Пиер Луврие върна фирмите на Цветан Василев

Белгиецът вече твърди, че не е собственик на БТК, мултиплексите и два военни завода

Луврие декларира, че вече няма никакъв интерес към БТК, "Дунарит", "Авионамс", ГАРБ и мултиплексите, които през март обяви, че е придобил за 1 евро от Цветан Василев
Луврие декларира, че вече няма никакъв интерес към БТК, "Дунарит", "Авионамс", ГАРБ и мултиплексите, които през март обяви, че е придобил за 1 евро от Цветан Василев
Луврие декларира, че вече няма никакъв интерес към БТК, "Дунарит", "Авионамс", ГАРБ и мултиплексите, които през март обяви, че е придобил за 1 евро от Цветан Василев    ©  ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА
Луврие декларира, че вече няма никакъв интерес към БТК, "Дунарит", "Авионамс", ГАРБ и мултиплексите, които през март обяви, че е придобил за 1 евро от Цветан Василев    ©  ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Каквато и да е била ролята на Пиер Луврие в сериала около фалита на КТБ и последвалото го разпределение на активите на Цветан Василев, тя приключи. Или поне така твърди белгиецът в съобщение, изпратено в четвъртък от негово име от брюкселския клон на базирана в Лондон агенция, сред чиито дейности фигурира и връзки с обществеността.

Луврие изчезна толкова внезапно, колкото се и появи преди няколко месеца, а резултати от присъствието му в компаниите, които помпозно обяви за свои, няма, поне видимо.

Сбогом на всички вас

"Пиер Луврие се оттегля от придобиването за 840 млн. евро в България", е озаглавено съобщението. "Белгийският предприемач обявява, че активите, които купи в България през 2015 г. с обща стойност 840 млн. евро, са върнати на предишния им собственик", пишат от агенцията. "Това означава, че г-н Луврие няма повече никакъв интерес към тези активи", се подчертава в него.

Според агенцията, упълномощена от Луврие, споразумението за покупка на акции, подписано още на 31 януари тази година, е давало възможност на купувача да върне придобивката си при определени обстоятелства и именно това право сега е упражнено.

Самият Луврие е цитиран по следния начин: "Моята причина да инвестирам в тези бизнеси беше да подпомогна преструктурирането на групата компании, която вярвах, че е изключително силна. Оказа се обаче невъзможно да получа съгласието на всички заинтересовани страни в приемливи срокове. Оставам уверен, че тази група компании има прекрасно бъдеще, и желая на всички ангажирани страни успех."

В съобщението са цитирани и имената на компаниите, съветвали Луврие по "тази" сделка, като не става ясно дали същите или всички те са били ангажирани и в покупката или само в развалянето й. Това са Akin Gump Strauss Hauer & Feld, Bonn Steichen & Partners, CMS Cameron McKenna, Hogan Lovells и Liedekerke Wolters Waelbroek Kirkpatrick.

Пиер Луврие отново е представен като белгийски инвеститор и предприемач с 20-годишна кариера, който успешно е инвестирал в "разнообразни специални ситуации" в цяла Европа в сектори като земеделие, преработка на храни, недвижими имоти, телекомуникации и технологии. Реално обаче последните му бизнес начинания са все в Русия.

Дойдох, видях, изчезнах

Пиер Луврие се появи на българската бизнес сцена в края на март тази година. Тогава току-що създадената специално за целта компания LIC33 с регистрация в Люксембург сама обяви, че е купила за 1 евро от Цветан Василев накуп БТК (43%), мултиплексите НУРТС и "Фърст диджитъл", "Дунарит", "Авионамс" и пийпълметричната агенция ГАРБ.

Екип на дружеството от петима души дойде в София, за да обяви пред медиите, че се ангажира да изплати общо 900 млн. евро дългове на тези компании към КТБ и други кредитори, като ще търси парите на международните финансови пазари.

Сега, по-малко от четири месеца по-късно, Луврие категорично се дистанцира от активите, за които през март твърдеше, че вече нямат нищо общо с Цветан Василев.

