🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Съдът обяви "Кълвача газ" във фалит

Частен съдебен изпълнител разпродава имуществото на друго предприятие от групата

Още преди няколко месеца стана ясно, че компанията има финансови затруднения
Още преди няколко месеца стана ясно, че компанията има финансови затруднения
Още преди няколко месеца стана ясно, че компанията има финансови затруднения    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Още преди няколко месеца стана ясно, че компанията има финансови затруднения    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Заради неизплатени доставки две чуждестранни компании са завели иск, а съдът е постановил с едно и също решение от средата на март както откриване на производство, така и обявяване на дружеството в несъстоятелност.

Един от сравнително големите местни търговци на горива - "Кълвача газ", беше обявен в несъстоятелност от Разградския окръжен съд. Компанията, която е регистрирана в град Кубрат и е част от групата "Кълвача" на Стойчо Кълвачев, доскоро разполагаше с верига от газстанции и държеше около 12% от продажбите на пропан-бутан в страната, а в последната класация "К100" на "Капитал" заемаше 19-о място в сектора с 91.3 млн. лв. приходи от продажби за 2011 г. Преди няколко месеца обаче стана ясно, че дружеството има финансови затруднения, но оттам отказват всякакъв коментар. Именно заради неизплатени доставки обаче две чуждестранни компании са завели иск, а съдът е постановил с едно и също решение от средата на март както откриване на производство, така и обявяване на дружеството в несъстоятелност.

Междувременно още едно предприятие от групата пое по пътя на разпродажбата. След като преди малко повече от месец частен съдебен изпълнител предложи за продан железопътни вагони на "Кълвача енергия", сега на търг са обявени сградите и земята на "СК Индустриални имоти" в Стара Загора (завод "Кълвач"). Преди да спре работа предприятието произвеждаше модулни бензиностанции и газстанции.

Задължения

Производството по несъстоятелност е заведено през октомври 2012 г. от германската компания Aretz GmbH & Co. Kesselwagen KG, която по-рано същата година е сключила договор за цесия, с който е поела вземанията на "Трансгаз" от "Кълвача газ". Претенциите на дружеството са за 318.6 хил. лв. дълг и близо 25 хил. лв. лихви за наем на вагон-цистерни и ремонтни услуги. Две седмици по-късно към молбата се е присъединило и австрийското дружество Vitalis Handels GmbH, което има да получава 276.2 хил. лв. с лихвите по договори за доставка на пропан и бутан.

Назначената съдебно-икономическа експертиза е установила, че дружеството няма достатъчно краткотрайни активи, с които да покрива задълженията си, а затрудненията му са с траен и необратим характер. За начална дата на неплатежоспособността съдът е определил 15 септември 2011 г., когато фирмата е спряла да обслужва плащанията си. Към тази дата вещото лице е посочило публично държавно вземане в размер на 1.826 млн. лв. Сумата нараства до 2.154 млн. лв. към края на ноември, от когато са и последните налични данни. По-големите неразплатени изискуеми задължения са общо 5.858 млн. лв. към банки и 2.367 млн. лв. към доставчици, както и други по-малки суми.

Рязко влошаване

Според експертизата финансовите показатели рязко са се влошили, след като на 31 август 2011 г. компанията е сключила договор за заем със свързаното дружество "Кълвача инвестмънт" за 12.8 млн. лв. Първоначално сумата е била предоставена като краткосрочен заем, но месец по-късно дългът е бил трансформиран в акции. Броени дни след това акциите са били продадени на регистрираното в САЩ Dion Ltd. В счетоводните документи обаче липсва такава продажба. Във финансовия отчет на дружеството за 2011 г. сумата е вписана като дългосрочен кредит, предоставен на "Кълвача инвестмънт". Така заемът попада в раздел нетекущи активи и не се отразява на коефициентите за ликвидност, които остават лоши, се посочва в съдебното решение.

Вещото лице е установило също, че компанията няма достатъчно средства за покриване на първоначалните разноски и затова съдът е поискал от двете дружества, завели молбата за несъстоятелност, от самата компания и от другите кредитори да предплатят необходимата сума от 5000 лв. Тъй като това не е станало, с решението си съдът е открил производство по несъстоятелност, обявил е "Кълвача газ" в несъстоятелност и е наложил обща възбрана и запор върху имуществото. Търговският закон предвижда възможност производството да бъде възобновено в срок от една година, при положение че сумата за първоначалните разноски бъде платена. В случай че това не стане, дружеството ще бъде заличено от Търговския регистър.

