🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Брюксел препоръча реформи в 7 области за по-висок растеж

България остава под наблюдение на Европейската комисия заради икономически дисбаланси

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Заради констатираните икономически дисбаланси България остава под наблюдение на Европейската комисия (EК) заедно с още 7 държави. Тези дисбаланси бяха засечени през април тази година, когато Брюксел открои като проблеми високата задлъжнялост на частния сектор, негативното развитие на външната позиция на страната, слабата конкурентоспособност, както и влошаването на пазара на труда. В публикувания в сряда годишен обзор на растежа Европейската комисия констатира, че страната продължава да има проблем в две области - публичните финанси, където нетната международна инвестиционна позиция възлиза на 50% от брутния вътрешен продукт, както и безработицата, където нивото е 12.3% за 2012 г.

За домашно

За да изпадне от списъка на наблюдение, България трябва да поработи по седем направления, посочени в доклада на Европейската комисия. Първото от тях са публичните финанси, които са стабилни, но е необходимо да се подобри събираемостта на данъците. Следващата област е пенсионната реформа, тъй като българските работници напускат пазара на труда по-рано, отколкото е средното за Европа равнище. "Все още липсват конкретни стъпки за ограничаване на злоупотребите със системата на пенсиите за инвалидност", пише в доклада от Брюксел.

Заетост и социално включване са следващите предизвикателства пред българското правителство. Европа забелязва структурните проблеми на пазара на труда и отбелязва, че различията между регионите в страната и разминаването между търсенето и предлагането на пазара на труда от гледна точка на качества на трудовите ресурси са значителни. Препоръки има и по отношение на образованието и здравеопазването, за които се казва, че са с ниско качество, което оказва негативен ефект върху икономическия потенциал на България. Реформите в сектора на здравеопазването са възпрепятствани от липсата на административен капацитет, смятат експертите на ЕК.

Брюксел счита, че пречка пред растежа на икономиката е лошият бизнес климат, който може да се подобри чрез намаляване на административната тежест за бизнеса и възстановяване на нормалното кредитиране за малките и средните предприятия. В доклада пише още, че неотдавнашните промени в правилата за забавените плащания ще подобрят цялостната бизнес среда, за което ще спомогне и планираната реформа на процедурите при неплатежоспособност. Тя все още се отлага от правителството. Посочва се също, че на България й липсва напредък в реформата на съдебната система.

Забелязани успехи

Останалите направления, по които се очакват реформи, са работата с европейските фондове, обществените поръчки и извършването на реформа в енергетиката. Експертите на комисията отбелязват постижението на България по отношение на увеличаване на пазарния дял в световната търговия. За последните пет години това са успели да направят само още шест държави в Европейския съюз.

Какво препоръчва ЕК:

- Устойчиви публични финанси

- Пенсионна реформа

- Реформи на пазара на труда и грижа за най-бедните

- Реформи в образованието и здравеопазването

- Подобряване на бизнес климата

- Усвояване на европейските фондове и по-добро провеждане на обществени поръчки

- Реформа в енергетиката.
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    zogorsone avatar :-?
    zogorsone
    • + 1

    Има ли нещо, което да работи както трябва и да не трябва да се реформира?

    Нередност?
Нов коментар