Слаб интерес към АЕЦ "Белене" с ядро руснаци плюс Ковачки

От получените 13 оферти за АЕЦ "Белене" четири са на Ковачки, една на куха фирма и една е писмо без ангажимент от Северна Македония

Енергийният министър Теменужка Петкова, директорът на БЕХ Жаклен Коен (вляво) и шефът на НЕК Иван Йончев са доволни от интересът на към проекта за АЕЦ "Белене"
Енергийният министър Теменужка Петкова, директорът на БЕХ Жаклен Коен (вляво) и шефът на НЕК Иван Йончев са доволни от интересът на към проекта за АЕЦ "Белене"
Енергийният министър Теменужка Петкова, директорът на БЕХ Жаклен Коен (вляво) и шефът на НЕК Иван Йончев са доволни от интересът на към проекта за АЕЦ "Белене"    ©  Георги Кожухаров
Енергийният министър Теменужка Петкова, директорът на БЕХ Жаклен Коен (вляво) и шефът на НЕК Иван Йончев са доволни от интересът на към проекта за АЕЦ "Белене"    ©  Георги Кожухаров

С четири отделни заявления за интерес на фирми, свързани с Христо Ковачки, едно неодобрено от правителството на Северна Македония писмо, проформа оферта от Южна Корея и кандидат с нулеви приходи и активи министърът на енергетиката Теменужка Петкова отчете голям интерес към процедурата за АЕЦ "Белене".

Формално погледнато, постъпилите заявления са 13 - цели 7 за стратегически инвеститор, 2 за доставчик на оборудване и изпълнение на технически дейности, както и 4 за миноритарно участие и изкупуване на електроенергия. По-детайлен поглед на кандидатите обаче показва, че реалните намерения са предимно на руската "Росатом", Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) и Христо Ковачки. Френската "Фраматом" (бившата Areva) и "Дженерал електрик" пък ще бъдат доставчици и изпълнители, които могат да участват и във финансовото структуриране на проекта, но без да стават акционери.

Офертите ще бъдат разглеждани в следващите 90 дни от експертна комисия, оглавявана от новоназначения директор на Българския енергиен холдинг Жаклен Коен. В нея влиза и новият директор на НЕК Иван Йончев, както и експерти от Министерството на енергетиката. След това ще бъде изготвен списък с кандидатите за стратегически инвеститори, с които ще започнат преговори по същество - цена, структура, срок на изпълнение и т.н. Именно на този етап ще бъдат определени и миноритарните акционери, както и доставчиците на оборудването, в зависимост от предпочитанията на отделните стратегически инвеститори.

Кой има интерес да инвестира

Присъствието на "Росатом" и CNNC е напълно очаквано, тъй като двете компании многократно заявяваха през последната година и половина, че биха инвестирали в АЕЦ "Белене". В самата покана от НЕК ясно бе упоменато, че кандидатите трябва да имат опит с ВВЕР реактори, каквито са купените за "Белене". А такива са именно руснаците и китайците.

Другият играч, който ще опита да покрие това изискване, е Христо Ковачки. Чрез консорциум "АЕЦ Белене", в който влизат "Атоменергоремонт", ОЗК, "Гранд енерджи дистрибюшън" и ТЕЦ "Марица 3", той е подал заявление за стратегически инвеститор. В случая "Атоменергоремонт" е една от фирмите, които извършват основна поддръжка на реакторите и оборудването на АЕЦ "Козлодуй" и може да се приеме, че има опит в тази сфера.

Заради липсата на опит с руските реактори пък офертата на Корейската хидроядрена компания може да се приема като чисто формална, тъй като дружеството досега не е работило с такива реактори.

С голяма доза сигурност може да се изключи и българското дружеството "ИПК и УП" на украинеца Петро Безпалчук. То е подало самостоятелно заявление и няма да ползва чужд опит или финанси, а според годишния му финансов отчет за 2018-а няма никакви активи и приходи. "ИПК и УП" се е явявало на различни обществени поръчки в енергетиката и по-специално на АЕЦ "Козлодуй", но не е печелило. Има спекулации, че зад него реално стоят руски интереси, но подобно връзки не могат да се установят към момента.

