🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Най-(не)ефективната топлофикация

Субсидирането тежи на потребителите, които не ползват парно, и спира стимулите за инвестиции

Според директивите на ЕС за високоефективно производство се признава такова, което спестява над 10% първична енергия, което на практика означава, че "Топлофикация - София" не се вмества дори в тези критерии.
Според директивите на ЕС за високоефективно производство се признава такова, което спестява над 10% първична енергия, което на практика означава, че "Топлофикация - София" не се вмества дори в тези критерии.
Според директивите на ЕС за високоефективно производство се признава такова, което спестява над 10% първична енергия, което на практика означава, че "Топлофикация - София" не се вмества дори в тези критерии.    ©  ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА
Според директивите на ЕС за високоефективно производство се признава такова, което спестява над 10% първична енергия, което на практика означава, че "Топлофикация - София" не се вмества дори в тези критерии.    ©  ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Начинът на ценообразуване цели да стимулира единствено "Топлофикация - София."

Валентин Терзийски, заместник-председател на Асоциацията на топлофикациите в България

 
От регулатора признават парадокса, при който неефективните централи получават високи цени, ефективните - ниски цени.

От година на година месечните сметки за ток на потребителите сякаш стават все по-дълги и неразбираеми, а таксите за плащане - все повече. Измежду всичките графи има една, която се нарича високоефективно комбинирано производство, която на фона на останалите добавки в цената изглежда незначителна. За нея потребителите плащат 0.00383 лв. за изразходен киловатчас. С тези средства се покриват преференциалните цени за електроенергията, произвеждана от топлофикациите, чрез така нареченото високоефективно комбинирано производство. Идеята е да се стимулират инвестициите в технологии, които да произвеждат по-ефективна и чиста енергия. Както много често обаче се случва, добрите намерения се оказват неосъществими на практика, и то заради изкривената логика, която се следва. В случая става въпрос за политиката, прилагана от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която въпреки ясно описаните закони и методики за въпросните преференциални тарифи все пак намира начин да ги определя не чак толкова обективно. Така някои от тях получават по-високи от заслужените тарифи, което убива икономическия смисъл за нови инвестиции в останалите. 

Кой печели от изкривената логика

Така се получава парадоксът, че според начина на ценообразуване, прилаган от ДКЕВР, най-високоефективната топлофикация в България по отношение на спестено гориво и вредни емисии в атмосферата би трябвало да е "Топлофикация - София". Причината е, че софийската топлофикация получава най-високата добавка към преференциалната си цена на електроенергията в сравнение с останалите топлофикации в страната (виж графиката). В същото време, ако изхождаме отново от цените, които дружеството получава, се вижда, че то има най-лоши параметри по отношение на ефективността на производството си (количеството гориво, с което се произвежда единица количество енергия), което е и причината да получи най-висока индивидуална цена. Заради нея и добавката "Топлофикация - София" получава най-високата преференциална цена измежду всички останали топлофикации, което означава и най-голям дял от графата "високоефективно комбинирано производство" в сметките за ток. 

Пред "Капитал Daily" заместник-председателят на асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски коментира: "Вижда се, че "Топлофикация - София" получава най-висока цена, което не кореспондира с параметрите за най-голямо спестяване на гориво и със спестени емисии." По думите му определянето на добавката в преференциалните цени е доста субективно. "Не мога да кажа, че крайният резултат е зависим от обективни критерии.

В методиката е записано, че добавката е следствие на изпълнени критерии по ефективност, т.е. количество спестено гориво и спестени емисии, както и обществена насоченост на произведената енергия. По отношение на първите два критерия обаче има доста разминаване", допълва той. Според Терзийски това се прави, за да може софиянци да получат по-ниска цена на топлоенергията -  мнение, което неофициално се споделя от целия бранш. Причината е, че "Топлофикация - София" компенсира цената на топлоенергията с по-висока преференциална тарифа за електроенергията си. Тук идва и другият парадокс - въпреки това подпомагане цената на топлоенергията в София продължава да е най-високата в страната. 

Представете си обаче каква би била тя, ако най-голямата топлофикационна централа на Балканския полуостров получаваше цена, която е определена обективно. "Топлофикация - София" я изтеглиха от загуба на над 20 млн. печалба през 2012 г. Това, ако не е от цената на електрическата енергия – от какво е", коментира и изпълнителният директор на "Топлофикация - Бургас" Въльо Дучев. Той допълва, че според сертификатите за произход, които се издават за високоефективното комбинирано производство, се вижда, че икономията на първична енергия в София е най-малка – 7%, което реално означава, че няма как дружеството да получи най-високата добавка.

