🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Винтън Сърф: Интернет видеото е най-добрата среда за реклама

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

ПРОФИЛ

Винт Сърф е един от създателите на интернет. Има основна роля в разработването на TCP/IP протоколите, благодарение на които се осъществява преносът на данни в мрежата, както и на първата комерсиална система за електронна поща. Понастоящем е председател на борда на интернет регулатора ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Това означава, че той е сред малцината, от които директно зависят имената на домейни, условията за онлайн търговия и сигурността на мрежата.

Сърф е и вицепрезидент на технологичния гигант Google. Официалната му титла е "Главен интернет евангелист". Неофициално го наричат бащата на интернет. Никой не е посмял да го попита за майката. Винт Сърф е на 63 години, женен, с двама синове. Има свежо чувство за хумор и голям ентусиазъм за нови интернет проекти.

 

Има ли Google планове за България?

- Още е твърде рано да се говори за това. Ние имаме екипи, които търсят по целия свят места, където да изградим свои офиси. Искаме да се възползваме от местното познание, език, стил, специфика на използване на компютрите и комуникациите. Търсим места, където да имаме постоянен достъп до студенти, които завършват инженерни и компютърни науки. Важно е също да има благоприятна за бизнеса обстановка - знаете, че данъчните закони се различават от страна до страна. Цената на труда също е съществен фактор. Още сме в ранните етапи на оценяване на условията в България и в други източноевропейски страни. За целта екип на Google беше тук в края на юни. На този етап обаче още не могат да се правят предположения какво ще е крайното решение на компанията.  

Ако в България все пак се появи офис на Google, с какво би се занимавал той?

- Имаме различни видове офиси. Доста от тях са за продажби и маркетинг. Google печели парите си от интернет реклама и трябва да може да обслужва хората, които се интересуват от нея. Имаме също технически офиси, които работят по софтуерните продукти на компанията. Екипът, който беше в България, търси място за откриване на технически офис.   

Какви са конкретните причини за вашето посещение в България?

- Идвам като член на Съвета за информационни технологии на президента. Председателят на съвета Вени Марковски покани мен и други колеги. Тук сме, за да се срещнем с президента и министър-председателя на страната. Искаме да научим повече за състоянието на информационните технологии в България. Надявам се да обсъдим и условията, от които зависи превръщането на ИТ сектора ви в основен двигател на икономиката.  

Какви са тези условия?

- Първо, нужни са ви източници на капитал за рисково финансиране. Желанието за поемане на рискове не е характерно за повечето банки.

Важно е да се намери начин да се подпомагат нови бизнес начинания, да се създават малки и средни предприятия. Хората в страната трябва да печелят не само понеже имат добра работа, но и защото са собственици на фирмите, в които се разработват ИТ приложения. Докато привличате насам корпорации като Google и Microsoft, трябва да мислите и как да отглеждате местни компании. Ако нямате добре функционираща фондова борса, хубаво е да намерите друго представително място за тях. Иначе акциите им няма да се търгуват лесно.

Необходим е постоянен поток от хора с инженерни и научни познания. Трябва да се концентрирате върху образованието, да стимулирате младите хора да се занимават с технологии. Важно е да имате добре развит достъп до интернет, защото това е начинът да се изнасят ИТ продукти, без да се изнасят хора. Иначе хората ще избягат да работят другаде.   

Каква е най-голямата заплаха за интернет днес? С технологиите ли е свързана или с регулацията?

- Днес интернет обслужва около милиард потребители по целия свят. Доста по-голям е, отколкото по времето, когато бе създаден през 1973 г. Той все повече се използва за услуги, които в миналото са били осигурявани по друг начин - интернет телефония, радио, телевизия. Исторически тези услуги са били регулирани. Интернет, от друга страна, не е бил - той е много отворена система, която предполага доста различни бизнес модели. Затова и регулацията е сложна.

Най-големият проблем в момента все пак вероятно е сигурността - както на мрежата, така и на отделните приложения. Атаки, измами, спам - всички тези неща изискват действие на различни нива от мрежовата архитектура. Няма едно място, на което да поправиш нещата и всичко вече да е наред.

