Метрото нареди "Надежда" сред фаворитите за покупка на жилище

Търсещите евтини имоти се насочват основно към западната и северната част на София

Капитал/ Дневник    ©  Капитал/ Дневник
Имоти

Бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи за развитието на пазара на недвижими имоти в България и по света.

735

евро/кв. м е средна цена на жилищата в столицата, според "Бългериан пропертис

 

Продължението на метрото към северната част на София извади нови квартали на картата на купувачите на жилища. Данните на "Адрес недвижими имоти" показват, че на първо място по сделки през миналата година е бил квартал "Надежда", където до броени месеци ще отвори крайната станция от втори метродиаметър. Районът е относително близо до центъра на София, с изградена инфраструктура, училища и детски градини, нови хипермаркети, а скоро – и с по-облекчен начин на придвижване. В класацията на агенцията го следват "Люлин" и "Младост", където наличието на метро също запази интереса за покупка на фона на свития пазар на имоти. В "Младост" обаче бариера за мнозина са относително високите цени.

За продажба

Западната и северната част на София са привлекателни основно за купувачите на евтини жилища. Там след спада през последните години масовото предлагане вече започва от 500 евро/кв. м, казва маркетинг мениджърът на "Адрес" Калоян Богданов.

В същото време около новите метростанции в "Надежда" се е раздвижило и строителството, така че вече се предлагат не само панелни апартаменти. Някои купувачи обаче се спират и на тях заради липсата на включени в цената общи части и уредената инфраструктура.

"В района на бул. "Ломско шосе" и околните улици се появиха доста нови кооперации и купувачите имат по-голям избор. Отделно от това отвориха и нови хипермаркети, което също е плюс при избора на жилище", коментира Богданов. По думите му още миналата година това е довело до засилен интерес към "Надежда", който продължава и в момента. На практика като дял в общото търсене кварталът се е изравнил с друг евтин район – "Люлин".

Пак заради метрото други големи агенции за имоти също отбелязват засилен интерес за покупка на жилища в смятаните за по-непрестижни квартали на север и запад в София. Освен в тях от "Бългериан пропъртис" наблюдават раздвижване и в някои по-отдалечени от центъра райони по протежение на бул. "Тодор Александров". Оперативният директор на агенцията Полина Стойкова дава пример със Зона Б5 и Зона Б18, но с уговорката, че там цените се движат между 600 и 700 евро/кв. м, докато в покрайнините са между 450 и 600 евро/кв. м. Статистиката на "Бългериан пропертис" обаче показва като традиционен фаворит за купувачите района на бул. "България" и южните квартали като "Борово" и "Бъкстон". Според Полина Стойкова търсенето там е както на ново строителство, така и на ремонтирани панелни жилища, а купувачите – основно млади семейства с деца. Цените са по-високи – около 700-800 евро/кв. м.

Данните на "Явлена" показват най-силно търсене в жк "Младост", следвана от южните райони на София и едва на трето място – от западните. От агенцията обаче уточниха, че числата показват първичния интерес на посетителите в нейния сайт и силно се влияят от вида и количеството предлагани имоти в дадена част на града. В същото време крайният избор на купувачите може да е съвсем различен.

Според Младен Митов, анализатор в "Явлена", като цяло търсенето на жилища продължава да е изключително ценово ориентирано, тъй като се плаща основно със собствени средства. Това в комбинация със спирките на метрото за мнозина отново накланя везните към западните и северните части на града.

По изключение

Едновременно с това статистиките на агенциите показват и изключения от общата тенденция. Такъв пример е квартал "Лозенец", който въпреки че скоро също ще има метростанция, остава извън полезрението на масовия купувач. Като причина брокерите сочат високите цени, които се движат между 800 и 1100 евро/кв. м. Според Полина Стойкова близостта до метрото помага да се разгърне потенциалът на подценявани от купувачите райони, а "Лозенец" определено не е такъв. В същото време в някои части от него презастрояването остава сериозен проблем.

Като миналата година

Мненията на агенциите за общата картина на пазара обаче не са толкова еднопосочни. От "Адрес" отбелязват по-активно като брой сделки начало на годината спрямо това на миналата. Обяснението е, че цените вече са минали периода на големия спад и много хора, които до момента са изчаквали, сега купуват. Търсенето остава съсредоточено в ниския сегмент – до 30 хил. евро за едностайни жилища и до 50 хил. евро за двустайни.

