"Градът на мъртвите" под "Хаят"

Земята под бившето кино е част от Източния некропол на римска Сердика. Съдбата на останките ще се реши от Министерството на културата

На мястото на бившето кино "Сердика" и бъдещия хотел "Хаят" от средата на март работят археолози от Регионалния исторически музей в София
На мястото на бившето кино "Сердика" и бъдещия хотел "Хаят" от средата на март работят археолози от Регионалния исторически музей в София
На мястото на бившето кино "Сердика" и бъдещия хотел "Хаят" от средата на март работят археолози от Регионалния исторически музей в София    ©  Цветелина Белутова
На мястото на бившето кино "Сердика" и бъдещия хотел "Хаят" от средата на март работят археолози от Регионалния исторически музей в София    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

"Само не ме питайте за гроба на Васил Левски, нека да затворим тази тема и да не се занимаваме." Археологът Юниан Мешеков ни отвежда към разкопките на мястото на вече разрушеното кино "Сердика" и бъдещ хотел от веригата "Хаят". Иронично строителството на киното с древното име на София унищожава голяма част от археологията на това място през 60-те години на миналия век. Останки са запазени само в по-високата южна част на имота.

Преди това парче земя да поеме към следващия си живот на луксозен хотел, специалистите от регионалния исторически музей в столицата изследват и спасяват парчетата история, които все пак са устояли на времето. Идеята, че и останките на Васил Левски са погребани непосредствено до бесилото му, дойде наскоро от историка Божидар Димитров. За археолозите, които работят на място, тя звучи най-малкото несъстоятелно.

Земята под бившето кино е част от Източния некропол на Сердика. Последните проучвания тук започват в средата на март, след събарянето на старата сграда.

"Намерихме седем-осем гробни съоръжения, зидани от тухли и камъни, а между тях има и обикновени ямни гробове", разказва Полина Стоянова, която е съръководител на разкопките заедно с Юниан Мешеков. Останките вероятно са от периода между III и VI век. На мястото не са открити ценности или специални артефакти.

"Гробниците са разбити - един път от ранни иманярски намеси, най-вероятно още в Античността, и втори път от намесата на тежка техника някъде през социализма", добавя Юниан Мешеков. Съседната жилищна сграда е построена през 1927 г. и според живеещите там също лежи върху разрушени антични гробни съоръжения. Сводовете на гробовете в изкопа на "Хаят" са буквално изстъргани при полагането на основите за модерните сгради в средата на XX век.

Новата строителна яма показва малка част от историческия пъзел под центъра на София. Основната зона е оградена от крепостни стени и според закона е абсолютно неприкосновена.

"Тя се намира между източната и западната порта, хипотетичната северна порта край Халите, която все още не е разкривана, и южната порта, която най-вероятно е под безистена срещу входа на Съдебната палата", обяснява Мешеков. Край античния град има четири охранителни зони - една в непосредствена близост, както и Източен, Западен и Северен некропол.

Източният некропол, в който се намира и теренът край паметника "Левски", покрива цялата територия между бившия Партиен дом, Министерството на младежта и спорта, Софийския университет, ул. "Кракра" и бул. "Дондуков".

""Градът на мъртвите" е използван не само в Античността. Има топографски карти, на които това място е маркирано като турско гробище, а териториите след бул. "Янко Сакъзов" са маркирани като лозя", казва Полина Стоянова.

Разкопките край бъдещия "Хаят" вероятно ще продължат до края на април. Освен археолозите тук работят и антрополози, а задачата е всичко да бъде проучено и описано на терен, преди останките от кости да бъдат преместени.

За архитектурните останки ще бъде свикана комисия от Министерството на културата, която трябва да оцени доколко са запазени и каква експозиционна стойност имат, преди да предпише какво да се случи с тях.

"Основните два варианта са да се вземе решение, че те нямат експозиционна стойност или че някое от тях все пак има някаква по-висока стойност за обществото. От там нататък предписанието може да е да се вградят в съществуващата сграда - такъв пример има с амфитеатъра при хотел "Арена ди Сердика", или да бъде преместено съоръжението на друго място", обясни Стоянова.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 3
    • + 4

    Като имаха много зор да рушат сгради - на им разкопки.

    Нередност?
  • 2
    starlighter avatar :-|
    starlighter
    • - 1
    • + 4

    Доста бързо разчистват !

    Нередност?
  • 3
    znayko84 avatar :-@
    znayko84
    • - 1
    • + 4

    Стига лъгахте. С очите си видях как изринаха арената на Сердика в частта й под хотел Арена ди Сердика и новата сграда на банка ДСК. На мястото имаше перфектно запазени редове със седалки и други артефакти. Днес на местата им няма нищо. Брутално изринати. Хвърлиха прах в очите на обществото, че видите ли останките били запазени в мазето на хотела. Едно че не бяха там и второ бяха по-големи като площ от самия хотел. Един Господ знае кой и накъде изнесе арената....

    Нередност?
  • 4
    atcomtatz avatar :-|
    Уточнител
    • - 2
    • + 4

    Браво Знайко! Това е истината! Мутрите разгромиха амфитеатъра на Сердика. А пък и останалата част щеше да бъде унищожена, ако археолозите, които го откриха, не бяха информирали обществеността. А помните ли как унищожиха района около Зап. порта. Там бяха извършени разкопки още преди 40 години, на площ ок 10 дка, огромни фрагменти от стените бяха "опаковани" в метални конструкции, за да бъдат преместени?! После преседяха с десетилетие и обраснаха с гора, наречена "Джунглата"(там имаше и едноименно заведение). След това, с последния мандат на Големия крадец (Софиянски) всичко изчезна изведнъж, разчисти се и изникна голямата католическа катедрала (за което Големият крадец е получил солидна сума). Междувременно там беше построен и голям подземен паркинг, а понастоящем Порта нема - има голема Дупка...Изобщо рагромът на Сердика е ужасяващ: най-големият запазен античен гред в Европа е унищожен повече от половината. Това, което се експонира под Ларгото е незначителна част...

    Нередност?
  • 5
    m_todorov avatar :-|
    m_todorov

    Според мен не следва да се строи нищо отгоре. Следва да се изложи всичко, което е намерено, където е намерено и да бъде презервирано и обяснено с табели какво, кога, къде, защо. Всички ще спечелим от това, включително туристите, вместо да се появи пореден хотел. Гробарите на власт, обаче, едва ли мислят като мен.

    Нередност?
Нов коментар