🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

День Победы, по български

Тазгодишният парад в Москва скара Запада и Русия. В България обаче празникът няма изгледи да раздели сериозно обществото

Дете дава цвете на руски ветеран от Втората световна война
Дете дава цвете на руски ветеран от Втората световна война
Дете дава цвете на руски ветеран от Втората световна война    ©  Maxim Zmeyev
Дете дава цвете на руски ветеран от Втората световна война    ©  Maxim Zmeyev
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Навръх 70-тата годишнина от края на Втората световна война, парадът в Москва служи повече за илюстрация на разделението между Русия и Запада, отколкото за последен шанс да се отдаде почит на малкото останали ветерани от войната все още. По-голямата част от лидерите на ЕС няма да посетят Червения площад утре.

В България БСП и про-руски граждански организации ръководят празненствата и отдаването на почит в цялата страна. Организации на ветераните и антифашистите отдават почит на загиналите български войници и партизани. Освен искрените тържества, целящи да почетат паметта на воювалите обаче определени политически субекти се опитват да използват нажежената международна обстановка за да узурпират празника, отказвайки да разграничат отдаването на почит на жертвите от войната от причините за отсъствието на световните лидери. "Това не е липса на почит към жертвите на нацизма или неуважение към ролята на руския народ за победата. Бойкотът е единствено критика на действията на режима на Путин в Украйна, на настоящите имперски претенции на този режим", казва политологa от Института за либерални стратегии Даниел Смилов. 

Игри на почит

Ако нещо обединява всички, празнуващи Деня на победата у нас, то това е че е президентът Росен Плевнелиев се е превърнал в основна тяхна мишена. Причината е неговото решение да отклони поканата за присъствие на парада в Москва. Затова и президентството се оказа събирателна точка за няколко митинга, които ще се случат в събота. В 10 ч. сутринта там се събират поддръжници на "Гражданска инициатива за суверенитет на България" за да протестират срещу "агресията в Донбас" и това, което те наричат завръщането на фашизма в Европа. След тях пък поддръжници на Реформаторския блок ще направят митинг в подкрепа на НАТО и за честване Деня на Европа.

В опит да се разграничи от масовите мероприятия, организирани от българо-руските организации, депутатът от БСП Георги Кадиев организира преклонение пред подвига на българските ветерани. "Празненствата, организирани от русофили са концентрирани върху Русия, аз искам да концентрирам върху нашето участие във войната", каза за "Капитал" Кадиев. Въпреки, че лично не одобрява отсъствието на президента от московския парад, той каза че неговото събитие не цели да е "срещу" никого, освен нацизма. "Не искам да е нито на БСП, нито про-руско, нито анти-НАТО. Това не е такъв ден. В тази война са дали живота си хора от всички политически партии и вкусове, но с общ враг- нацизма. Тях почитаме", каза депутатът. Според информация на "Дневник" обаче акцията на депутата е приета с неодобрение от страна на ръководството на партията, която е решила да игнорира иницативата. 

Не всички политически лица са толкова премерени в избора на думи. В декларацията на "Атака", внесена в комисията по външните работи в началото на седмицата, пише: "Изразява признателност към държавите от Антихитлериската коалиция на първо място към тогавашния Съветски съюз за освобождаването на Европа от нацизма". И продължава с възхвала на съветската армия с тон, на който и най-отявления апаратчик на БКП би завидял. "Англия и САЩ бавят с години откриването на Втори фронт със същата идея – Русия да претърпи колкото може повече жертви и щети. Чак когато виждат, че несравнимият героизъм и издръжливост на руските войници и геният на главнокомандващия съветската армия Йосиф Сталин провалят техните надежди, те се включват през юни 1944 г в европейския военен театър", се казва в мотивите на предложената от "Атака" декларация.

Въпреки, че БСП се стреми да използва по-балансиран тон, е очевидно, че за столетницата, както и за проекта на бившия президент Георги Първанов - АБВ - Русия и отношението към нея остават в центъра на риториката, което опасно ги сближава с партията на Волен Сидеров. А това, което е по-лошо е, че отношението към Русия става единствената ясна "политика" на левите формации у нас. 

"БСП и "Атака" използват историческата и културната ни близост с Русия за извличане на политическа полза. Атака поведе кампания за излизане на България от НАТО и ЕС, докато за БСП идеалът изглежда е да сме и в ЕС, и в Евразиийския съюз или поне в "близката чужбина" на Русия", казва Смилов. Според него обаче на фона на позициите, заети от опозиционните партии е важно, че мнозинството от партиите за запазили разумно и принципно поведение. "Фактът, че БСП и "Атака" остават политически изолирани в тези си усилия, се дължи на позицията на останалите партии. Да, тя не е шумна и артикулирана, но е поне достатъчно категорична", твърди Смилов.

Липсата на интензивен вътрешно-политически дебат се дължи на факта, че мнозинството от хората подкрепят настоящата политика и я намират за балансирана. Скорошно проучване на "Алфа Рисърч" показа, че 54% от българите се запазили положителното си отношение към Русия въпреки анексията на Крим, 74% одобряват балансираната политика на България към конфликта. Това се случва въпреки опитите на "Атака" да наелектризира напрежението и показва, че положителната нагласа на българите към Русия не може да бъде експлоатирана вечно.

 
В навечерието на 9-ти май организацията "Червена сила", обявила себе си за "младежка" излезе с инициатива "ЧИСТА ПАМЕТ ЗА ЧИСТО БЪДЕЩЕ". Целта и бе "да бъдат сформирани граждански патрули, които да поемат охраната на паметника на Съветската армия в нощта на 8-ми срещу 9-ти май с цел да бъдат осуетени всякакви опити за оскверняване на мемориала". Въпреки, че присъствието на "гражданските караули", както и на частна охранителна компания успяха да предотвратят повторното надраскване на релефите около паметника на Съветската армия, във виртуалното пространство те осъмнаха с "боядисани" в червена боя ръце. 
7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    iazdakaja avatar :-|
    iazdakaja
    • - 11
    • + 20

    До коментар [#1] от "Ния":

    Ние сме слонът - най-големият икономически и най-могъщият военен съюз!
    А кой е мишката..? Путин? По-скоро бих го оприличил на язовец, който ще умре от собствената си смрад.

    Нередност?
  • 4
    xyha avatar :-|
    xyha
    • - 10
    • + 2

    Честит ден на победата на всички !

    https://www.youtube.com/watch?v=TYRuFAJMGZo

    Нередност?
  • 5
    hodounski avatar :-|
    hodounski
    • - 2
    • + 7

    Не бъркайте отношението на хората към Русия и Путин. Аз харесвам руснците и не харесвам политиката на Путин.

    Нередност?
  • 6
    hodounski avatar :-|
    hodounski
    • - 1
    • + 4

    Адам Михник го каза най-точно :„Аз съм русофил и съветофоб.“

    Нередност?
  • 7
    wzq08394069 avatar :-|
    Georgi Georgiev

    Паметник на съветската армия по никакъв повод няма място в България. Нито са ни довели до добро, нито са ни освободили от нещо. Периодът преди ВСВ е един от най-успешните за България в новата и история. "Фашизъм" или откровено - остри реакции е имало единствено по посока терористите от БКП.

    Нередност?
Нов коментар