Новите санкции удариха целия енергиен сектор на Русия

"Лукойл" и "Газпром" са сред новите наказани от САЩ фирми

В Русия се заговори за нови ответни мерки срещу вноса на употребявани коли, хладилници и дрехи, но засега няма нищо официално.
В Русия се заговори за нови ответни мерки срещу вноса на употребявани коли, хладилници и дрехи, но засега няма нищо официално.
В Русия се заговори за нови ответни мерки срещу вноса на употребявани коли, хладилници и дрехи, но засега няма нищо официално.    ©  Reuters
В Русия се заговори за нови ответни мерки срещу вноса на употребявани коли, хладилници и дрехи, но засега няма нищо официално.    ©  Reuters
Засегнати са компании, даващи 70% от износа и почти 50% от приходите в руския бюджет.

Властите в САЩ обявиха влизането в сила на нови санкции срещу руски компании, сред които е и частната "Лукойл". Това стана малко след като и Европейският съюз задейства в петък нов кръг санкции, опитващи се да принудят Москва да сътрудничи за уреждане на кризата в Украйна, а не - както Западът твърди - да я раздухва с въоръжения и директно участие на армията.

В публикувано съобщение от Управлението за контрол над чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите за пръв път попадат "Лукойл", "Газпром", "Транснефт", "Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз". С решението се забранява да им се доставят стоки и технологии за усвояване на петрол от дълбоководни находища, в арктическия шелф и от шистови скали.

И САЩ, и Европа правят практически невъзможно набирането на капитали от американския и европейския пазар, а ЕС добави още 24 имена на физически лица със замразени активи и визова забрана.

Сериозен натиск над приходите за бюджета

На практика санкциите на САЩ, които налагат и ограничения върху финансирането, засягат почти 90% от руския петролен сектор и практически целия добив на природен газ. Тези компании осигуряват почти половината от руския бюджет и около 70% от износа.

"Новите мерки ефективно ограничават този вид добив на петрол, лишавайки руските компании от оборудване, технологии и услуги, нeобходими за провеждането на тази дейност", пояснява пред "Ройтерс" високопоставен американски служител.

Загуби ще понесат и западни компании като Exon и ВР, които имат съвместни дружества с руснаците в този сектор. Но основният удар е спирането на финансирането на тези компании, както и лишаването от оборудване за геоложки проучвания и сондиране.

Засега ЕС не е санкционирала газовия сектор на Русия, а към "Лукойл", "Роснефт" и други компании се подхожда по-сдържано, защото имат в Европа - включително в България - рафинерии, вериги от бензиностанции и хранилища.

Свиване на инвестиционните програми

Официална реакция на "Лукойл" засега няма, но пред агенция РБК източник от компанията казва, че въпреки всичко ще се справят, но е вероятно да последва съществено намаляване на инвестиционната програма и свиване на добива на петрол.

Основната причина е, че технологиите за фракинг са основно американски, а в рафинериите техниката за производство на високооктанов бензин идва от Европа и САЩ, пояснява той. "Няма как да избегнем намаляването в добива на петрол, ако държавата не помогне с данъчни облекчения, по-евтини лицензи за дейност и ускорени процедури за добавянето на нови участъци за добив", коментира източникът в "Лукойл".

В края на август Леонид Федун - един от съсобствениците на "Лукойл" и вицепрезидент на компанията, каза, че се планира съкращаване на капиталовите разходи с около 2 млрд. долара заради неяснотите на пазара, предизвикани от западните санкции и "ниските цени на петрола".

Освен OFAC за спазването на санкциите ще следи и Бюрото за индустриална сигурност (BIS) към Министерството на търговията на САЩ, което извършва контрол над експорта. Това означава, че изброените компании са добавени в т.нар. Entity List - списък, спрямо който действа максимално строг режим и може да се отказва износ на каквото и да било оборудване от САЩ, ако доставчикът знае, че то ще се използва за забранените дейности.

OFAC даде на американските компании 14 дни да довършат вече сключени договори. Мерките на ЕС са по-либерални - те не действат върху споразумения, сключени преди 12 септември 2014 г.

Удар и по най-голямата руска банка

В новия списък на САЩ за пръв път попада Сбербанк - най-голямата по активи руска банка, контролирана от държавата. Заедно с нея на Банк Москвы, Газпромбанк, НОВАТЕК, «Роснефт», Росселхозбанк, Внешикономбанк и ВТБ банк се забранява да получават кредити или да емитират дълг в САЩ за срок, по-голям от 30 дни.

"Това практически затваря за руските финансови институции достъпа до европейския и американския пазар с изключение на много краткосрочни дългове", обяснява американски представител.

Герман Греф, председател на борда на Сбербанк, каза днес пред журналисти, че западните капиталови пазари вече са де факто закрити и ситуацията е по-лоша от описаното в санкциите.