За сравнение - в "Топлофикация - Бургас" спестяването на енергия е достигнало 15%, а след реконструкция на когенерацията си през миналата година достига 18-19%. "Но кой ми го взима това нещо под внимание. Никой", коментира Дучев. И напомни, че според директивите на ЕС за високоефективно производство се признава такова, което спестява над 10% първична енергия, което на практика означава, че "Топлофикация - София" не се вмества дори в тези критерии.  

От своя страна софийската топлофикация коментира, че ДКЕВР разглежда предложенията за цени, направени от енергийните фирми, и в качеството си на регулаторен орган има право да одобри или отхвърли посочените разходи за производството на електрическа енергия. "В решението, с което съответно се утвърждават новите цени, е представена мотивировката на регулаторния орган", допълват оттам. 

От топлофикацията обаче не коментираха конкретно модел на ценообразуване и доколко той е справедлив, а посочиха, че дружеството смята да инвестира близо 64 млн. лв. в изграждане на нови мощности и в подмяна на топлопреносната мрежа през 2013 г. "От тях близо 56.5 млн. лв. са инвестиции в нови високоефективни технологии и съоръжения, разработени в 21 приоритетни проекта. По тази линия стартираха и консултациите за изготвяне на идеен проект за инсталация за оползотворяване на гориво от битовите отпадъци (RDF) на столицата", допълват оттам.

Според бизнес плана на топлофикацията през тази година ще бъде завършена и най-мащабната инвестиция, правена през последните 30 години - изграждането на новата турбина за комбинирано производство на 40 MW електрическа енергия и 80 MW топлинна енергия в ТЕЦ "София" на обща стойност от 32 млн. лв., осигурени чрез собствени средства. Изграждането на новата мощност в ТЕЦ "София" е разработено като част от бъдещата инсталация, чрез която в "Топлофикация - София" ще се оползотворява горивната компонента от преработката на битовите отпадъци в столицата. Това ще повиши производителността на ТЕЦ "София" с 5%, а само от инсталацията за боклука разходът на газ за централата ще се намали с около 10%.   

Реално ако всички тези инвестиционна планове на "Топлфикация - София" се изпълнят, дружеството вероятно ще успее да постигне критериите за висока ефективност, за да продължи да получава преференциалната цена и занапред. Това обаче не променя факта, че в момента тази тарифа не е напълно заслужена.

Ами останалите? 

За разлика от "Топлофикация - София" други дружества в страната, които имат по-добри показатели, реално получават по-ниска преференциална цена, което по никакъв начин не кореспондира с икономическата логика, и стимул за нови инвестиции. Това обаче освен субективното определяне на цената зависи и от заложения модел на ценообразуване. Според Валентин Терзийски моделът, който ДКЕВР е заложил, е на база на технически характеристики на "Топлофикация - София". Дружества като тези в Бургас, Велико Търново, Враца и други обаче разполагат с други технически съоръжения, които не отговарят на начина на ценообразуване. "Затова се получава изкривяване чрез прилагането на един и същ модел за различни технологии", обясни той. Терзийски даде пример с "Топлофикация - Бургас", при която се получава най-голямо изкривяване.

"Там себестойността на топлинната енергия трябва да бъде около 63 лв., а по модела се определя 57 лв., което е под себестойността", посочи той. Въльо Дучев също коментира тежкото състояние на централата. "От 2005 г. бяхме на печалба едната година с 4 млн. лв. и така постепенно 2012-а сме на минимална печалба, а 2013-а, която тече при тези цени на газа, ще излезем на загуба. Пита се в задачата за какво го правим това нещо тогава." Според Дучев се получава така, защото "липсва принципът за равнопоставеност, който е базисен на книга". "Моделът не е в ред, но освен модела са важни и хората, които правят цените, защото реално няма превъплъщение на един подход към всички, както е описано в закона", коментира той.

Главният изпълнителен директор на "Далкия" Рено Капри също коментира в интервю за "Капитал Daily", че би трябвало регулаторната рамка да се улесни, отколкото неефективните топлофикациите да се поддържат "със системи". "Настоящият модел не насърчава енергийната ефективност, той по-скоро дава възможност на дружествата да оцелеят", посочи той. Капри също така посочи, че сегашният модел на ценообразуване не стимулира нито инвестициите заради факта, че няма дългосрочна визия, тъй като цената се мени постоянно, нито ефективността, тъй като дружествата не са мотивирани да развиват своите продажби, защото техните потенциални печалби ще бъдат коригирани за следващия период. 

