"Витанеа" открива завод за плодови напитки и хранителни добавки в Пловдив през ноември

Инвестицията надхвърля 1.3 млн. лева и залага на устойчивото строителство

Проектант на сградата е архитектурното студио "Абстракта" на архитектите Милена Крачанова (дъщеря на професор Крачанов) и Елица Деянова
Проектант на сградата е архитектурното студио "Абстракта" на архитектите Милена Крачанова (дъщеря на професор Крачанов) и Елица Деянова
Проектант на сградата е архитектурното студио "Абстракта" на архитектите Милена Крачанова (дъщеря на професор Крачанов) и Елица Деянова    ©  "Витанеа"
Проектант на сградата е архитектурното студио "Абстракта" на архитектите Милена Крачанова (дъщеря на професор Крачанов) и Елица Деянова    ©  "Витанеа"
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

През ноември ще заработи новата фабрика на пловдивската компания "Витанеа". Изграждането на предприятието за преработка на плодове, хладилно съхранение и производство на плодови напитки и хранителни добавки започна през май 2017 г. на "Рогошко шосе" в Пловдив. Сградата е с 1351 квадратни метра застроена площ, а инвестицията е около 1.3 млн. лева, осигурени чрез кредит, уточни за "Капитал" проф. Христо Крачанов, управител на дружеството.

Фабриката

Фабриката е функционално разделена на три сектора - двете производствени зони със складове за суровини и за готова продукция са на първо ниво, а офисите за администрацията и изследователските лаборатории - на второ.

На терена, който е 110 декара, в бъдеще ще бъдат засадени биоовощни градини. За производството на напитки ще се използва питейна вода, а за миене на инсталациите и на производствената площадка – сондажна. Малка пречиствателна станция ще осигурява вода за поливане на зелените площи, които са около 13 декара, и на бъдещата овощна градина. Фотоволтаици ще гарантират топлата вода за битови нужди и осветлението.

"Проектът залага на принципите на устойчивото строителство. Проектното решение използва даденостите на околната среда в симбиоза с различни нови строителни технологии. Целта е устойчивост, енергоефективност, опазване на природната среда плюс висока степен на комфорт във фабриката и съкращаване на експлоатационните разходи", коментира за "Капитал" арх. Милена Крачанова.

Енергиен одит на новата сграда показал, че предвидените мерки заедно с внедряването на ново производствено и спомагателно оборудване ще доведат до повишаване на енергийната ефективност на предприятието и до намаляване на вредните емисии и отпадъци. "Икономиятa на енергия, която ще бъде реализирана, определена на база произведена продукция и изразходвана електроенергия, е 43.98%", уточнява арх. Крачанова.

Сега заетите в компанията са 17. С планираните инвестиции ще стане възможно откриване на осем нови работни места, посочва проф. Крачанов.

Компанията

"Витанеа" е производител на около 30 продукта - плодови сокове, нектари, сиропи, плодово-билкови напитки (от арония, къпина, касис, вишна, ягода, малина, портокал, лимон и ананас), чай и прах от арония.

Семейната фирма е основана от проф. Христо Крачанов и съпругата му - доц. Мария Крачанова. "След шест години на проучвания през 1984 г. започнахме производството на диетични напитки на базата на здравословния плод арония. Първо направихме сиропи, а през 1998 г. дадохме началото на натурални сокове от арония, къпина и ягода, богати на антиоксиданти, витамини и пектин", разказва професорът.

Компанията, учредена през 2003 г., използва български биосуровини и иновативна технология на проф. Крачанов за получаване на напитки само от пресни и замразени плодове (а не от плодови концентрати), без консерванти и изкуствени добавки.

"Технологията осигурява максимално запазване на биологично активните вещества и аромата на плодовете по време на обработката. Поради високото съдържание на антиоксиданти и други биологично-активни вещества нашите напитки се отнасят към т. нар. функционални храни. Продуктите ни са здравословни, истински и това е една от причините да изнасяме част от тях за Япония, където се използва за детоксикация след трагедията във Фукушима", коментира за "Капитал" Благовеста Крачанова, съдружник във фирмата.

Собственици на "Витанеа" са проф. дхн Христо Крачанов, дъщеря му - д-р Благовеста Крачанова, и нейният съпруг - Роберто Тонеро, агроном. В структурата на фирмата са включени две научни звена: Лаборатория по биологичноактивни вещества към Иниститута по органична химия при БАН и Иновативно-технологичен център - Пловдив. Проф. Христо Крачанов е автор на редица изобретения, защитени с патенти, за екстракция на плодови суровини.

Според данните в Търговския регистър приходите на "Витанеа" от продажба на продукция за 2017 г. растат до 1.050 млн. лв., а печалбата е с 1000 лв. повече в сравнение са 2016 и достига 42 хил. лева.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cinik avatar :-|
    cinik
    • + 1

    Сокът от арония и от ягода ми харесва на вкус, подарявал съм и на чужденци. Но препоръчвам да помислят, тетрапак опаковката да отпадне. Това е многослойна опаковка, която може да се рециклира само на едно място в България и затова основната част отива на бунището. Ако инвестират в зелено строителство, нека да има и зелена опаковка - пластмасовите бутилки на соковете Гранини например са безпроблемни за рециклиране.

    Нередност?
  • 2
    chet avatar :-|
    Cvetan Harizanov

    Как се отпуска кредит от 1,3 милиона при оборот 1,07 милиона и печалба 42 хил. лева ?

    Нередност?
  • 3
    peteriliev avatar :-|
    Петър

    И как основаваш частна компания през '84-та?

    Нередност?
Нов коментар