В отбранителния сектор санкциите засягат държавната корпорация "Ростех" и редица предприятия.

Руската реакция

Русия за пореден път каза, че санкциите са контрапродуктивни и не водят към никакво решение на кризата, а президентът Владимир Путин дори коментира, че така някои висши администратори и депутати няма да се пекат по плажовете в чужбина, а ще си седят у дома и ще работят за избирателите и страната си.

Отвъд ефектните думи Москва търси начин да помогне на засегнатите фирми - "Роснефт" и "Новатек" още този година може да получат милиарди рубли от Фонда за национално благосъстояние, заяви финансовият министър Антон Силуанов. Във фонда се заделят част от приходите от петрол и той действа като буфер за натоварената пенсионна система и според Силуанов може да се вземат около 60% от него, но ако ситуацията се влоши, може да се посегне и на останалите 40%.

Министърът на природните ресурси Сергей Донской каза, че заради санкциите в страната може да се появи голям държавен оператор на услуги за петролния сектор - например корпорацията "Росгеология". Големите западни доставчици на такива услуги - включително картографиране и сондажи, като Schlumberger, Halliburton, Baker Hughes, Weatherford трябва да спрат сътрудничеството си с руснаците. Така те заедно ще изгубят приходи от около 3.5 млрд. долара годишно.

98 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    petergriffin avatar :-|
    petergriffin
    • - 17
    • + 131

    До коментар [#1] от "wds23355772":

    Ше си говорим пак скоро.Точно след една година Путин няма да е на власт, помни ми думата.

    Нередност?
  • 3
    haflinger avatar :-P
    Haflinger
    • - 13
    • + 92

    До коментар [#2] от "petergriffin":

    И Путин няма да е на власт, и Русиите ще бъдат доста.
    Време беше, но кой е предполагал, че Путин ще е последния.

    Нередност?
  • 4
    be_free avatar :-P
    Борислава (be_free)
    • - 118
    • + 17

    Основната причина е, че технологиите за фракинг са основно американски, а в рафинериите техниката за производство на високооктанов бензин идва от Европа и САЩ, пояснява той. "Няма как да избегнем намаляването в добива на петрол, ако държавата не помогне с данъчни облекчения, по-евтини лицензи за дейност и ускорени процедури за добавянето на нови участъци за добив", коментира източникът в "Лукойл".


    Тоест САЩ и ЕС злоупотребяват с монополно положение?

    Както се вика, изсмял се хърбел на щърбел :)

    Нередност?
  • 5
    zo avatar :-|
    zo
    • - 6
    • + 70

    „Капитал“, какво е това дистанцирано „а не - както Западът твърди (...)“?! Не виждате ли какво става или ви е страх да назовете нещата с истинските им имена?!? Вече е невъзможно човек да се преструва, че Русия не воюва с Украйна колкото и да му се иска.

    Нередност?
  • 6
    Consumer avatar :-P
    Consumer
    • - 4
    • + 81

    До коментар [#1] от "wds23355772":

    Има един тънък момент - цивилизованите и индустриално развити страни произвеждат, а Русия добива, като за целта надали ползва високотехнологично, ефективно и неергоемко родно оборудване, което правят и южноафриканските страни.

    Нередност?
  • 7
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • - 1
    • + 46

    Проблема е, че ефектът от тия санкции ще се усети след време.

    Нередност?
  • 8
    morf avatar :-P
    morf
    • - 7
    • + 66

    До коментар [#1] от "wds23355772":

    Ще видим кой къде е пръднал след време, а за сега се вижда, че рублата удари 38 парчета за долар. Едно е ясно - когато Россия се насе*е след пръдването, то поне ще имат тоалетна хартия, няма да закъсат като братския венецуелски народ.

    Нередност?
  • 9
    x3m avatar :-|
    x3m
    • - 3
    • + 70

    До коментар [#7] от "today ;)":

    Ефенкта на тези, както и на предните е моментален.

    От предишния кръг Роснефт тябваше да получи 40млрд. щ.д. помощ от пенсиония фонд, наложи се да направят валутен суап с Китай и на същите им подариха най-добрите газови полета. Цената на петрола, и от там на газа падна под нивата, които удоволетворяват бюджета. Инфлацията расте всеки месец.

    Нередност?
  • 10
    xyha avatar :-|
    xyha
    • - 67
    • + 19

    До коментар [#6] от "Consumer":

    "цивилизованите и индустриално развити страни произвеждат"

    Така беше до преди 20 г . Сега Китай произвежда в Русия са ресурсите а западните банки печатат парите . Само дето Китай и Русия си стиснаха ръцете и не обвързаха договорите за доставка на газ с долара - и от там се почна - Украйна беше само повода - не причина за икономическата война .

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал