🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Взаимните фондове в България вече управляват 3.8 млрд. лв.

Активите им нарастват с 21% на годишна база, което е 24-о поредно тримесечие с ръст

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Взаимните фондове в България продължават да увеличават обема на управляваните от тях средства, макар и със забавящ темп. Към средата на 2018 г. клиентите им са поверили вече 3.76 млрд. лв., което представлява ръст от 21% на годишна база. За сравнение, в средата на 2017 г. годишното увеличение на активите обаче беше близо 40%.

Повече от стабилен ръст

Така или иначе тенденцията за непрестанно увеличаване на активите на взаимните фондове у нас продължава 6 години – вече 24 поредни тримесечия. Март-юни 2012 г. е последното тримесечие, през което обемът на управляваните активи се е понижил на годишна база, показват данни, събрани от БНБ. Оттогава до днес управляваните от взаимните фондове активи са се увеличили 4.5 пъти.

Към момента повече средства се управляват от чуждестранните инвестиционни фондове, които имат 2.4 млрд. лв. Останалите 1.4 млрд. лв. са в български инвестиционни дружества.

Най-видимата разлика в структурата на двата типа фондове са техните клиенти. Близо ¾ от всички активи на чуждестранните фондове са били привлечени от пенсионни и застрахователни компании, а около 18% - от домакинства. При българските фондове вече 46% са активи, привлечени от застрахователи и пенсионни дружества, около една трета са от домакинства.

Къде са в сравнение с депозитите

Предпочитаният начин за спестяване на домакинствата в голяма степен остава банковият депозит. Домакинствата и нетърговските организации разполагат с близо 50 млрд. лв. под формата на банкови депозити. Те нарастват със 7% на годишна база. Това е много над средната доходност по влоговете, която банките плащат в момента – 0.1%, което означава, че нарастването им в голяма степен се дължи на нови вложения от страна на депозантите, отколкото на изплатени лихви. Така депозитите са над 55 пъти повече от инвестициите на домакинствата във взаимни фондове (886 млн. лв.).

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    edin_balgarin avatar :-|
    Един Българин
    • + 1

    Нормално е да предпочитат депозити при положение, че в последната година почти всички са на много сериозна загуба. Колкото и да ни убеждават колко по-модерно е, като теглиш чертата и си вътре с 6-7% на година и си казваш, че не е добре пък да си прекалено "модерен" :)

    Нередност?
  • 2
    ast17575552 avatar :-|
    borisovvv1
    • - 1

    Важно е да знаеш къде да инвестираш. Или трябва да имаш вроден усет, или да се довериш на професионалисти. За жалост, аз нямам усет и използвам услугите на Алтернатива Файненшъл. Препоръчвам ги, ако все още се чудите кой посредник да изберете.

    Нередност?
  • 3
    juukkk avatar :-P
    juukkk

    "Така депозитите са над 55 пъти повече от инвестициите на домакинствата във взаимни фондове (886 млн. лв.)."

    886 млн. лв. … че то домакинствата всяка година "инвестират" повече в тото, лотарии, спортни залози, казина, покер зали и тем подобни :)

    Нередност?
Нов коментар