От "EVN България" също коментираха за "Капитал Daily", че при решението си да инвестират през 2010-2011 г. 100 млн. лв. в нова когенерационна централа са следвали логиката, че дружествата трябва да бъдат стимулирани да влагат средства в модерни и високоефективни производства, което да дава възможност за конкурентни и стабилни цени и защита интересите на клиента. "Когато говорим за регулиран пазар, какъвто е секторът на централно топлоснабдяване, регулирането би трябвало да става чрез стимули, за да може дружествата и техните клиенти да се ползват дългосрочно от ефективността, защото в противен случай ефективността не се стимулира, което в дългосрочен аспект би представлявало риск", е становището на дружеството, собственик на топлофикацията в Пловдив.

От своя страна от ДКЕВР коментираха, че добавките в преференциалните тарифи на топлофикациите се унифицират донякъде по разписани критерии. Причината "Топлофикация - Плевен" и "Топлофикация - Бургас" да получат най-голямо намаление в цените от април регулаторът обясни с това, че като технология, ефективност на разходите, натовареност на съоръженията и други показатели двете дружества стоят най-добре в сравнение с останалите топлофикации.

В същото време неефективните централи предизвикват високи разходи и "цените в този случай са високи, тъй като законът ни задължава да утвърждаваме цени в зависимост от разходите", обясняват от комисията. "При ефективните централи логиката е обратната. И тук се получава парадоксът, който пазарно мислещите инвеститори не разбират. Неефективни централи - високи цени, ефективни - ниски цени", признават от ДКЕВР. Оттам също така обясняват, че разбирането на този казус се съдържа в метода на регулиране. Така например, когато цените се определят чрез определена норма на възвращаемост (както е от юли миналата година), няма стимули за увеличаване на ефективността. Когато обаче цените се определят чрез горна граница, се създават стимули  дружеството да подобрява ефективността си, като задържа печалбата от това за себе си, допълнително над дадената от ДКЕВР възвращаемост. "Така на третата или петата година подобрението се прехвърля на потребителите като по-ниски цени", посочват от ДКЕВР. 

В крайна сметка от бранша настояват за промяна на моделите на ценообразуване, което засега обаче не намира ясен отклик. "Никога не е моментът", посочи Терзийски. 

От "Далкия – Топлофикация Варна" обявиха, че работят заедно с ДКЕВР за един по-опростен и ясен регулаторен модел, който ще стимулира в по-голяма степен инвестициите в нови технологии и инфраструктура, ще стимулира продажбите и по-добре ще балансира интересите на крайните клиенти и на топлофикационните дружества. Едва ли обаче това ще се случи скоро, защото, освен че идват избори, на комисията предстои и тежката задача за определянето на цените не само на парното, но и на електроенергията, а това, както вече стана явно, не зависи само от написаните закони и методики.

12 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ijj avatar :-|
    ijj
    • - 6
    • + 6

    "Той допълва, че според сертификатите за произход, които се издават за високоефективното комбинирано производство, се вижда, че икономията на първична енергия в София е най-малка – 7%, което реално означава, че няма как дружеството да получи най-високата добавка."

    Това вероятно е икономията на първична енергия за "Топлофикация - София" като цяло. Но този показател трябва да се разглежда не за дадена фирма като цяло, а за всяка конкретна централа. "Топлофикация - София" има 2 когенерационни централи (ТЕЦ "София" и ТЕЦ "София - Изток") и няколко чисто отоплителни централи (ОЦ "Люлин", ОЦ "Земляне", ОЦ "Овча Купел"). Ако се погледне процентът на икономисана първична енергия от работата на двете когенерационни централи (отнесен към тяхното топлопроизводство), той при всички положения е над 7%.

    А и като цяло ефективността на "Топлофикация - София" може, разбира се, да се подобрява, но и сега е наприлично ниво (особено след като бе подменена голяма част от топлоразпределителната мрежа и бяха монтирани нови абонатни станции). Така че, от техническа гледна точка, топлофикацията е ефективна.

    Има финансовите загуби, които трябва да се компенсират - но те се дължат по-скоро на неплащането на сметки. В това отношение хората от провинцията са прави да протестират.

    Нередност?
  • 2
    musashii avatar :-|
    musashii
    • - 8
    • + 4

    Щом постоянно има недоволство от услугите на "Топлофикация-София",защо дружеството не се приватизира,или направо да се закрие?Като се закрие веднага ще има намаление на потреблението на природен газ и България няма да плаща всяка година толкова пари на"Газпром".Отделно ще се отвори ниша за навлизането на частни фирми,които ще се конкурират чрез цена-качество за отделните потребители.Ето аз не ползвам услугите на "Топлофикация-София",защото не живея в София,но в цената на тока ми влиза и добавка заради ,произведената енергия от нея.А пък дървата и въглищата,с които отоплявам жилището си ,не се субсидират от тези,които ползват парно в София.

