🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

За кого са 500-те милиона за язовирите

Министърът на икономиката ще има пълен контрол върху средствата чрез Държавната консолидационна компания

Държавата ще похарчи половин милиард за ремонта и реконструкцията на язовирите
Държавата ще похарчи половин милиард за ремонта и реконструкцията на язовирите
Държавата ще похарчи половин милиард за ремонта и реконструкцията на язовирите    ©  Красимир Юскеселиев
Държавата ще похарчи половин милиард за ремонта и реконструкцията на язовирите    ©  Красимир Юскеселиев
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В средата на юли на Министерството на икономиката беше отредено да похарчи внушителната сума от 500 млн. лв. за ремонта на 858 язовира, половината от които са за спешен и авариен ремонт. Интересното в случая е, че това няма да става чрез някоя от структурите, които отговарят за язовирите - НЕК, "Напоителни системи" или новото държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири", а чрез самата Държавна консолидационна компания (ДКК).

Това е фирмата мастодонт на министерството, в която влизат редица държавни дружества, които нямат почти никаква дейност, както и печелившите компании от Военно-промишления комплекс. Компанията се управлява от съвет на директорите от трима души, които бяха назначени от бившия министър на икономиката Божидар Лукарски малко преди второто правителство на Борисов да подаде оставка. Едно от редките им появявания в медиите беше при скандал по време на служебното правителство на Огнян Герджиков. Тогавашният министър Тодор Седларски ги освободи заради скандала с продажбата на сграда на една от фирмите на ДКК - "Национален институт за изследване на вино и спиртни напитки" ЕООД на "София-БТ" АД, собственост на "Булгартабак холдинг", зад което стои Делян Пеевски. Те обаче обжалваха уволнението и след решение на съда бяха възстановени на постовете си.

В решението на правителството, с което беше увеличен капиталът на ДКК с половин милиард лева, изрично се посочва, че тя "ще възлага ремонтите и реконструкциите на язовирите - държавна и общинска собственост". Според в. "Сега", които се позовават на отговори на министерството, това ще става чрез две фирми, които са под шапката на ДКК - "Еко антрацит" и "Екоинженеринг РМ".

В предмета на дейност на първото дружество влизат дейности по ликвидация и консервация за обекти от въгледобивните дружества, рекултивация на терени, пречистване и опазване на повърхностни и подземни води. Дружеството се управлява от съвет на директорите от трима души. Интересна нишка е, че в началото на юли представителят на съвета на директорите Стефан Фурнаджиев, назначен от бившия министър Божидар Лукарски по партийна линия, е сменен. На негово място се е появил Тодор Ангелов. Преди това Ангелов беше в борда на директорите на "София тех парк", където прекара една година. Дотогава беше директор на дирекция "Административно-правно обслужване" към Министерството на туризма. Бил е юрисконсулт към Столичната община.

Втората фирма - "Екоинженеринг - РМ" не е в портфейла на ДКК, а на директно подчинение на министъра Емил Караниколов. Нейният предмет на дейност също е свързан с рекултивация и мониторинг на радиоактивно замърсени обекти, с очистване на замърсени води, както и инженерингова дейност. Подобно на "Еко антрацит" и в това дружество наскоро бяха направени промени в борда на директорите. Двамата му членове Вельо Илиев, бивш кмет на Петрич от СДС, и Луко Маринов, който преди години е бил в борда на "Аурубис инженеринг", бяха сменени. В момента дружеството няма управленска структура, а само управител. От 10 юли на поста е назначена Поля Пенчева. Бивши служители на фирмата бяха изненадани от това, защото по думите им Пенчева е позната с работата си по проекти, по които дружеството е възлагало обществени поръчки на други фирми. Според тях дружеството може да извършва процедури по обществени поръчки, но няма капацитета да ги изпълнява заради ограничения брой служители, с които разполага. Според Търговския регистър за тази година фирмата е плащала социални осигуровки на 130 души.

"Капитал" изпрати въпроси на пресцентъра на Министерството на икономиката дали ремонтът на язовирите ще става чрез тези две фирми на ДКК или ще се ползват и външни дружества, както и по каква процедура ще става това. До редакционното приключване на броя отговори от министерството на икономиката не бяха получени.

Все още няма коментари
Нов коментар