Проблем е и мрежовата неутралност - при това не само в САЩ, но и на други места като Нова Зеландия, Холандия, Англия. Доставчиците на бърз интернет (най-често кабелни оператори и телекоми) казват: "На нас ни струваше много да изградим мрежа за високоскоростен достъп. Затова искаме интернет компаниите да ни плащат, задето им разрешаваме да предлагат услуги на нашите клиенти." Това поставя Google, Yahoo, еBay, Amazon и всички подобни компании в неприятна ситуация. Също и потребителите, чийто избор е отнет. Потиснати са и иновациите, защото новите, мънички компании няма да могат да си плащат. Ето защо се надявам, ако този въпрос бъде повдигнат в България, да застанете зад концепцията за неутралната мрежа.

Впрочем засега българската политика по въпроса на интернет е много улеснена и отворена. Регулацията не е директно контролирана от правителството, а е в ръцете на частния сектор и това е много добре. Всъщност, трябва да кажа, радвам се, че българските позиции по отношение на интернет управлението са за по-голяма отвореност. Това контрастира с идеите на други страни, лобиращи за тотален правителствен контрол. Сред тях са например Китай, Южна Африка, Сирия, дори Индия.  

Какво е решението на проблема със спама? Трябва ли изпращането на мейлове да стане платено? Или все още стоите зад предложението си отпреди време публичният бой с пръчки да се легализира като наказание за спамърите?

- Вече сме имали платени мейлове. Преди 20 години, когато електронната поща започна да се превръща в комерсиална услуга, аз създадох една от първите мейл системи. По това време работех за компания, наречена MCI. След като разработихме MCI Mail, ние вземахме по долар на всяко изпратено съобщение. Разбира се, много бързо се появи конкуренция и цените паднаха. После дойде интернет и се оказа, че мейлът е просто едно приложение в мрежата и за него не се плаща допълнително. Ако, както някои организации предлагат, се опитаме да въведем такса за мейлове днес, мисля, че ще бъде много трудно да убедим потребителите да плащат за тях. Според мен филтрирането е най-добрият начин да се справим с този проблем.  

Все още няма точна дефиниция, описваща Web 2.0. Все пак кога очаквате уебуслугите, които изместват десктоп приложения, да станат масови?

- Концепцията за Web 2.0 наистина не е добре дефинирана. Грубо казано, става дума за използването на някои нови протоколи, поддържащи архитектура, ориентирана към услугите. Това се прави, за да могат автоматизирани бизнес процеси да си комуникират. При това - без да са ограничени в рамките на отделна индустрия. Идеята е да се сложи слой софтуер над интернет, който да позволи по-автоматизирани транзакции. Засега обаче нямаме достатъчно стандарти. Не може например един бизнес, който преди не е общувал в интернет с друг, да е сигурен, че поръчката му ще бъде разбрана на отсрещния край. 

Надявам се, че Web 2.0 ще стандартизира хоризонтално често срещаните транзакции между всички индустрии. За целта обаче всички те трябва да си съдействат за въвеждане на общ набор стандарти. Според мен до края на това десетилетие това ще бъде начинът за правене на бизнес в мрежата.  

Какво участие ще имат правителствата в тази стандартизация?

- Очаквам инициативата да идва от бизнеса. Правителствата обаче могат много да помогнат. Те могат да кажат  "ще правя бизнес с частния сектор, но ще слагам изискванията и си онлайн, ще очакваме отговорите пак по мрежата, ще правим поръчки и разплащания в интернет. Ето - това са стандартите, които ще използваме." Понякога това е достатъчно, за да подтикне бизнеса да се стандартизира.  

Какви са главните приоритети на ICANN в момента? 

- Основните са няколко. Един от тях е свързан с меморандума, който корпорацията има с щатското Министерство на търговията и на базата на който тя функционира. Той изтича в края на септември и текат преговори дали да бъде продължен, дали да бъде подписан нов или изобщо да няма такова споразумение.

Второ - за нас е много важно да стартираме международните имена на домейни, написани на различни азбуки. В това число влизат имената на домейни на кирилица, което вероятно ще е интересно за хората в България.

Друго нещо, което ни интересува, е изготвянето на по-пълни анализи на домейн пространството. Това ще ни помогне да разберем по-добре как се използва то.

Приоритет е също така IP версия 6 - следващото поколение интернет протокол. Много искаме да го интегрираме в DNS и да видим по-широка употреба на IPv6. Една от причините за това е, че той предлага повече адресно пространство, което очакваме да започне да се изчерпва.

 

Кога можем да очакваме по-широка употреба на IPv6?

- Да, всички се интересуваме от това. Аз вече виждам сериозна употреба на IPv6 в Япония и Китай. Щатското Министерство на отбраната иска да внедри напълно IPv6 до 2008 г. Някои от производителите на оборудване като Sony казаха, че са вече произвеждат потребителска електроника, поддържаща IPv6. Повечето производители на операционни системи също го поддържат - OS X на Apple, Windows XP на Microsoft, както и различни версии на Linux и Unix. Taка че технологията вече е на линия. Няма обаче голям потребителски интерес. Изчерпването на адресите, които IPv4 може да предостави, вероятно ще промени това.

Предполагам, ще видим значително развитие през 2008 г. Причината е, че има няколко крайни срока, заложени тогава. Китай например са решили по време на олимпийските игри да имат напълно интегрирани IPv6 възможности, за да покажат на света, че са много напреднали.  

Може ли днешната интернет инфраструктура да се справи с новите приложения, изискващи все по-бърза връзка - например видео в реално време?

- Всъщност това вече започва се случва и работи, когато връзката е достатъчно бърза. Това, което не е очевидно, е, че не е задължително видеото да се доставя в стрийминг формат. Знаете какво се прави с iPod - изтегля се файл, а след това се пуска. Ако видеото се използва така от услуга в реално време, то се превръща в трансфер на файл. Внезапно нещата стават по-лесни за мрежата. Не й се налага да се грижи всеки пакет данни да се появи точно навреме. Единствено задължително е в крайна сметка цялата информация да пристигне. След това вече можете да си пуснете файла. Това значи, че може да сваляте видео при скорости, които може да са по-бавни или по-бързи от необходимите за гледане в реално време.

Този вид видеоразпространение има и много повече рекламен потенциал от всеки друг. Той е по-добър от печата, по-добър от радио или интернет банер. Контролът при него при него принадлежи на потребителя - нещо, което традиционните масмедии мразят. Ще им се наложи обаче да го приемат.   

Какво е по-далечното бъдеще на интернет?

- Интернет се развива в няколко посоки. Той става по-бърз и по-мобилен. Все повече устройства могат да се достигнат и да се контролират през мрежата. Това означава, че са възможни по-сложни услуги с участие на трета страна. Например аз да оперирам услуга, която да помага на някой друг да управлява оборудването си.

Друго, което има бъдеще, е излизането на интернет в открития Космос. Работя по проект на американската Jet Propulsion Laboratory за изграждане на междупланетна интернет връзка. Тя е необходима при изследването на Космоса. Изграждаме я стъпка по стъпка. Всеки път, когато има нова мисия, нашият софтуер излита с нея и получаваме нов възел в мрежата. Стандартизираме комуникацията в Космоса в междупланетната й част. На повърхността на планетата или в орбита около нея може да се използва нормалният интернет, но при толкова отдалечена връзка трябва нещо друго. Закъсненията са твърде големи - TCP не работи много добре, когато времето за пристигане на данните е 40 минути и повече. Това е доста вълнуващо развитие.  

Ще стане ли Google доставчик на интернет, създател на собствен браузър, операционна система, собствено PC?

- Нека да разсея някои митове и недоразумения. Първо на първо, ние няма да тръгнем да слагаме Wi-Fi навсякъде по света - това не влиза в бизнес плана ни. Слагаме Wi-Fi само в Сан Франциско, понеже кметът на града ни помоли като добри съседи да направим това. Надяваме се проектът да се изплати от реклами.

Второ, ние много се интересуваме от приложения, които се използват през интернет. Фокусът ни не е върху функциите на операционната система. По-скоро се интересуваме от възможността много хора да работят заедно върху един документ. Google вече има подобни програми.

