🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

#щеплатитеее

Как ГЕРБ, ДПС, АБВ и ПФ за малко си поиграха с идеята да срутят борда, за да спасят КТБ

Ръководното тяло на БНБ и депутати се упражняваха известно време върху "Спасяването на КТБ", после се отказаха
Ръководното тяло на БНБ и депутати се упражняваха известно време върху "Спасяването на КТБ", после се отказаха
Ръководното тяло на БНБ и депутати се упражняваха известно време върху "Спасяването на КТБ", после се отказаха    ©  ГЕОРГИ КОЖУХАРОВ
Ръководното тяло на БНБ и депутати се упражняваха известно време върху "Спасяването на КТБ", после се отказаха    ©  ГЕОРГИ КОЖУХАРОВ
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В пълно фиаско се превърна първото заседание на временнната парламентарна комисия по бюджет и финанси, което се проведе в сряда. Само за няколко часа депутатите от ГЕРБ и ДПС успяха да засилят съмнениятя за съгласувани общи действия, и то в полза на символа на задкулисието от последните три управления - рухналата КТБ. Алтернативното обяснение на предложеното от Менда Стоянова (ГЕРБ) решение за БНБ е тежка неадекватност към ситуацията в банковия сектор и държавните финанси. Ефектът от всичко това беше, че първото заседание на комисията по бюджет и финанси успя да създаде скандал, сериозни съмнение за способността на депутатите да взимат адекватни решения в ситуацията и замалко да предизвика протести пред сградата на парламента.

Всичко започна, когато към края на заседанието на комисията Менда Стоянова изведнъж предложи да се гласува проект за решение, който задължава "Народното събрание в срок до 6 ноември 2014 г. да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат Българската народна банка да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина". Преведено, към онзи момент това можеше да означава само едно - да се задължи БНБ да оздрави КТБ, бидейки тя единствената банка към момента с доказан отрицателен капитал. Решение, което е едновременно глупаво и опасно за цялата икономика.

Предложението беше подкрепено от депутатите на ГЕРБ, ДПС, АБВ и Патриотичния фронт, а Реформаторският блок и БСП бяха категорично против. "Според нас всякакви опити за съживяване на КТБ за съжаление към днешна дата, след три месеца на агония, на ежедневни коментари в медиите, е немислимо", каза Румен Гечев от БСП. Според него няма инвеститор, който да дойде и да "налее няколко милиарда", за да спаси нещо провалено. "Икономически е несмислено да очакваме, че някой ще налива милиарди. Абсолютно несмислено е, че бюджетът ще налива милиарди, да оздравяваме банката при неизвестни числа и изходи", категоричен беше червеният икономист.

В същата посока се изказаха и от Реформаторския блок. "Ако дадем шанс на банката да се оздравява, ще е необходима държавна помощ, считаме това за неприемливо. Неприемливо е, няма диалог с БНБ и няма у тях нито желания, нито воля за преговори с потенциални изпълнители и нямаме увереност, че какъвто и срок да дадем, това ще се случи", каза Димитър Танев от дясната коалиция.

Срещу предложението застана и депутатът от АБВ Ивайло Калфин. "Може би да търсим вариант не БНБ да предприеме мерки, действия за оздравяване, защото става ясно, че не е в техните ръце", започна той и беше прекъснат от реплики от страна на колегите си от ГЕРБ и ДПС "Как да не е". След като те утихнаха той продължи: "Нека да ви предложа нещо, г-жо Стоянова - да кажем БНБ да предложи действия, като се има предвид макроикономическият ефект и интересът на данъкоплатците, за да може да получим тази оценка, за която днес настоявахме и да се преценят различни варианти и кой колко ще ни струва"..

Въпреки тези аргументи обаче Менда Стоянова продължи да настоява за предложения от нея текст. "Ами аз мисля, че текстът, който е тук, е достатъчно общ", каза тя.