Неясноти има и около офертата, за която министър Петкова каза, че е на компания, представлявана от германската "Бектрон-Лиаз-Техническо инженерство". Тъй като самите предложения не били все още разгледани няма повече яснота около тази оферта, а за споменатия представител, чиято регистрация била в Карлсруе, не са достъпни публични данни.

Последното от постъпилите заявления за стратегически инвеститор е това на чешко-българския консорциум "Атомна електроцентрала Белене 2019", в който влизат "Витковице хеви индъстри" и "Грууп интеренешънъл". Чешкия участник в случая има опит с ядрените централи, като изработва детайли за изгражданата от "Росатом" АЕЦ "Аккую" в Турция. Също така "Витковице хеви индъстри" сключи през ноември миналата година договор за изработване на контейнери за транспортиране и съхранение на отработено ядрено гориво от чешките АЕЦ "Темелин" и АЕЦ "Дуковани". Именно по тази причина се предполага, че консорциумът по-скоро ще играе за изпълнител и доставчик на оборудване, отколкото за стратегически инвеститор.

Доставчиците и миноритарните акционери

Сигурните доставчици на част от оборудването за АЕЦ "Белене" са френската "Фраматом" (бившата Areva) и "Дженерал електрик" - първата предлага автоматиката за управление на енергоблоковете, а втората - турбини и т.нар. машинно оборудване. Те също така са предложили да участват в структурирането на финансовата рамка на проекта, но в случая не става дума за влагане на собствени средства, а биха били склонни на отложено плащане за вложените материали и изпълнени дейности.

Три от четирите оферти за мажоритарно акционерно изкупуване на електроенергията от бъдещата централа са на свързаните с Ковачки "Атоменергоремонт", "Гранд енерджи дистрибюшън" и "Юропиан трейд оф енерджи".

Формално има и оферта от Северна Македония за придобиването на миноритарен дял в проектната компания за атомната централа, както и за изкупуване на електрическа енергия. Тя обаче не е одобрена от правителството на страната, а е изпратена от неназован държавен съветник по енергетиката. Тепърва въпросът с македонското участие ще се обсъжда на национално ниво.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    xte29566872 avatar :-|
    xte29566872
    • - 8
    • + 4

    С купени реактори от Росатом е логично Росатом да ги пусне в експлоатация и да лицензира централата. Уестингхаус фалира, французи или корейци строят изцяло само за себе си, на други продават само конкретно оборудване. Капитал, колкото и да ви е прояла платената русофобия, това е единственият вариант да има централа. Ако няма да има - реакторите за 1,6 млрд лв Перник за скрап.

    Нередност?
  • 2
    kdo52372883 avatar :-P
    kdo52372883
    • - 1
    • + 5

    Чи как?! Ми закъде без Ковачки?! Той е новото-старо национално наше богатство - барабар с Доган-паша!!

    Нередност?
  • 3
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 2
    • + 1

    До коментар [#1] от "xte29566872":

    Доста по-евтино ще излезе.

    Нередност?
  • 4
    aussie avatar :-|
    aussie
    • + 3

    За да има централа трябва да има прозрачност на проекта, нещо което при бизнесмени българи и руснаци е невъзможно. Държавата се пробва да пръсне над 10млрд евро и няма дори една смешна презентация на проекта за пред населението което междудругото ще го плати с лихвите. Смехория някаква. Не е учудващо щом някакви лелки и чичковци “политици” които не са били никога бизнесмени в реалния живот се опитват да бъдат такива. А Ковачки че не е бизнесмен а мъпет е ясно и на децата.

    Нередност?
  • 5
    aussie avatar :-|
    aussie
    • - 1
    • + 2

    И междудругото какво се случва с онези боклуци които гори в Гълъбово? Още ли се чудят чист ли е въздуха който дишат?

    Нередност?
  • 6
    svetlozar_savov avatar :-P
    SS
    • + 2

    Ще има борба м/у китайските и руските другари ...

    Нередност?
  • 7
    emil_dtv avatar :-|
    Емо
    • - 2
    • + 1

    Жалка картинка е този търг! И най-жалкото е, че единствените възможни победители са руснаци или китайци. Върви после разправяй, че не сме Троянският кон на азиатците в Европа. Но все пак по-добре да я правят, че ми се свиди моят дял от 400 лева да отиде на вятъра.

    Нередност?
Нов коментар