Продължаваме да работим много сериозно върху технологията си за търсене. Знаете какъв огромен обем информация има в интернет. Опитваме се да подобрим резултатите си по няколко начина. Първо, стараем се да търсим в целия интернет - включваме все повече и повече страници. Второ, поддържаме специални търсения като Google Scholar и Google Books - търсене в пълния текст на книги онлайн. Oпитваме се и да помогнем на хората да намират неща на собствените си компютри с Google Desktop. Предлагаме на бизнеса търсене, наречено Google Enterprise.  

И досега обаче търсенето остава основният източник на приходи за компанията?

- Всъщност имаме приходи от още няколко услуги, но, да, основно е търсенето в интернет. Получаваме приходи и от Google Maps, не и от Google Earth oбаче. Повечето ни услуги са безплатни, като GMail например. Можем да продължим да предлагаме такива само ако имаме добри приходи от реклама, разбира се. Затова продължаваме да търсим допълнителни източници.  

Какви могат да бъдат те?

- Знаете ли, когато за пръв път попаднах в Google преди около година, си казах: "О, те имат само този голям източник на пари - рекламата. Какво ще се случи, когато приходите от него започнат да спадат или поне стигнат застой?" И бях леко притеснен - компанията все пак стартира от нулата и стигна до 6 милиарда долара на година за кратко време. Така че обикалях и разпитвах - какви други източници на пари имаме? После видях статистика за парите, плащани годишно за реклама в САЩ. Ако включим печатни издания, радио и телевизия, промоции и онлайн реклама, общата сума е 400 милиарда долара на година. Само в Щатите. Вероятно поне още 200 милиарда в останалия свят. Общо над 600 милиарда - сто пъти повече, отколкото ние правим годишно. Вече не се тревожа много - има още много пространство за растеж.   

Планирате ли да навлезете в други форми на реклама - печатни издания, видео?

- Експериментираме с това. Специално що се отнася до видеото, ние имаме собствена услуга Google Video. Мислим, че тази среда е много интересна. Да вземем например модела на iPod - хората свалят файлове и после ги гледат. Той е доста по-различен от тези на телевизиите. Те спират забавлението и ти показват реклама, тъкмо когато ти е станало интересно. Ако свалиш файл, можеш просто да превъртиш рекламите. Което, разбира се, не допада на рекламодателите. За сметка на това обаче те могат да поставят свои продукти в самия филм. Нещо повече - когато сваляш видеофайл, той може да съдържа повече от видео и аудио. В него може да има информация за програмата, реклами, насочени към конкретния потребител. Защото е известно къде се намира той или дори кой е, ако е приел да се идентифицира. И когато отвориш видеото на монитора си, може би някъде край него ще има иконки, които можеш да щракнеш. Или пък ще може да натиснеш пауза и да огледаш нещата, които се виждат на екрана - "я, това е много хубава рокля, къде ли мога да си купя такава" или "къде ли мога да намеря кола като тази" или "какъв интересен ресторант, къде ли се намира". При стрийминг видео това е по-трудно. 

Google заема позиции в много области - очаквани и неочаквани. Можете ли да ми кажете една област, в която компанията гарантирано няма да навлезе през следващите десет години?

- Абсолютно не мога. В Google има три хиляди инженери. Работата им е организирана така, че през 70% от времето те работят по собствените си задачи. През 20% работят по проекти, които не са техни, но им е интересно да помагат - ако хората, които са поели проекта, са съгласни. Останалите 10% от времето те могат да правят каквото пожелаят... стига да е законно. Много от идеите ни за нови продукти идват именно от тези десет процента. Google Earth например е такъв проект. Така че наистина просто не знам какво още са замислили нашите три хиляди инженери. Да кажем така: ако нещо е свързано с информация, с намирането й и правенето на нещо с нея, то Google вероятно се интересува от него. 

Официалната ви позиция в Google е "Главен интернет евангелист". Каква длъжност ще получите, ако ви повишат?

- О! Надявам се да бъда повишен в архангел. Опасявам се обаче, че по принцип трябва да умреш, преди да това да ти се случи... Честно казано, не ми трябва повишение, щастлив съм да бъда интернет евангелист. 

12 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    азинатор

    1. Google няма да дойде в България, защото тук няма среда за Google. Ще отидат в Румъния - там е по-евтино и са по-големи професионалисти. Плюс това си строят нещо ГОЛЯМО в Калифорния - слухове се носят че ще имат близо милион комютъра в мрежата си.

    2. Google ще се опита да направи PC, или по-скоро The Google Grid. Кой знае, може да стане. Но за сега само търсачката и приходите от реклама са успешни - всички други джаджи - кой е чувал за тях? Gpay?

    3. Дефиниции за Web 2.0 има. Доста добра от Paul Graham. Дори се говори за Web 3.0 ( май, май - това ще е големият БУМ от спукването на балона )

    4. Жалко и срамно е Първанов да има за съветници подобни хора. Само за имидж ги ползва и това си личи. Какво е направил за 4 години сварзано с IT? Нищо? Това са неща неразбираеми за един комунист.

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    тинатор

    Жалко и срамно е не Първанов да има такива съветници, а "Капитал" да има такива читатели като "азинатор".
    В България се случва нещо хубаво и ПЪРВОТО, което анонимния автор прави е да каже "в Румъния е по-добре". Това е жалко и срамно, а не това, че президентът има такива съветници.

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-|
    анализатор

    Съдържание на Държавен вестник, официален раздел
    брой 52, от дата 27.06.2006 г.

    Президент на Републиката
    Указ № 268 за награждаване на д-р Винтън Дж. Сърф - вицепрезидент на Google и председател на Управителния съвет на директорите на Интернет корпорацията за имена и адреси, с орден “Св. св. Кирил и Методий” огърлие

    За какво е бил награден Винтън Дж. Сърф???
    Да не е заради перфектно изпълнененото "ужилване" в стил Вени Марковски?
    Преминаване на регистъра за български имена от един монополист (Цифрови Системи) в ръцете на друг монополист - едноличното Интернет Общество на Вени Марковски.

    Ако тези хора са дошли за да обсъждат в България състоянието на информационните технологии, защо не са се срещнали с представители на браншовите организации и бизнеса?
    А само с президента и министър-председателя?
    Дали не е защото браншовите организации и IT бизнеса не могат да понасят Вени Марковски и вечните му интриги?

    Достатъчно е да се погледне кой ще управлява занапред бг домейните: Интернет Общество, ДАИТС (където Вени е съветник) и една асоциация, която беше създадена да се бори с монопола на БТК и се обезсмисли след неговата приватизация...
    Лесно е да се сетим кой ще управлява домейните, когато следващото правителство закрие ДАИТС.

    Още по-интересна е връзката на журналистката, взела интервюто с "представителите на университетската общност" които също щели да управляват домейните?
    Дали сред тях не е и майката на журналистката доцент Нели Огнянова?
    Тя дали ще представлява "университетската общност" в сдружението, наречено "Български публичен интернет регистър"?

    Цялата история е доста нечистоплътна и ще се размирише ако някой истински журналист вземе да я поразрови. Ще се окаже много интересно например колко е струвало цялото мероприятие по "ужилването" и дали не е за сметка на българската държава (тоест ние, данъкоплатците)

    Какво друго може да се очаква, щом са замесени хора като Вени Марковски, агент Гоце, СерГей и всичко това е минало през пръстчета на псевдожурналисти като Катето?


    Нередност?
  • 4
    Avatar :-|
    българин

    Интересни са тези въпроси, но още по-интересна е реакцията след статията. Какво виждаме? Виждаме как удобно появили се анонимни читатели нападат не съдържанието, а формата. Журналистката била дъщеря на някаква доцентка. Според "анализатора" всичко е една голяма конспирация. Конспирацията е в това, че някой върши нещо, но винаги се намира по един услужлив анонимник, който да твърди, че тая работа е странна. Качествата на Катерина Огнянова, за щастие, се виждат от десетките нейни брилянтни интервюта, а не от анонимните доноси на страхливците и подлеците.
    Сигурно такива хора като "анализатора", напомнящ на изявите на един гнусно прославен "журналист" от ИТ-сектора, през 1943-а година са плакали на погребението на цар Борис III, през 44-а са посрещали руските войски с цветя, а през 49-а са плюели по Трайчо Коство. Робска психика, робско племе.

    Нередност?
  • 5
    Avatar :-|
    анализатор

    Това си е 100% конспирация, в която е впрегната цялата българска държава (президент, министър-председател, министерски съвет и една държавна агенция) за ощетяването на една 100% частна българска фирма!
    И това в полза на съмнително сдружение с държавно участие...

    Ако материалът беше публикуван в Дума или поне в Труд сигурно нямаше да реагирам - но ако в тази история е забъркан вестник, който представлява частната инициатива в България е меко казано доста странно.

    Още повече - досега само Капитал е публикувал информация за смяната в управлението на бг регистъра...

    Нередност?
  • 6
    Avatar :-|
    Катя О

    Винт Сърф е един от най-смислените интернет хора - заслужил е орден доста повече от други, които са го получавали от Първанов. Отделен въпрос е дали в случая е използван като част от нечия предизборна кампания.

    Среща с браншовите организации и ИТ бизнеса имаше. Състоя се на 6-ти юли и да - голяма част от оплакванията на местните фирми бяха от незаинтересованост и некомпентентност от страна на държавата.

    Нели Огнянова няма нищо общо с управлението на .bg домейните. Без да мога да се закълна, мисля, че "академичните среди" ще включват хора от ФМИ.

    За мен като потребител не е толкова важно кой държи регистъра на .bg. Важно е да има повече от един регистратор, конкуренция, по-ниски цени и по-разумни условия. "Цифрови системи" не пожелаха да пуснат други регистратори - стратегическа грешка, която вероятно ще ги раздели с .bg

    Предлагам ви тази дискусия да се прехвърли под темата за .бг домейните. По този начин тук ще могат да се постват коментари, свързани с интервюто на Винтън Сърф (взето в качеството му на човек от ICANN и Google).

    Нередност?
  • 7
    Avatar :-|
    Трътлето

    Интересно племе са българите. Като видят, че някой е умен и работите му идват отръки, те казват "Този трябва да служи на Господа", след което го обесват на някое дърво, за да иде по-бързо да прислугва на Господа...

    И с коментарите след тази статия е така. "Анализаторите" са онези, които обесват хората, защото са умни и работливи. Правят го анонимно, защото така е по-безопасно.

    Същите анонимни анализатори-юнаци искат журналистите да казват на президентите, че били некадърни. Защо, бре, Анале, защо трябва журналистите да казват на президентите ТВОЕТО мнение? Че си прост, вече го разбраха всички прочели статията, но че си ням явно само ти го знаеш.

    Това, че смяташ Катя за "неистински журналист" си е твой проблем, но това, че "Капитал" не са ти махнали мнението от форума е вече нагло потъпкване на интелигентността на читателите. Откъде-накъде ще стоят такива персонални обиди от някакъв анонимен задник (да ме прощават в "Капитал", но не мога да да те нарека "лице", защото не си лице, а задник) към една от добрите български журналистки?

    Разбирам свобода на мненията, свобода на медиите, но това не е свобода, а свободия. Слободия, както се казваше едно време.

    Дано успеете да озаптите тези графомани, защото иначе вестникът Ви ще заприлича на табло за обяви и никой сериозен читател няма да го посещава, заплашен от нашествието на посредствеността.

    Дано Винт Сърф да не разбира български език и да не чете подобни анонимни "коментари", които могат да се пръкнат само в съзнанието на силно болни и силно озлобени хора.

    Катя, не им се давай!

    Нередност?
  • 8
    Avatar :-|
    Anonimko

    Kym #1,

    Az rabotia za Google. Perspektivite za otvariane na ofis v Bulgaria sa ne po-loshi ot tezi v Romania. Bulgarite v Google sa mnogo entusiazirani otnosno otvariane na podoben office i niama prichina eventualno da niama office i v Sofia i v Bukuresht. Bulgaria i Romania ne sa edno i syshto neshto, nezavisimo che sa v blizost, i Google e globalna kompania koiato razbira kulturnite razliki.