В дебата се включи и управителят на БНБ Иван Искров, който присъстваше на заседанието заради обсъжданията по доклада за КТБ, който централната банка беше внесла по-рано през седмицата в парламента. "Първо, виждаме това решение сега. Второ, обръщам внимание, че трябва да се познава спецификата на нашата централна банка в условия на валутен борд. [...] Но мислите ли, че ако централната банка можеше да извади пари да оздрави банките (спор). Изчакайте. Моля ви за секунда - ако имате предвид, че автоматизмът отменя лиценза... не сте го изписали. Пишете съвсем друго - БНБ  по някакъв начин да извади пари, за да оздрави банките. Ние, ако можехме, да сме го направили още юли, нямаше да чакаме да се стигне дотук. Никоя централна банка в ЕС не свърши това нещо. Навсякъде парите бяха дадени от държавния бюджет. Как така централната банка да напечата пари. Четири милиарда. Искам да се напише в протокола", поиска той развълнувано.

След като Менда Стоянова го увери, че се води протокол и че "никой не иска банката да вади пари, да печата или нещо друго", тя подложи проекта за решение на гласуване. В крайна сметка предложението беше прието с десетте гласа на ГЕРБ, ДПС, АБВ и Патриотичния фронт. Против бяха шестимата депутати на Реформаторския блок, БСП и "Атака".

Историята, за щастие, не свърши дотук. След масовата реакция срещу това решение и дори организирането на протест пред парламента за края на седмицата на следващия ден решението беше променено с малка, но съществена редакция: "Народното събрание в срок до 6 ноември 2014 г. да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат Българската народна банка да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина, като отчита макроикономическия ефект и ефекта върху държавния бюджет". Така всъщност в проекта за решение беше отразено предложението на Ивайло Калфин (АБВ), но това беше направено по нереден начин, защото депутатите бяха гласували за друг текст. "Спекулациите за плаващо мнозинство ГЕРБ – ДПС са смешни", заяви Менда Стоянова на следващия ден, докато представи новата редакция на предложението. Според нея "през 4-5-месечната квестура БНБ отказва да изпълни текст в настоящия закон, който я задължава да изготви план за контролирано преструктуриране на всяка банка, лицензирана в България, който може да бъде приложен, ако банката изпадне във финансови затруднения. Затова ние вчера решихме, че след като БНБ пет месеца не изпълнява закона, следва да го променим така, че да я задължим категорично да го изпълни".

Въпреки това тя не отхвърли напълно възможността да се направи опит за спасяване на КТБ. "В момента в България има инвеститор, който обикаля няколко пъти БНБ, Министерството на финансите и други институции и е заявил намерение да инвестира 1 млрд. евро в КТБ. Само че време за този инвеститор няма. Ние искаме да му дадем време, да не го изгоним, ако неговите намерения са сигурни и правилни и ако те се реализират, естествено с активното съдействие на БНБ, да спасим банката", обясни тя.

Така, макар и финасовият апокалипсис, който депутатите очертаха с първия вариант на решението си, да беше поне временно избегнат, останаха тежките съмнения, че има риск новата власт не толкова да подреди и успокои банковия сектор, а напротив - да инжектира в него нова доза непредвидимост. Дали причината за това е злонамереност или некомпетентност, има значение, но и в двата случая крайният ефект е отрицателен.

29 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    wmz04371669 avatar :-|
    Благодетел
    • + 35

    и

    продължавали да питат КОЙ, КОЙ, КОЙ

    Месеци наред всичко се въртеше около въпроса КОЙ и модела „Пеевски”, но въпросителните сам ли е КОЙ не дават спокойствие и стават тема за размисъл, пораждат и различни версии. Задоволителен отговор така и не беше даден досега, а истината едва ли ще се разплете докрай.

    Той не е КОЙ!, защити в пленарната зала депутатът от ДПС Йордан Цонев своя партньор в новия проектозакон за КТБ – Делян Пеевски. Имаме подозрения, че сегашният директор на фонда за гарантиране на влоговете е свързан с един икономически кръг, който има свои представители в българския парламент. Този кръг вече придобива депозити, дисконтирани на 50%, но водени от принципа да не обвиняваме, ще го направим, когато това стане факт.

    Ще видите кой е искал фалита на КТБ и ще видите кой организира протестите. Моделът, както го наричаме „Кой“- трябва да го разплетем, зарече се Цонев.

    Цяла седмица анализатори и финансисти загатваха, че фондът на Генералния държавен резерв на Султана на Оман няма нищо общо с Държавния омански фонд на султаната Оман! Това са група офшорни фирми под названието "Фонд на генералния държавен резерв на Султаната на Оман", почти всички от, които са български офшорни фирми с престъпни капитали, получени от контрабанда, наркотици, проституция, нелегален износ на оръжие, корупция и пари ограбени от държавни фирми в България.

    Съмнителни са и австрийският фонд ЕПИК и фирмата "Джемкорп", която е управлявана от Атанас Бостанджиев, представляващ до лятото руската "Външно-търговска банка" (ВТБ) у нас, в която офшорна фирма има и руски капитали от същия произход.

    Aко е вярно, че фондът, който ни пробутват за спасител на КТБ не е държавният фонд на Оман, а компания, регистрирана в офшорна зона, то всички видни финансисти, стратези и лаборанти, които ни убеждават как може чрез него да се спаси банката или са пълни глупаци или са абсолютни измамници.

    Въпросът, който си задават мнозина днес е,

    чия собственост са тези неясни капитали,

    скрити зад Оманската офшорка и има ли тя връзка с "икономическия кръг", за който говори Данчо Ментата. Когато стане въпрос за собственост на офшорка пределно е ясно, че процентите и 100% доказателства винаги остават неразкрити. Но ако прокуратурата разследва всичко под лупа, трябва да е наясно, че вече започнаха задкулисните покупко - продажби на активи и първите печеливши вече са налице, тези които изкупуват влоговете.

    Ако необезпечените влогове са за 4 милиарда и ги продадат всичките, при 50% обезценка в нечий джобове ще влязат 2 милиарда печалба, с които могат да си купят банката обратно вече на безценица.

    Колко Омански са оманските пари? Дали няма по султански „десятък” в дялове от собствеността на КТБ, свързан с български офшорни фирми и наши политици ?

    Нашата приказка няма да е истинска, ако няма замесен принц или султан от далечна арабска страна. Банката, в която до скоро отлежаваха голям дял от държавните пари е с 30 % оманска собственост. Не на някой европейски фонд или банка, ами на султана на Оман.

    В надзорния й съвет и днес са двама оманци – Варит Мубарак Саид Ал Каруси и

    и Файсал Амер Мохамед ал Риями. Странното е, че капитали от Оман влизат в България чрез схема от свързани фирми от Холандия и такива от офшорни зони по Антилите. Сумите не са отпускани директно от дружеството майка, а от специално създадена за целта фирма посредник.

    Операциите са извършвани две години преди Държавният общ резервен фонд на султана на Оман да купи 30 процента от Корпоративна търговска банка през 2009 година. Дотогава днешните шефове на Надзорния съвет на КТБ Варит Мубарак Саид ал Каруси и Файсал Амер Мохамед ал Риями вече са налели стотици милиони евро в няколко фирми, които и до днес не са осъществили инвестиционните проекти, за които са създадени. Въпреки, че не са от печелившите инвеститори те наливат 185 млн. евро за 30% собственост в КТБ. Държавният омански фонд, който се оказа обикновена офшорка инвестира в мега-проекти, които накрая излизат кухи инвестиции, прави щедри дарения под крилото на управляващите правителства.

    Има ли скрити дялове в тази офшорка, представена ни за Държавен фонд на султана на Оман?