    Нередност?
  • 3
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • - 1
    • + 15

    Първо, по-ниското потребление на газ не ознчава по-евтин газ, дори напротив. Има клаузи, според които ако не ползваме заявените количества следва да платим примерно 75% от цената. Т.е. ако сме заявили 200 кубика по 100$ и си ги ползваме, ще платим 20 000, ако ползваме само 100 кубика ще платим 100х100$ +100х75$=17 500.
    В първия случай кубика си е 100$, във втория - 175$.
    По абсолютно същите причини колкото повече инсталирани мощности имаме, толкова по-скъп става тока. Ако вкараме в схемата и Белене, тока ще поскъпне драстично, а не да поевтинее - както отдавна лъжат едни енергийни другари.
    Основната причина за всички проблеми и високите цени е липсата на нормална енергийна стратегия, калпав закон за енергетиката и липсата на контрол от страна на ДКЕВР. И затова са виновни не само ГЕРБ, но и предишните управляващи. ГЕРБ не промениха ситуацията, но кой създаде закона и корупционните схеми? Предишните, дето сега плюят.
    Алеко Константинов добре го е казал преди време.

    Нередност?
  • 4
    musashii avatar :-|
    musashii
    • - 4
    • + 7

    До коментар [#3] от "today":

    За това,че трябва да плащаме газа на Русия,независимо дали сме го ползвали, е"заслуга" на Р.Овч и на бившия охранител на Тодор Живков и Симеон.Ако имахме национално отговорно правителство нямаше да сключваме договори при такива неизгодни условия.Отделно щеше да се направи проучване за наличие на шистов газ и да се започне добива му.И газовите връзки със съседните държави трябваше отдавна да са факт.

    Нередност?
  • 5
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • - 2
    • + 16

    До коментар [#4] от "kermit":
    Специално бившия охранител завари подписани, действащи договори, които няма как да развали едностранно. Л.Овч. подписа един много изгоден договор (по неговите думи, но без да уточнява за кого е изгоден), при което цената скочи от 83$ на 500 (!). Отделно под негово ръководство се подписа договора за Белене, по който плащаме и ще продължаваме да плащаме, отделно под негово ръководство цялата енергетика е ужасен мармалад, и тока става все по-скъп, и не виждам начин скоро да се промени тази тенденция.

    Нередност?
  • 6
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • - 3
    • + 2

    Е така е, от край време тези без парно, плащат парното на тези с парно, поне от средата на 60-те...
    И второ основната топлофикация в България е тази в София с 405000 домакинства, включени към системата.... понеже е "сатирачка" идея и проект от времето на Никита Сергеевич, пък и климатът в София днес, не отговаря на идеята за този тип топлофикация, затова и субсидиите и по линията на "високоефективно комбинирано електропроизводство" минават основно през Топлофикация София....
    Останалите са "малечки" топлофикации.....

    Нередност?
  • 7
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • - 7
    • + 2

    До коментар [#4] от "kermit":

    Няма как България с мизерното потребление на газ от 2.9 млрд.нм3/година да диктува правилата на търговия с природен газ, конкретно един от принципите на тази търговия “Take or Pay”, в Европа (обощо потребление къде 400 млрд.нм3/година)....

    Нередност?
  • 8
    skch avatar :-@
    skch
    • - 1
    • + 5

    И пак цяла България плаща за софийските разхищения, а после ще се чудим защо не се развиват регионите.

    Нередност?
  • 9
    gmalinov avatar :-(
    gmalinov
    • + 3

    До коментар [#6] от "boby1945":

    Е и като има 405 000 домакинства към софийската топлофикация, та какво? А останалите 2 милиона домакинства в България да плащат за тях ли? Ама нека да ни е, като сме малодушни, слаби и разединени и позволяваме да ни правят на маймуни кой откъдето ни подхване... Всеки управляващ до сега не е искал да разтури тая помийна яма в столицата, че щяло да има бунтове...

    Нередност?
  • 10
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • - 2

    До коментар [#9] от "geordgeo":
    Амми то си е така таман от средата на 60-те, тези "без прано", плащат част от сметките на "хората с парно"....
    При Тато делът на кръстосаната субсидия беше по висок (къде 50-60% в края на 60-те), сега е по-нисък, но принципът е същия!!!

    Нередност?
Нов коментар