    Нередност?
  • 9
    Avatar :-|
    вулканизатор

    Уважаеми юзери и юзерки.
    През последните дни в интернета, и по-специално на форума на основния орган на Капиталната линия наблюдаваме едно брожение и съмнение в правотата на Капиталната линия.

    Искам да ви заявя че това брожение е много опасно и може да доведе до едни много негативни последствия за сияйния облик и дори да забави непрекъснатия възход на Капиталната ни линия.
    Затова ние всички дружно трябва да се изправим срещу него и да го изкореним още в зародиш.
    Да кажем своето твърдо не на този необоснован и илюзорен критицизъм и да заявим своята твърда позиция в подкрепа на непогрешимостта на Капиталната линия.

    Която бих искал още веднъж да ви уверя е винаги права - дори когато поради различни субективни или културноисторически фактори е крива!

    Тези критици нарушават трудовото ни ежедневие и нашата сплотеност като се опитват да ни убедят, че не всичко в реалния живот е такова каквото е предначертано от Капиталната линия!

    Със своите приказки те се опитват да ни накарат да се усъмним във величието на бащата на интернета и в неговият неоспорим принос за развитието на интернета в нашата родина! В съветите, които той щедро дава на мъдрите и опитни ръководители на нашата държава!

    Те стигат дори още по-далеч, като се опитват да ни внушат съмнение и в чесността и безкористната всеотдайност на нашият, българският баща на интернета!!!

    Те си позволиха дори да се усъмнят в таланта и уменията на жената, възпяла със своите писания героическите успехи на българския баща на интернета, за отвоюването от мракобесните сили на нашите изконно юзерско право да носим свободно своите български имена в интернета.

    Още веднъж казваме своето твърдо не на всяко съмнение и критицизъм!

    Но ние няма да останем само със яростното отричане на всеки необоснован критицизъм – ние ще стигнем до край в своето изобличаване на тези критици.
    Ние няма да се спрем пред нищо, като ще използваме не само всички позволени, но и всички непозволени средства за тяхното разобличаване!

    Ние ще ги преследваме навсякъде в интернета, ще ги сочим с пръст на всички верни привърженици на Капиталната линия, за да могат те също да им заявят своето презрение и негодувание!

    И накрая уважаеми юзери и юзерки с цялата си отговорност искам да ви заявя, че след окончателното изобличаване на критиците на Капиталната линия, те ще бъдат изправени пред юзерският ни съд, който ще приложи срещу тях цялата строгост на юзерските ни закони!

    Призовавам ви на непримирима борба до пълното разобличение и унищожение на критиците на Капиталната линия!

    Нередност?
  • 10
    Avatar :-|
    Мартин

    Отварянето на Google офис в България определено ще бъде изключителен стимул
    за развитието на българския ИТ сектор, огромна инвестиция в България и лично за
    мен едно от най-вълнуващите събития в последно време. Не е вярно че в България
    няма среда за Google. Точно наобратно. Студентите за които Винт Сърф говори излизат
    всяка година от ФМИ на Софийския Университет и много от тях вече са открити от
    Google и са изкарали летни стажове в Google (главната квартира в Mountain View,
    California или други офиси). Някои от тези възпитаници на СУ са в момента служители
    на компанията. Така че може би най-важният критерий, добър университет който да
    подготвя специалисти е налице. Неслучайно цялата силиконова долина се заражда
    в областа около Станфордския университет в Пало Алто, самият Google произлиза
    от проект на Лари Пейдж и Сергей Брин (the Google guys) докато те са докторанти
    в Станфорд и като последствие самият Google отвъртре се чувства като академична
    среда.

    Що се отнася до данъчните закони, те наистина са много важни, но вярвам че държавата
    желае да работи в насока която да насърчи инвеститори като Google. Тази работа ще
    бъде много важна защото и румънците имат добри университети. Но вместо да казваме
    Google да ходи в Румъния, с общи усилия лесно можем да видим Google офис в София
    вместо в Букурещ.

    Нередност?
Нов коментар