    Нека прокуратурата провери възможността „десятъка на султана” или комисионата от редици съмнителни сделки през годините да се окажат дялове в КТБ, в нечий политически джоб.

    Да припомним

    кой докара „оманските” инвестиции в България

    Най-големият лобист-политик на арабските капитали през годините винаги е бил Сергей Станишев. Днес лидерът на ПЕС е скрит зад оградата на Европейския парламент "видимо доволен" от случващото се и упорито мълчи като комунист за бъдещето на финансовата институция.

    Запознати казват, че Жоро Кастрола или ВИП бизнесмена Георги Крумов стои в основата на представянето на Оманския фонд пред министър-председателя, който по това време е Сергей Станишев. Георги Крумов е любимец на всяка власт. Кралят на боклука бе обявен от бившия соц. лидер като „най-сериозния бизнесмен” у нас, а запознати твърдят, че е бил и „дясната ръка” на Станишев. И днес евродепутатът води напълно безплатно Моника и многолюдното си семейство в хотела на Крумов в „Ястребец”в Боровец на ски. А иначе Крумов се издига от продавач на сергия за дамски чоропогащи до милионер.

    Оманската приказка от 1001 нощ започва в далечната 2004 година.Оманският фонд с неясни капитали купува една нива от 37 декара в кв. "Малинова долина". Там, където Соломон Анжел не успя да направи Града на мечтите, бизнес пратениците на султана смятаха да вдигнат ВИП селище с голям ислямски център. Проектът предизвика буря от недоволство в квартала и беше спрян временно, докато ДАНС провери произхода на парите.

    Последва нова сделка: Оманският фонд изкупи доста акции на "Екуест инвестмънт Болканс" . Инвестиционният фонд „Екуест" е регистриран на Алтернативния инвестиционен пазар на Лондонската борса при занижени изисквания. Компанията е с регистрация изцяло в офшорни зони - на о. Ман и на Британските Вирджински острови. Имената на акционерите се пазят в тайна, макар че доскорошният съдружник Георги Крумов винаги се е опитвал да обясни, че произходът на стотиците милиони, инвестирани в България, е кристално чист и ясен.

    До великия бизнесмен Жоро Кастрола са бившият министър на външните работи Соломон Паси и неуспелият кандидат за кмет на София Мартин Заимов. Заимов и брат му Михаил са съдружници на Георги Крумов в няколко компании. След като оманците мощно влизат в "Екуест" в борда на фирмата намират място Варит Ал-Каруси - изпълнителен директор на Оманския резервен фонд, и Фейсал Ал-Риями - директор по инвестициите във фонда на султаната, сега съдружници и в КТБ.

    С покупката на "Екуест" султанът на Оман, който се оказа обикновена офшорка с един удар се сдобива с още куп атрактивни обекти и проекти у нас.

    По пътя край аерогарата блести билдингът на "Авто юнион център". Красивата сграда и нейният собственик - "Авто юнион", са част от групировката "Екуест". "Авто юнион" обединява вносители на Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Maserati, Mazda, Opel и Chevrolet , на моторите Piaggio, Vespa и Gilera, рентакар компанията Avis, дистрибутора на маслата Castrol и BP и др. автофирми.

    До скъпоценните инвеститори освен правителството на Станишев е неизменно и ДПС. Те са в топла връзка с хората, които представляват Оманския фонд у нас.

    Султанският фонд се оказва най-големият инвеститор по време на криза при правителството на Станишев. В портфейла на арабските инвеститори влизат над 20 проекта в различни сфери на бизнеса - от банки и имоти, през туризъм и търговия чак до софийския боклук.

    След като Столичната община прекрати договорите за чистота на "Новера" (дъщерна фирма на "Екуест", в която Султанатът Оман притежава индиректно 32.27%), в българската преса се появиха не особено ласкави квалификации за султан Кабус бин Саид. "Султанът на Оман е новият Вълк", гласеше едно от заглавията.

