🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Охлаждане при луксозните имоти

През първото полугодие на 2019 г. се увеличават се делът на продажбите с отстъпка и самите отстъпки

Най-силно изразени са отстъпките при сделките за къщи, съобщават от Unique Estates
Най-силно изразени са отстъпките при сделките за къщи, съобщават от Unique Estates
Най-силно изразени са отстъпките при сделките за къщи, съобщават от Unique Estates    ©  Надежда Чипева
Най-силно изразени са отстъпките при сделките за къщи, съобщават от Unique Estates    ©  Надежда Чипева
Имоти

Бюлетин на "Капитал" с мнения, данни и анализи за развитието на пазара на недвижими имоти в България и по света.

Сигнали за спад на цените на жилищата идват единствено от сегмента на т.нар. луксозни имоти (понятието няма точна дефиниция). "През изминалото шестмесечие за София той е средно 12% спрямо същия период на предходната година", съобщават от Unique Estates. Такава е динамиката най-вече в центъра и "Изток". В "Лозенец" и "Кръстова вада" цените остават без промяна, уточняват от агенцията.

От Colliers и от Luximmo Finest Estates, които също следят пазара във високия клас жилища, обаче твърдят, че цените са стабилни. Colliers определят по собствена методика кои имоти отговарят на качествените изисквания за средно висок и висок клас. По техни данни цените на апартаментите с две спални в категорията се задържат на нива между 145 и 180 хил. евро, с три са 210-250 хил. евро. Цените на редовите къщи се движат между 250 и 420 хил. евро, а на самостоятелните – над 450 хил. евро.

Невена Стоянова, управляващ директор на Luximmo Finest Estates, обяснява, че цените остават стабилни, защото предлагането е лимитирано и купувачите са склонни да реагират бързо, щом намерят имот, който да отговаря на критериите им. Компанията регистрира ръст на запитванията и сключените сделки в сегмента през полугодието.

В луксозния сегмент има забавяне, но това са уникални имоти с високи цени, които може би не отговарят на изискванията на купувачите, коментира Младен Митов, главен анализатор на "Явлена".

Повече и по-големи отстъпки

През полугодието се увеличава делът на продажбите с отстъпка и самите отстъпки, отбелязват от Unique Estates. Според статистиката им на цени под офертната са 72% от продажбите на къщи и апартаменти във високия сегмент през първото полугодие на 2019 г. при 64% дял година по-рано. Размерът на отстъпките сега е нараснал до 9.1% средно при 6.2% през първата половина на 2018 г.

Светослава Георгиева, оперативен директор на Unique Estates, отдава това на факта, "че през 2018 г. много от офертите бяха със значително завишени първоначални цени. Това забави пазара през втората половина на годината и наложи ценови корекции. Освен това тенденцията тази година е купувачите да са водеща страна при преговорите. Това допълнително поставя ценовите нива под натиск".

Големи отстъпки при къщите

По-силно изразени през първото полугодие на 2019 г. са отстъпките при сделките за къщи по данни на агенцията. Причината са по-малкият обем на този сегмент и фактът, че в много случаи се продават имоти с уникални характеристики. Липсата на достатъчно аналози прави по-трудно да се определи първоначалната цена. Затова и вероятността от корекции в хода на преговорите е по-голяма в сравнение с продажбите на апартаменти, казва Георгиева.

"Личните ми наблюдения са, че някои къщи, обявени на много високи цени, започват да престояват по-дълго на пазара. Отдавам това на факта, че започват да се появяват нови проекти за къщи в покрайнините на София и около Витоша, които са в средния сегмент", коментира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на "Адрес".

Интерес към затворени комплекси

Според Невена Стоянова от началото на годината се наблюдава повишен интерес към имоти с площ над 200 кв.м в затворени комплекси (най-вече имоти тип пентхаус) и към емблематични сгради. Регистрира се отлив на интерес към имоти в сгради, които не отговарят на съвременните стандарти на строителство и не разполагат с гараж или паркомясто. Изключение правят зданията с историческа стойност. От "Адрес" също наблюдават растящ интерес към затворени комплекси в средния и висок сегмент в "Лозенец" и "Изток".

Оживление при наемите

През първата половина на 2019 г. наемният пазар на луксозни имоти е силно оживен, казват от Unique Estates, при които има над 50% ръст на сключените сделки. Водещи райони са "Докторски паметник", "Лозенец" и центърът на София. От агенцията го обясняват с големия брой инвестиционни сделки с луксозни имоти в тези райони през последните години и предлагането на много от тези жилища под наем.

Засилен е и интересът към "Манастирски ливади". Най-търсени са сградите в близост до бул. "България", където има сериозно предлагане под наем на апартаменти, купени с инвестиционна цел. Наемните цени остават в диапазона 7.5-8 евро/кв.м за апартамента. По данни на Colliers нивата в средно високия и високия клас се движат между 950 и 1200 евро за апартамент с две спални, между 1300 и 1600 евро за апартамент с три спални и над 2000 евро за къща.

По наблюдения на Unique Estates заради повишеното предлагане и често нереалистични очаквания на наемодателите някои имоти престояват на наемния пазар повече от шест месеца. От Luximmo Finest Estates обаче твърдят, че във високия сегмент периодът за отдаване на имот намалява. Луксозните имоти в емблематични сгради и нови комплекси с висок стандарт на строителство не престояват на пазара повече от три седмици.

Оздравителен процес на пазара

"В момента се намираме в един много оздравителен етап на развитие на високия сегмент на пазара", казва Невена Стоянова. "На пазара виждаме купувачи от ново поколение, които са готови да платят исканата цена на продукта и които следват всички световни тенденции в ергономията на вътрешното пространство, технологиите в развитието на строителството и архитектурата". Прогнозата й е, че към края на годината пазарът на висок клас имоти в България ще бъде строго селектиран и регламентиран от самите купувачи и наематели. "Лукс" скоро няма да бъде разтегливото понятие, с което бяхме свикнали да боравим в маркетинга и рекламата, добавя тя.

Повече за пазара на жилища четете в броя на "Капитал", който излиза този петък.

Все още няма коментари
Нов коментар