Досега впрочем LIC33 така и не поиска разрешение за сделката от Комисията за защита на конкуренцията, която междувременно излезе със специално съобщение, че не може изобщо да влезе в кореспонденция с дружеството.

Без отговор остават и доста въпроси. Като как точно е изчислено, че активите, за които става дума, са на стойност 840 млн. евро, как сделката е сключена на 31 януари, а LIC33 е създадено доста по-късно и чий точно беше реалният интерес зад Пиер Луврие.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    georgiivanov123 avatar :-P
    Георги
    • - 10
    • + 15

    Е как така чий бил бизнеса зад Луврие...? На Путя и неговите лакеи, на кой друг да е. Те така лешоядстват - като надушат нещо и атакуват. Сега по подобен начин ще изкупят всички ценни гръцки активи.

    Нередност?
  • 2
    shwarzspeht avatar :-?
    Клюводървец
    • - 6
    • + 20

    Ами цацаров вместо да се прави на цар ,да си свърши работата за която му се плаща,за да повярваме че в българия има нещо като защита на държавата от международната мафия.

    Нередност?
  • 3
    contra_banda avatar :-|
    contra_banda
    • - 9
    • + 24

    Пиер Луврие просто не успя да осигури подходящо международно финансиране и да върне дължимото на КТБ. Това е част от неизпълнението на условията на договора. Другата част се състои в липсата на диалог с българското правителство, което очевидно защитава частни интереси, открито се меси в работата на оперативните ръководства на компаниите, напр. колаборира с братя Велчеви, които крадат от оборота на Виваком и спонсорират футболни отбори. Не е вярно, че Цацаров не прави нищо, напротив блокирал е всички фирми и сметки, свързани със сделката.
    Никой никога не е казвал, че продадените активи са на стойност 840 млн евро. Това са свободни съчинения на тема "Гадаене на съдържанието на договора". Сделката вероятно е от типа дълг срещу собственост, което е в интерес на държавата, на вложителите и на ФГВ.

    Нередност?
  • 4
    abygale avatar :-|
    abygale
    • - 5
    • + 15

    Явно Луврие не е изпълнил условията по сделката. Още в прословутото интервю на Василев за Гласове, банкерът подчерта : "Групата от дружества, които се продават, имат определен обем от дългове към КТБ. Условието да има сделка, което поставих на г-н Луврие, е да погаси дълговете на тези дружества към банката. Това е много важно да се знае и искам да акцентираме силно върху него. Аз ще бъда първият, който ще развали сделката, ако той не направи това. Връщането на дълговете е conditio sine qua non, без което няма сделка."
    Ситуацията се връща към края на март. Очевидно е и че държавата на #Кой пречи и ще продължи да спъва разумното решаване на нещата. А тандема Велчеви необезпокоявано ще продължи разграбването на Виваком...

    Нередност?
  • 5
    abygale avatar :-|
    abygale
    • - 4
    • + 19

    "Пиер Луврие просто не успя да осигури подходящо международно финансиране и да върне дължимото на КТБ. "

    Явно и държавата на #Кой не иска дължимото да се върне към КТБ. Апетитите към активите на банката, за които Пеевски и Ко изнудваха Цв. Василев да им ги прехвърли безвъзмездно, и заради които спретнаха умишления фалит на КТБ, въобще не са пресъхнали...

    Нередност?
  • 6
    schroeder avatar :-|
    schroeder
    • - 2
    • + 3

    Сега остава Цацаров баница да му омеси. Василев ни разиграва тука повече от година, а няма никакви реални мерки за да възстановят източените пари. Само се вадят някакви списъци с кредитори, а Василев продължава да върти схеми в Сърбия. Абсолютно безобразие.

    Нередност?
  • 7
    geoimg avatar :-P
    Geoimg
    • + 2

    [quote#2:"Клюводървец"]Ами цацаров вместо да се прави на цар ,да си свърши работата за която му се плаща[/quote]
    А от къде знаеш #Кой и за #Какво МУ плаща? :-)

    Нередност?
  • 8
    evolutionary avatar :-|
    evolutionary
    • + 3

    Както се и очакваше!

    Нередност?
Нов коментар