лидери в Източна Европа прегръщат „нелибералната” демокрация, която потъпква традиционните човешки права. Авторитарните лидери от Русия до Венецуела набират сила; в Северна Корея Ким Чен Ун предизвиква света в стремежа си да се сдобие с ядрени оръжия. А САЩ при Доналд Тръмп стават все по-дълбоко разделени и непредвидими.
В исторически план обаче има и отпор, отхвърляне на потисничеството и деспотизма. То доведе до края на апартейда, до падането на Берлинската стена, до движението "Черният живот има значение" в САЩ, до приемането на над 1 млн. бежанци в Германия.
Държавите рядко прегръщат демокрацията като първи избор; те често преди това опитват монархия, олигархия и други форми на принудително управление. И стигат до демокрацията защото при цялата си хаотичност и неефективност тя е начинът да се даде думата на хората за това как да бъдат управлявани и да им се позволи да сменят лидерите си мирно.
Но тя никога не бива да се приема за даденост. Тя постоянно е изложена на изпитания и заплахи и се адаптира към променящите се времена.
Кишор Махбубани
Теми от броя
КУПИ
активист за прозрачност
на управлението и за правата на трансджендър хората, както и бивш анализатор на разузнавателна информация към американската армия
Челси Манинг
Светът се превръща в нещо като зловещ и банален дистопичен роман. На повърхността нещата изглеждат същите, но не са. Без ясни граници за това как алгоритмите могат да употребяват – и да злоупотребяват със - събираните за нас данни потенциалната опасност те да контролират живота ни постоянно расте.
Глобалното разпространение на демокрацията – дар от Запада за света – трябваше да доведе до избирането на либерални, прозападни лидери. Вместо това на власт дойде вълна от автократични управници, много от които с ясни антизападни идентичности.
декан на Школата по
публична политика
"Ли Куан Ю" към Националния университет на Сингапур
и автор на книгата "Великото сближаване: Азия, Западът
и логиката на единния свят"
Някои от авторите