На търг

Междувременно заводът на "СК Индустриални имоти" беше предложен за продан от частен съдебен изпълнител. Това е първата такава процедура за имота, като оферти се подават до 8 май. Взискател по делото е Юробанк И Еф Джи България (Пощенска банка), която има вземания за 7.196 млн. лв. Общо 55 дка земя в старозагорския квартал "Колю Ганчев" заедно с постройките и съоръженията на него са оценени на 5.135 млн. лв. Според съобщението на съдебния изпълнител Иван Стръмски производствената база е в отлично състояние. По думите му самият завод не работи отдавна, но в момента част от помещенията са отдадени под наем. Наемателите обаче едва ли ще участват в търга, тъй като всичките 25 обособени имота се продават в пакет.

История на групата

Групата поставя началото си през 1992 г., когато е създадено дружеството "Кълвача" за внос и търговия с бензиноколонки. Две години по-късно в страната започват да се появяват първите газстанции и компанията изгражда база за сглобяване на собствено оборудване за бензиностанции и газстанции. Впоследствие добавя и монтаж на модулни станции към дейността си, а клиенти й стават големите вериги. Дружеството започва да изгражда и собствени газстанции и да се занимава с внос и продажба на пропан-бутан. След като бизнесът се разширява, през 2002 г. компанията се преименува на "Кълвача газ", а различните дейности се отделят в дъщерни дружества, работещи в сферата на енергетиката, инженеринга, строителството и инвестициите. Според информация на сайта на групата акционери във всички фирми са Стойчо Кълвачев и Иванка Пенева. Справка в Търговския регистър показва, че голяма част от дружествата сега се водят собственост на регистрираната в САЩ Kanticasa Ltd., но Кълвачев участва в управлението им. Сред свързаните с групата компании са "Кълвача енергия", "Кълвача инженеринг", "Кълвача инвестмънт", "Кълвача инвест", "Кълвача мениджмънт", "Кълвача сервиз", "СК Индустриални имоти" и "Съни ойл".
17 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    the_core avatar :-P
    The Core
    • - 2
    • + 37

    Синджира го няма, ама козата ще се върне!
    Обзалагам се!

    Нередност?
  • 2
    stg avatar :-|
    stg
    • - 1
    • + 24

    [quote#1:"The Core"]Синджира го няма, ама козата ще се върне! [/quote]
    мисля че това е изключително точна оценка на ситуацията , като ще допълня че и козата я няма

    Нередност?
  • 3
    zamen avatar :-@
    Чарли
    • - 3
    • + 25

    Кълвача е голяма фирма и го пишат по вестниците, но има и няколко хиляди малко фирми за които нищо няма да се чуе. Те също фалираха.

    По принцип фалита не е нещо страшно в работеща икономика, но ....

    Нередност?
  • 4
    tanas avatar :-P
    Танас
    • - 1
    • + 24

    Май каквото е могъл е спасил от Празноглавата ламя. :-)

    Нередност?
  • 5
    bucconero avatar :-|
    bucconero
    • - 2
    • + 63

    До коментар [#3] от "Zamen":

    Не разбираш какво се е случило. Заемът от 12.8 млн. лв., който е даден на свързаната фирма "Кълвача инвестмънт" на 31 Август, 2011 е "източил" "Кълвача газ", която е спряла да си плаща сметките на 15 Септември, 2011 и обявена от съда в несъстоятелност от тази дата.

    Кълвачев си е прибрал кинтите и е теглил една майна на кредитори и доставчици. А българският закон е толкова глупав и архаичен, че не позволява на съда да анулира това измамно "източване" и да върне парите във фирмата, за да си покрие тя задълженията. Кълваче е измамник и е за затвора.

    Няма нищо общо това с "хиляди малки фирми". Това е далавера!

    Нередност?
  • 6
    dicon avatar :-|
    Димитър Димитров
    • - 1
    • + 31

    Не съм чул някой да каже нещо хубаво за Кълвача. Винаги му се е носела "славата" че не плаща на доставчиците си. Явно сам си е виновен.

    Нередност?
  • 7
    minjo avatar :-|
    minjo
    • - 1
    • + 11

    До коментар [#5] от "bucconero":

    Абсолютно вярно!

    Нередност?
  • 8
    2.5 avatar :-|
    2.5
    • - 1
    • + 24

    Спомням си, че Кълвача беше "накълвал" парк Аязмото.
    Трагедията на такива бизнесмени е когато се прекъсне връзката с пъпната връв...

    Нередност?
  • 10
    itoskov avatar :-|
    Woland
    • + 4

    До коментар [#5] от "bucconero":

    В "архаичния" ни закон, и по-точно чл. 647, т. 3 от ТЗ, е предвидена точно такава хипотеза. Ама друго си е да се поплюе.

    Нередност?
Нов коментар