    Тогава икономисти и анализатори трескаво питаха: Защо точно Оман? Защо точно тук?

    А Станишев с неприкрита гордост обясняваше, че фондът има богата история, създаден е през 1980 г, че в него постъпват 15% от годишните приходи на страната от продажба на нефт и газ. Идеята е те да се инвестират в други сектори, които след изчерпването на находищата ще носят доходи на арабската държава и на България. Оманският фонд се оказа обикновен къорфишек, една офшорка с неясни капитали, за която в публичното виртуално пространство почти няма информация какво управляват, в какъв размер е кредитния им портфейл, защо пръскат пари шейховете в кухи инвестиции като „Супер Боровец”, който и днес си остава обект на хартия.

    Как така с една единствена сделка фондът се оказа собственик на повече от дузина компании и проекти в България, чиято стойност преди кризата се оценяваше на 450 млн. евро. В момента активите на фонда в България са поевтинели над два пъти, но въпреки това той продължава да е един от големите собственици на имоти, дори и банка, за която с лека ръка хвърлиха 185 млн. Историята показва, че навлизането на омански капитали в българската икономика е било договорено от Симеон Сакскобурготски. За инвестицията им в Корпоративна търговска банка обаче

    основна заслуга имат Сергей Станишев и ДПС

    Знаели ли са ДПС, какви капитали се крият зад щедрия Омански фонд или са научили постфактум остава загадка и днес и въпрос, на който службите за финансово разузнаване са длъжни да отговорят.

    Едно е ясно и категорично, арабските инвестиции получават развитие чрез "любимия" бизнесмен на Станишев Георги Крумов. Именно олигархът насочва неясните капитали в различни проекти в България с мощната подкрепа и рамото на правителството на Станишев тогава. Запознати твърдят, че лобистките интереси на социалиста Сергей Станишев, който тогава е бил и премиер са овъзмездени пребогато с добре прикрити дялове от фирми, дружества, говори се и за дял в банката. Под премиерското му рамо и опека „арабските” апетити нарастват неимоверно.

    Интересът на уж оманският фонд вече е фокусиран към проекти от ранга на АЕЦ "Белене" и нефтопровода Бургас - Александруполис, изграждане на терминал за втечнен газ и на няколко газови електроцентрали.

    През октомври консулът Денчев и Феим Чаушев са рамо до рамо с премиера Станишев на тържествената "първа копка" на проекта "Супер Боровец". След проекта на хартия оглеждат и Кремиковци, заводите за изкуствени торове Девня.

    Ще напомним, че Станишев ги определи да му построят бизнес център на мечтите, в който да са и част от държавните ведомства. Новото сити щеше да струва милиарди, а архитектът, който беше определен да проектира за ирония на съдбата беше брат му Григорий. Братствата винаги са били висш етап на бизнеса – от братя Велчеви, през Диневи и Станишеви за всеки има процент.

    Планове, инвестиции, лобистки интереси, а в последствие се разбира, че не султанът хвърля милиарди с дъх на петрол, а една офшорка като за световно в държавицата ни по време на криза.

    Кой стои зад собствеността 30 % едва ли някога наистина ще разберем.

    Да не се окаже на финала, че „КОЙ”, събрал хиляди по площадите има чадър и началник, който е и скрит собственик на проценти от банката. Ако версията, която се разпространява с космическа скорост се окаже вярна, то тогава въпреки недоверието може да приемем за истини и думите на депутата Йордан Цонев „Той не е Кой”.

    След като гръмна скандала с КТБ Станишев се скри в Страсбург и остави жанвиденовистите Атанас Мерджанов и Румен Гечев да спасяват пред медиите КТБ. Единствените думи на бившия соц. лидер за закъсалата банка са : "БНБ постъпи правилно в казуса с КТБ". Няма да уточняваме правилно за кого и в чий интерес е действала най-висшата финансова институция.

    Сергей Станишев и съпругата му Моника винаги са "много близки" до Делян Пеевски и КТБ. При управлението на тройната коалиция лично кабинетът на министър-председателя тогава Сергей Станишев се грижеше за бизнес интересите на Ирена Кръстева, а Моника се водеше посредник по оста Доган -Станишев години наред. Днес може да се окаже, че те не са били обикновени посредници, а просто са се грижели за собствеността си. За милионите на Станишеви и държавни поръчки, европроекти са писани десетки страници, но е време финансовото разузнаване и ДАНС да обърнат внимание на скритите дялове.

    Каква е ролята на Станишеви?

    Може би, на гара разпределителна като собственици на скрити проценти в някаква офшорка, скрита зад султана на Оман или на обикновени комисионери. Да не се окажат всички приказки на вече стария лидер на БСП за социална справедливост, грижа за бедните и съпричастие и грижа ”али-бали”, а фамилията - една от най-богатите в Европа. Ако пък ДАНС, прокуратура и всички финансови разузнавания се чудят откъде да почнат (съмняваме се в намеренията им) и искат докрай да разочплят КОЙ стои зад оманската офшорка, КОЙ е икономическият кръг с депутати в парламента, които чрез цесии купуват на 50 % депозити на килограм от КТБ, даваме им жокер: в анализите си проверете и някои фирми за бързи кредити на приближените до фамилия Станишеви бизнесмени.

    Може да се окаже, че поредната перачница на пари или изворът на благоденствието за хиляди бедни с 400 % лихва идва пак от някоя офшорка с неясни капитали.

    Нередност?
  • 2
    zax50315885 avatar :-|
    Teaser
    • + 43

    Капитал защо толкова късно реагирахте, минаха 5 дни от сряда следобяд?

    Нередност?
  • 3
    jessie... avatar :-(
    Jessika
    • - 2
    • + 42

    Въпреки тихата промяна в проекта за решение от страна на ГЕРБ, горчивият вкус в устата остава.
    С такъв фалстарт си мисля, как ще управляват държавата занапред.

    Нередност?
  • 4
    caliber_.44 avatar :-@
    Калибър
    • - 2
    • + 22

    До коментар [#3] от "Jessika":

    Дреме им за България. Искат да си озаконят кражбите...за кой ли път.

    Нередност?
  • 5
    rosiraycheva50._ avatar :-|
    Роси
    • - 1
    • + 16

    Още първото нещо,по което гласуваха ГЕРБ и РБ ,се видя ясната граница между тях.Страхувам се,че това ще придължи даже при съвместното им управление/ако има такова/.

    Нередност?
  • 6
    caliber_.44 avatar :-|
    Калибър
    • - 2
    • + 12

    Узаконят...

    Нередност?
  • 7
    kitenik avatar :-|
    Натътрузен десебар, слуга на БСП
    • - 16
    • + 10

    Как за малко не стана туй дето не стана. И манипулативни размисли за нероден Петко за утеха на върлите костозомбита и позитански чугуни. А междувременно се подхвърлят кибритчета на ГЕРБ. Комунистическа мръсотия в цял ръст.

    Нередност?
  • 8
    mavricii.plovdiv avatar :-|
    mavricii.plovdiv
    • + 7

    До коментар [#2] от "therainmaker":

    "Дневник" реагираха мигновено,но ще припомнят услужливо още дълго време.Услужливо незнам за кой?

    Нередност?
  • 9
    bb avatar :-|
    Blagovesta A Kenarova
    • - 1
    • + 4
  • 10
    jonjo avatar :-P
    Джонджо
    • - 5
    • + 7

    До коментар [#7] от "Костозомби заразено с костококи":

    Какво викаш? За ГРОБ или хубаво или нищо? Иска ти се цензурка май, комуняго.

    Нередност?
Нов коментар