Брюксел препоръча подобрения на безопасността за почти всички АЕЦ в Европа

Нито една централа не трябва да бъде затваряна, показват резултатите от извършените проверки

Резервна аварийна зала за контрол нямат 24 реактора, включително за двата действащи в централата в Козлодуй.
Резервна аварийна зала за контрол нямат 24 реактора, включително за двата действащи в централата в Козлодуй.
Резервна аварийна зала за контрол нямат 24 реактора, включително за двата действащи в централата в Козлодуй.    ©  Анелия Николова
Резервна аварийна зала за контрол нямат 24 реактора, включително за двата действащи в централата в Козлодуй.    ©  Анелия Николова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Стандартите за безопасност на атомните електроцентрали в Европа са високи, но се препоръчват по-нататъшни подобрения на показателите на безопасността за почти всички европейски АЕЦ. Това съобщи днес Европейската комисия (ЕК) по повод оповестяването на резултатите от извършените през последната година изпитания за устойчивост на централите в ЕС, както и в Украйна и в Швейцария.

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер обяви, че Русия, Армения и Беларус са сътрудничили пи проверките. Те са били извършени основно от националните контролни органи, а ЕК е "катализирала" резултатите от националните проверки в общ доклад. Издадените препоръки за подобрения са изцяло в рамките на изискванията за безопасност на Международната агенция за атомна енергия.

Няма повод за затваряне

Основният извод от представения днес доклад е, че няма повод за затваряне на някоя от европейските АЕЦ. Експерти отбелязаха, че проверките, разпоредени с решение на Европейския съвет, е следвало по възможност да обхванат и реакторите в съседни на ЕС държави, но не и депа за съхранение на ядрени

отпадъци, нито готовността за действия извън територията на централата при евентуална авария в АЕЦ.

Изпитанията са били насочени главно към рисковете от земетресение в зоните на централите, както и времето за автономна работа на аварийните защити до намесата на специалните екипи. Оценява се, че най-застрашени са централите, където при авария апаратурата не може да действа самостоятелно поне на един час.

Риск от земетресение

ЕК отбелязва, че сегашните стандарти за изчисляване на риска от земетресение не се прилагат за 54 реактора. За 62 реактора не се прилагат стандартите за риск от наводнения. Проверката е обхванала 145 ядрени блока, от които действащи към настоящия момент са 132.

Комисията уточнява, че всяка атомна централа трябва да разполага със сеизмични измервателни уреди за отчитане и предупреждение за възможни трусове. Такива уреди следва да бъдат поставени или подобрени при 121 реактора.

Със системи за контролирано изпускане от херметичната обвивка, снабдени с филтри, които да

позволяват безопасно понижаване на налягането в херметичната обвивка на реактора в случай на авария, не разполагат 32 реактора. При 81 ядрени блока липсват съоръжения за справяне с тежки аварии, които да бъдат съхранявани на места, защитени дори в случай на общо разрушаване на реакторите.

Докладът посочва, че при авария главната контролна зала може да стане непригодна за хора и затова трябва да бъде на разположение резервна аварийна зала за контрол. Такива зали все още не са на разположение за 24 реактора, включително за двата действащи в централата в Козлодуй.

Основната цел на изпитанията беше изготвянето на оценка на устойчивостта на АЕЦ в случай на наводнения и земетресения. Случаи на самолетна катастрофа в района на ядрена централа са били разглеждани, докалкото биха довели до изключването на нормалната работа на охладителните системи.

Националните регулаторни органи ще изготвят и до края на тази година ще предоставят национални планове за действие с график за изпълнение. В началото на 2013 г. тези планове ще бъдат подложени на партньорски проверки, за да се потвърди, че препоръките се прилагат правилно и прозрачно в цяла Европа. Комисията възнамерява да докладва отново по тази тема през юни 2014 г.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bbboak avatar :-|
    bbboak
    • - 4
    • + 1

    https://www.citigroupgeo.com/pdf/SEU27102.pdf

    ето един анализ за Аец,сходен с този за белене.нека сам си прави изводите,дали Веи не е по-добра алтернатива

    Нередност?
  • 2
    yoankata avatar :-|
    yoankata
    • - 3
    • + 1

    До коментар [#1] от "bbboak":

    На ВЕИ аз съм им правила анализи и в повечето региони на България няма добри условия нито за доходност нито за ефективност камо ли пък за реални мощности.

    Нередност?
  • 3
    bbboak avatar :-|
    bbboak
    • - 1
    • + 2

    ТО и други хора са правили анализи и виждат бъдеще и печалби

    Нередност?
  • 4
    hellwitch avatar :-|
    hellwitch
    • + 1

    До коментар [#1] от "bbboak":

    Рисковете за строителство на нов АЕЦ са колосални.

    И тук е най-големия грях, че вместо да пуснат в експлоатация старите реактори(които работят от 1г. в Калининградската АЕЦ) на Белене се тръгна на ново строителство, за което нямаме възможности да поемем евентуалните рискове.

    Дори добронамерено погледнато - през 2003-2005 да се е разчитало, че огромните излишъци на бюджета ще продължат, то пак е било малоумно решение

    Нередност?
  • 5
    2.5 avatar :-P
    2.5
    • - 1
    • + 2

    Основният извод от представения днес доклад е, че няма повод за затваряне на някоя от европейските АЕЦ.
    ----------------------
    ...както и навремето на нашите реактори в Козлодуй.
    Вкара ли се в сметката и евробюрокрацията, аршинът става различен.

    Нередност?
  • 6
    yotata avatar :-|
    йотата

    А, не така, господа партньори; барем 10 реакторчета из Европа трябва да изпоназатворите.
    (По доброзорно съгласие и извън територията бившия комунистически блок, дето вече я плати тая цена.)
    Ний на кого ше си продаваме скъпия ток от Белене. А?

    Нередност?
Нов коментар