🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Технологичните гиганти настояват Франция да се откаже от плановете за дигитален данък

Париж иска да наложи на големите техкомпании 3% данък върху оборота от дигитални услуги, направен в страната

Планът на френското правителство предизвика недоволството на президента Тръмп
Планът на френското правителство предизвика недоволството на президента Тръмп
Планът на френското правителство предизвика недоволството на президента Тръмп    ©  Reuters
Планът на френското правителство предизвика недоволството на президента Тръмп    ©  Reuters

Американските технологични компании гиганти настояват Франция да оттегли плановете си за т.нар. дигитален данък в размер на 3% от оборота им. Миналия месец френският Сенат одобри въвеждането на облагането, но американският президент Доналд Тръмп нареди разследване на действията на Париж, което доведе до опасения за налагане на ответни мита.

По време на изслушване във Вашингтон представители на компании като Amazon, Google и Facebook, както и лобисти от Силициевата долина са заявили, че мярката ще навреди на бизнеса им и ще създаде опасен прецедент, пише Financial Times. В същото време групата е поискала администрацията на Тръмп да се въздържи от ответни мерки.

Мотивите зад дигиталния данък

Париж от години насам твърди, че съществуващото законодателство позволява на големите технологични компании да "заобикалят" правилата и да не плащат дължимите данъци. Според френското правителство дигиталните компании плащат по-малко данъци, частично защото е трудно да се определи къде се генерират постъпленията, особено ако печалбата може да се прехвърли към страни с по-ниски данъчни ставки. Страната се опита да намери международно решение - веднъж на европейско ниво, но опитите пропаднаха след като няколко страни - членки на Европейския съюз (ЕС), се обявиха против, и втори път заедно с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), но преговорите там напредват бавно.

Това принуди правителството самостоятелно да потърси решение. Предложението на Париж е технологичните компании с приходи над 750 млн. евро в световен мащаб и 25 млн. евро във Франция да бъдат облагани с 3% данък върху оборота от дигитални услуги, направен в страната. Под френския данък попадат компании от Франция, Китай, Германия, Великобритания и Испания, но данъкът стана известен като GAFA – акроним за американските Google, Apple, Facebook and Amazon, но по силата на новия закон ще бъдат обложени общо 30 компании.

Позицията на компаниите и САЩ

В отговор на плановете на Франция Тръмп нареди разследване на данъка, което се води от американското търговско представителство. Разследването ще се извърши по силата на т.нар. параграф 301, тоест че несправедливо са засегнати американски компании. Институцията трябва да определи дали дигиталният данък представлява нечестна търговска практика, която застрашава САЩ. Ако представителството установи заплаха, правителството може да вземе ответни мерки. Тръмп вече заплаши да обложи допълнително вноса на френски стоки в САЩ, а представители на администрацията му обмислят други санкции като удвояване на данъците за френски граждани и бизнеси в страната, припомня FT.

Компаниите и лобистите обаче призовават САЩ да не реагират крайно и двете страни да намерят компромисно решение. "Подкрепяме усилията на американското правителство да разследва тези сложни търговски проблеми, но го призоваваме да води разследването в духа на международното сътрудничество, без да използва митата като средство за защита", коментира пред FT Дженифър Макклоски, вицепрезидент в лобистката група Information Technology Industry Council във Вашингтон.

Според представители на компаниите и лобисти мярката е едностранна и дискриминационна. Друга причина за недоволството им е, че данъкът ще бъде върху приходите вместо върху печалбата, което може да доведе до двойно данъчно облагане.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 1

    Успех на французите! Повече финансов ефект ще има от облагането на данъчните престъпници, от колкото ако вдигат бариери за транспортните компании. Освен това е много по-справедливо.

    Нередност?
Нов коментар