DPM започна да произвежда златен концентрат в Крумовград

Инвестицията във втория български проект на канадската група е 165 млн. долара, а заетите са 234 души

Крайният продукт на предприятието е концентрат, който след това се преработва до злато
Крайният продукт на предприятието е концентрат, който след това се преработва до злато
Крайният продукт на предприятието е концентрат, който след това се преработва до злато    ©  Цветелина Белутова
Крайният продукт на предприятието е концентрат, който след това се преработва до злато    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Канадската компания Dundee Precious Metals (DPM) произведе първото количество златен концентрат от находището край Крумовград. Това е ключов момент за проекта, който в сегашния си вид се подготвя от 2010 г. и който е първият нов рудник в страната след промените. Инвестицията се оценява на около 165 млн. долара, а работещите в местното дружество "Дънди прешъс металс Крумовград" вече са 234 души.

За пазара

Произведеният концентрат е тестов, като количества за продажба се очаква да излязат до средата на годината. "Това ще генерира значителен ръст на производството на златото и свързаните с това свободни парични потоци", коментира президентът и главен изпълнителен директор на DPM Рик Хаус. Засега от компанията не са обявили къде ще се преработва концентратът до метал. Самата група има металургичен завод в Намибия, където отива продукцията от другото българско предприятие на DPM - "Дънди прешъс металс Челопеч", но като вариант се разглежда и преработката в България. Възможности за това има в "Аурубис" в Пирдоп и в КЦМ - Пловдив.

Проектът "Европа говори" цели да събере хора с различни политически възгледи от цяла Европа, за да разговарят лице в лице. Ако искате да участвате, попълнете въпросника:

Първият концентрат от участъка "Ада тепе" на находището край Крумовград е произведен след преработката на 650 тона руда при производителност около 100 тона на час. Още в средата на миналата година компанията започна да добива руда, като целта беше да се натрупа достатъчно количество, докато се изгради обогатителната фабрика и започне преработката. "През следващите седмици ще насочим усилията си да увеличим и оптимизираме производството на обогатителната фабрика, така че да постигнем проектния й капацитет от 105 тона руда на час и планираното извличане на 85% злато", казаха от компанията.

Инвестиция

Общата инвестиция в проекта ще бъде между 164 и 166 млн. долара при първоначален разчет за 178 млн. долара. Досега "ДПМ Крумовград" е приключила 97% от строителните работи на обекта при 147 млн. долара разходи. Комплексът включва открит рудник, обогатителна фабрика, интегрирано съоръжение за съхранение на минни отпадъци (вместо хвостохранилище), както и други помощни съоръжения.

Годишно на обекта ще се добиват 840 хил. тона руда. Планираното златно съдържание в концентрата тази година е между 55 и 75 хил. тр.у., но средно за целия експлоатационен живот на рудника, който е 8 години, средното съдържание ще бъде 85 хил. тр.у.

С новия проект канадската компания вече има две работещи добивни предприятия - в Челопеч и Крумовград, както и металургичен завод за преработка на концентрати в Намибия. Групата участва в проучването и разработката и на други златни находища в Канада и Сърбия.