🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Започва еврофинансирането за иновации по "Хоризонт - Европа"

Приоритет се дава на малки, средни и стартиращи предприятия

   ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Д-р Никола Христович е управител на "Финсис" (www.finsys.bg), член на БАКЕП.

Европейският съвет по иновации (ЕСИ), който е един от ключовите елементи на европрограмата "Хоризонт - Европа" 2021 - 2027 г., публикува работната си програма за 2021 г. Според еврокомисаря Мария Габриел чрез нея "стартирането на ЕСИ предоставя уникални възможности за обединяване на изследователи, новатори, стартъпи, инвеститори и дружества от цяла Европа и извън нея, за да изведе Европа на челно място в следващото поколение авангардни технологии и да укрепи технологичния суверенитет на Европа".

Финансовата подкрепа чрез ЕСИ през 2021 г. ще се дава чрез три основни инструмента:

  • ЕСИпътят - за напреднали изследвания, целящи разработване на научна основа на пробивни технологии;
  • ЕСИпреход - за трансформиране на резултатите от научните изследвания в иновационни възможности;
  • ЕСИускорител - за разработване на иновации от фирми с потенциал за създаване на нови пазари, за подпомагане представяне и експанзията на иновациите на целевите им пазари.

Важна особеност на тези инструменти е, че чрез тях се търси баланс между така наречените "отворено финансиране" (ОФ) и "предизвикано финансиране" (ПФ) на проектите. Отворено е финансирането чрез открити покани без предварително зададени тематични приоритети, т.е. за проектни предложения във всяка област на науката и технологията. Предизвиканото финансиране е предназначено да даде възможност за подкрепа на технологии и иновации, които обхващат различни научни, технологични и секторни области на приложение или представляват нови комбинации.

Особено внимание при ПФ ще се обърне на реализирането на приоритетите на ЕС за преход към зелено, дигитално и здравословно общество. Финансирането по всяко от тези две направления на финансиране няма да бъде за проекти, които противоречат на целите на Зелената сделка. Проявява се и стремеж за даване на определен приоритет на отвореното финансиране на проектни предложения пред предизвиканото такова.

За финансиране по инструмента ЕСИпътят могат да кандидатстват основно консорциуми от поне три различни независими юридически лица (напр. изследователски организации, университети, МСП, индустрия), създадени в поне 3 различни допустими за участие в "Хоризонт - Европа" държави. Специално по поканите от ПФ по този инструмент могат да кандидатстват също самостоятелни кандидати или малки консорциуми с два партньора.

Безвъзмездната финансова помощ (БФП) на един проект по отвореното финансиране на ЕСИпътят е до 3 млн. евро, а по предизвиканото финансиране е до 4 млн. евро за по 100% от допустимите разходи за проекта.

Основните направления на ПФ по този инструмент са:

  • Инструменти за измерване и стимулиране на активността в мозъчната тъкан;
  • Нови технологии в клетъчната и генната терапия;
  • Нови пътища за производство на "зелен" водород;
  • Проектиране на живи материали.

Срокът за кандидатстване по ЕСИпътят за отвореното финансиране е до 19 май 2021 г., а за предизвиканото финансиране е до 17 октомври 2021 г.

Индикативният бюджет за 2021 г. на ЕСИпътят за ОФ е168 млн. евро, а за ПФ е 132 млн. евро.

Допустими за финансиране по инструмента ЕСИпреход са самостоятелни кандидати (МСП, стартиращи фирми, изследователски организации, университети) или малки консорциуми (с два до пет партньора). Кандидатурите трябва да се основават на резултати от реализиране на допустими проекти за ЕСИпът.

БФП по ЕСИ преход е до 2.5 млн. евро (или повече при добра обосновка), предназначени за валидиране и демонстриране на иновативната технология в съответната среда (т.е. за преминаване от ниво на технологична готовност (НТГ) от 4 до НТГ 5 или 6) и за подготовка за излизането на технологията на пазара.

Основните направления на ПФ по този инструмент са:

  • разработване на иновативни медицински изделия;
  • технологии за събиране и съхранение на енергия.

Срокът за кандидатстване както по ОП, така и по ПФ по този инструмент е до 22 септември 2021 г.

Индикативният бюджет за 2021 г. на ЕСИпреход за ОФ е 59.6 млн. евро, а за ПФ е 40.50 млн. евро.

За финансиране по инструмента ЕСИускорител могат да кандидатстват самостоятелно стартиращи предприятия, МСП и физически лица, възнамеряващи да стартират МСП.

Проекти по ЕСИускорител могат да получават смесено финансиране, включващо:

  • до 2.5 млн. евро безвъзмездна субсидия на проект за технологично развитие и валидиране (за преход от НТГ 5 или 6 до НТГ 8);
  • между 0.5 и 15 млн. евро инвестиционен компонент, изразавящ се в придобиване на дялове от 10% до 25% в съответното предприятие.

В изключителни случаи по този инструмент могат да получат финансиране междинни предприятия с до 500 души персонал само под формата на Инвестиционен компонент срещу придобиване на дялове от 10% до 25% в тях.

Кандидатите по инструмента ЕСИускорител могат да изпращат кратки предложения за проекти по всяко удобно за тях време. След одобрението на тези предложения от ЕСИ кандидатите могат да изпращат подробни проектни предложения в ЕСИ до 9 юни 2021 г. или до 6 октомври 2021 г.

Основните направления на ПФ по този инструмент са:

  • иновативни стратегически цифрови и здравни технологии;
  • иновации в областта на зелената сделка за възстановяване на икономиката след COVID-19.

Индикативният бюджет за 2021 г. на ЕСИускорител за ОФ е 592.5 млн. евро, а за ПФ е 495.1 млн. евро.

Вижда се, че ориентираният специално към МСП, включително стартиращи предприятия, а в само в определени случаи и към междинни предприятия, инструмент ЕСИускорител има над 2.7 пъти по-голям бюджет в Работната програма за 2021 г. в сравнение с общия бюджет на другите два обсъждани инструмента ЕСИпътят и ЕСИпреход за същия период. Това показва, че финансирането на бизнеса чрез Работната програма на ЕСИ в 2021 г. е със значителен приоритет.

Важно е да се отбележи, че всички проекти на ЕСИ ще имат достъп до услуги за ускоряване на бизнеса, осигурени от ментори и експерти, както и до възможности за партньорство с предприятия и инвеститори.

Специално внимание в ЕСИ се обръща и на приоритетното стимулиране на участието с проекти на ръководените от жени дружества. В работната програма за 2021 г. на ЕСИ са предвидени също специални награди за жени иноватори и за Европейска столица на иновациите.

*Рубриката се подготвя със съдействието на Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП)

Все още няма коментари
Нов коментар