От "Бългериан пропертис" допълват, че от септември цените на жилищата в София са без промяна. Статистиката на агенцията показва средна цена на жилищния пазар в столицата от 735 евро/кв. м през първото тримесечие на тази година и 730 евро/кв. м през последното тримесечие на 2011 г. "Като брой сделки трендът е по-скоро задържане около нивата от началото на 2011 г. И това е добър знак", посочи Полина Стойкова.

Младен Митов от "Явлена" смята, че въпреки положителните сигнали на пазара от последните месеци е още рано за генерални обобщения. От агенцията също не отбелязват значим спад на цените през последните месеци.

 
7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 1
    • + 20

    Трябва човек да е на голям зор да изхарчи едни 1000 евра на квадрат за апартамент с идеални части 20% и на замаска в края на София.. ама всеки луд с номера си. Лесни пари лесно се харчат.

    Нередност?
  • 2
    rainbou1 avatar :-?
    rainbou1
    • + 8


    До коментар [#1] от "mick":
    И не само това, ами и на фона на намаляващото и "романизиращото" се население се очаква броя на апартаментите, предлагани за наем и продажба, да се увеличава.

    Нередност?
  • 3
    axo avatar :-|
    axo
    • - 5
    • + 11

    Хора, престанете с тези глупости за идеалните части - "липсата на включени в цената общи части". Няма такова нещо - идеалните части винаги са били включвани в цената и винаги ще бъдат, най-малкото защото няма как да си стигнеш до жилището без стълбище и входно пространство. Разликата е в това, че днешните продавачи използват като множител цялата квадратура на жилището, вкл. общите части, защото изхождат от простата логика, че по-лесно се продава повече площ за по-малко пари, отколкото по-малка площ на по-висока цена. В крайна сметка дали умножаваш 100кв.м. по 800 Е или 110 кв.м. по 727.2727 Е дава един и същ краен резултат.

    Нередност?
  • 4
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 2
    • + 15

    До коментар [#3] от "andryuha":

    Вижте как е в Германия, Австрия. Там даже терасите и стените са изключени от квадратурата/отделно са посочени/, идеалните части изобщо не се споменават. Там се говори за реална жилищна площ.

    Отделно жилището винаги се предлага завършено, единствено без мебели.

    След това направете една елементарна сметка, колко би ви излязло наше жилище по техните стандарти и погледнете след това техните сайтове - ха.. нашите жилища са по скъпи... що така?

    Нередност?
  • 5
    axo avatar :-|
    axo
    • - 1
    • + 12

    До коментар [#4] от "mick":
    Това, че в Западна Европа схемата е по-различна не касае по никакъв начин това, което аз писах. В Германия и Австрия също купуват общи части и стени и тераси, а това дали се упоменават в нотариалния акт и върху каква площ се образува цената е съвсем друг въпрос.
    Там обаче има едни малки подробности - първо, съседите имат голяма и реална възможност да изхвърлят всеки, който с действията си тормози останалите, второ - всякакви преустройства, промени по фасади, монтажи на климатици и прочие типично български свинщини са почти невъзможни.
    Не искам да коментирам цените тук и оттатък, това е тема на отделен разговор, но трябва да е ясно едно - цените в България са такива, заради купувачите, не защото някой ги е разписал в закон. Никой не е виновен на купувачите, че купуват смотани жилища, проектирани зле и изпълнени некачествено - заради тях виреят пишман инвеститорите.

    Нередност?
  • 6
    beachball avatar :-|
    beachball
    • + 4

    В добавка към написаното от andryuha и mick ще обърна внимание на това, че в Германия и Австрия, от където имам преки впечатления, се плаща за "реална жилищна площ", защото болшинството в градовете са под наем и тогава това е в реда на нещата. Ако някой ще си строи или купува собствено жлище в общия случай става дума за къща в покрайнините на града, до където обаче има удобен и бърз градски транспорт... (точно по темата).

    Нередност?
  • 7
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • + 5

    До коментар [#6] от "beachball":

    Какво го интересува човек колко му е изобщо застроената площ? Важното е наистина само "реалната жилищна площ". Всичко останало е второстепенно. Какъв е смисълът от обява 180 кв. метра.. / за по 1000 евро кв. метър/луксозно било на шпакловка и замазка :)))/, после разбираш, че тук са включени 20% общи част + 50 квадрата тераси + 20квадрата коридори и стени, и реално имаш 2 спални от по 12 квадрата и един хол + кухня от 50 квадрата? и 2 бани от по 3 квадрата :)

    Нередност?
Нов коментар