Рекордно предлагане на ток понижи рязко борсовата му цена

Цената за сряда е наполовина на тази от предишния ден. Причината - държавата започна да продава повече количества

Шефовете на НЕК Петър Илиев (вляво) и на БЕХ Петьо Иванов досега винаги са отричали, че е имало изкуствено ограничаване на предлаганите количества електроенергия
Шефовете на НЕК Петър Илиев (вляво) и на БЕХ Петьо Иванов досега винаги са отричали, че е имало изкуствено ограничаване на предлаганите количества електроенергия
Шефовете на НЕК Петър Илиев (вляво) и на БЕХ Петьо Иванов досега винаги са отричали, че е имало изкуствено ограничаване на предлаганите количества електроенергия    ©  Георги Кожухаров
Шефовете на НЕК Петър Илиев (вляво) и на БЕХ Петьо Иванов досега винаги са отричали, че е имало изкуствено ограничаване на предлаганите количества електроенергия    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Само за ден цената на електроенергията на борсовия сегмент "Ден напред" се понижи почти наполовина. От 157.55 лв./МВтч с дата на доставка 22 януари тя спадна до 83 лв. за мегаватчас при договорите за 23 януари, което между другото е най-ниското ниво от 29 декември 2018 г. За сравнение - през първите 22 дни на януари средната цена на електроенергията бе около 140 лв./МВтч.

Основната причина за рязкото понижаване на тарифите е увеличеното предлагане. По данни на Българската независима енергийна борса изтъргуваните количества за 23 януари са рекордни за цялата история на пазарния сегмент "Ден напред" - 25 663 МВчт. Това напълно потвърждава опасенията на бизнеса, че именно слабата ликвидност на борсата е в основата на екстремно високите цени от началото на 2019 г. А също така затвърждава тезата, че държавните централи могат да изкривяват пазара.

Държавна зависимост

Въпреки влезлите в сила от 1 януари промени, според които всички ВЕИ производители и когенерации трябва сами да продават тока си на борсата, основен продавач на пазара в България все още са държавните електроцентрали. НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" осигуряват около две трети от количествата, поради което координираното им поведение (и трите са част от БЕХ) може да изкриви пазара. Още повече че електрическата енергия не може да стои на склад и дори минимален недостиг може да повиши цената в пъти, а излишъкът направо да я срине.

По принцип България е поела ангажимент въпросните държавни дружества да осигуряват по 690 МВт електроенергия на час за борсовата платформа "Ден напред". По информация на "Капитал" обаче от началото на 2019 г. те са намалили предлагането с повече от 10% - от близо 15 хил. МВтч до около 13 500 мегаватчаса. Официално обяснение за това липсва, но резултатът беше видим - значително повишаване на цените, от което групата на БЕХ е спечелила, а компаниите крайни клиенти са натрупали неочакван разход.

Ефектът от предлагането

Колко важно е предлагането от страна на държавните централи се потвърждава и от данните за изтъргуваните количества на сегмента "Ден напред". Ако в предишните дни са между 20 и 23 хил. МВтч, от 21 януари обемът на търговията започва да се доближава до 25 хил. МВтч. Това впрочем съвпада с обещанието на енергийния министър Теменужка Петкова, че след 19 януари държавата ще предложи допълнителни количества електроенергия на борсата като мярка за нормализиране на цените.

Борсата не дава информация за страните по сделките, но почти сигурно е, че бонус количествата са от държавата. Показателно е и че енергията е евтина не само през деня, когато работят частните ВЕИ, но и през останалата част от денонощието.