🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Кандидатите за инвалидни пенсии няма да представят решения на ТЕЛК в НОИ

Експертните решения ще се изпращат по служебен път

Срокът за уреждане на нередности в документите при заявление за пенсия се съкращава на един месец.
Срокът за уреждане на нередности в документите при заявление за пенсия се съкращава на един месец.
Срокът за уреждане на нередности в документите при заявление за пенсия се съкращава на един месец.    ©  Надежда Чипева
Срокът за уреждане на нередности в документите при заявление за пенсия се съкращава на един месец.    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Кандидатите за инавалидна пенсия вече няма да са длъжни да представят решенията на ТЕЛК/НЕЛК в Националния осигурителен институт (НОИ), тъй като експертните решения ще се изпращат по служебен път. Освен това, с един месец ще се съкрати срокът, в който лицата, подали заявления за отпускане на пенсия с липсващи и/или нередовни документи, ще трябва да отстранят нередностите. Така те вече ще имат само един месец на разположение, докато досега срокът беше два месеца. Изключение ще се прави само за пенсиите, за които се прилага международен договор, където срокът ще е два месеца. Това гласят промените в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, които правителството одобри в сряда.

Калфин призова организациите на хората с увреждания към конструктивно обсъждане

В същото време вицепремиерът и социалният министър Ивайло Калфин заяви, че "не предпоставяме нито едно решение, свързано с промените в медицинската и трудова експертиза", в отговор на протестна декларация на организации на и за хората с увреждания. Поводът за нея бяха предложените от социалното министерство основни насоки за усъвършенстване на експертизата на работоспособността на хората с увреждания, които според организациите са "опит за административно регулиране" на броя на тези хора в зависимост от финансовите възможности на НОИ.

Министър Калфин подчерта, че тези насоки са все още първоначален документ, а идеята е " не да се ограничат средствата, които обществото отделя за хората с увреждания, а да направим така, че тези средства да се изразходват по най-ефективния начин и да достигат до тези, които имат най-голяма нужда". Насоките предлагат с медицинска експертиза да се определят вида и степента на увреждане, а с експертизата на работоспособността – възможността на хората в трудоспособна възраст с установени вид и степен на увреждане да работят, като детайлите за реформата би трябвало да бъдат приети до края на 2016 г. и да влязат в сила от 2017 г. Калфин се ангажира също "основният терен, на който да се води дискусията, да бъде Националният съвет за интеграция на хората с увреждания".

В четвъртък пред bTV министър Калфин добави, че страховете, че инвалидните пенсии ще бъдат отнети на работещите хора с увреждания са неоправдани: "Инвалидната пенсия е осигурително плащане, няма как да бъде отнето." Според него, в цял свят осигурителят, в случая НОИ, участва в контрола върху издаването на ТЕЛК-овете, а идеята на реформите е не средствата за инвалидите да бъдат намалени, а да отидат там, където са най-необходими. По думите на Калфин, българските фирми не са толкова активни в това да наемат хора с увреждания и да се възползват от съществуващите стимули за такава стъпка, колкото чуждите работодатели и трябва да се работи именно в тази посока.

Други промени

Министерският съвет прие промени и в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица – българските граждани на работа в чужбина и морските лица ще могат да променят вида на осигуряването всяка календарна година с декларация през първия месец от нея. Още една промяна е доходите от работа по трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа да се включват при определяне на сбора от осигурителните доходи за лицата, които подлежат на осигуряване на различни основания.

В Наредбата за отпускане и изплащане на обезщетения за безработица се предвижда в случаите на безработни, представили непълни документи от чужда държава,те да получават обезщетение, изчислено според наличните документи, докато празнотите се уточняват служебно между институциите.

Промени има и в приложенията към Наредбата във връзка с промените в Кодекса за социално осигуряване, в сила от 1 януари 2016 г., според които могат да получават парични обезщетения за безработица само хора, които не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в България или пенсия за старост в друга държава. Друга промяна е, че за да бъде отпусната парична помощ при смърт на самоосигуряващо се лице, е необходимо да са внесени дължимите осигурителни вноски за последния месец, за който е изтекъл срокът за внасянето им.