🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

"Брикел" иска ново комплексно разрешително, за да гори RDF

Апелативният съд в Стара Загора отмени решението на екоинспекцията да не се прави ОВОС за искането на централата

Според "Брикел" проектът ще намали отделяните емисии серен диоксид, които се получават при горенето на въглища
Според "Брикел" проектът ще намали отделяните емисии серен диоксид, които се получават при горенето на въглища
Според "Брикел" проектът ще намали отделяните емисии серен диоксид, които се получават при горенето на въглища    ©  Юлия Лазарова
Според "Брикел" проектът ще намали отделяните емисии серен диоксид, които се получават при горенето на въглища    ©  Юлия Лазарова

Заявление за ново комплексно разрешително, което да позволи изгарянето на отпадъци, е подала свързаната с Христо Ковачки ТЕЦ "Брикел". Това става, след като преди година и половина регионалната екоинспекция в Стара Загора реши, че проектът няма нужда от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС). Така добавянето на RDF към използваните въглища в централата може да стане само с актуализация на разрешителното и без обществено обсъждане.

Междувременно Апелативният съд в Стара Загора отмени решението на директора на РИОСВ от средата на 2018 г. по жалба на сдружение "За Земята – достъп до правосъдие". Според магистратите ОВОС е задължително да се изготви, тъй като само така може да се установи дали наистина няма да има негативни ефекти. Това решение обаче не е окончателно и в момента се оспорва от екоинспекцията и "Брикел" пред Върховния административен съд.

Промени в движение

От заявлението за ново комплексно разрешително става ясно, че "Брикел" иска да замени част от въглищата с алтернативни горива. Компанията планира да използва на денонощие до 979 тона биомаса, до 96 тона неопасни отпадъци и до 490 тона нефтошисти. Най-общо биомасата се предвижда да се осигурява като отпадък от горското и селското стопанство (слама), а за неопасните отпадъци (RDF и други) се посочва, че основният източник ще са регионалните центрове за управление на отпадъците.

Любопитна подробност е, че количеството на неопасните отпадъци (максимум 35 хил. т на година) е двойно по-голямо от посоченото в инвестиционното предложение, което "Брикел" подаде през 2018 г. до РИОСВ, за да прецени дали е необходима ОВОС. Оказва се, че това става с разрешението на самата екоинспекция, както и че това не е първият такъв случай за фирмите на Ковачки. Специално за "Брикел", докато тече процедурата, компанията уведомява РИОСВ, че има намерение да увеличи прогнозните количества неопасни отпадъци и пита дали трябва да мине нова процедура по преценка за ОВОС. Отговорът на екоинспекцията е, че няма нужда от нова преценка. По същия начин в движение беше увеличено количеството на боклуците за горене на "Топлофикация Сливен", а ТЕЦ "Бобов дол" добави биомаса към първоначално заявените отпадъци.

Нова инсталация

Като част от проекта до края на следващата година "Брикел" смята да изгради предкамерна скарна пещ за съвместно изгаряне на биомасата и отпадъците, след което остатъкът от изгарянето ще се подава към въглищна мелница, а газовете - към пещната камера на енергийния котел. Предкамерната пещ ще има байпасен газоход за димните газове, който ще се използва, ако се наложи аварийно спиране на енергийния котел. Проблемът е, че такива спирания не са рядкост в "Брикел", а ако не стигнат до енергийния котел, където температурата е достатъчно висока, токсичните газове може да не се разградят докрай - при изгаряне на отпадъци се отделят и много други вещества освен типичните за въглищата, включително опасните диоксини, фурани, тежки метали и др.

Съдебен спор

Докато върви процедурата по издаване на ново комплексно разрешително, в съда продължава оспорването на решението на директора на РИОСВ - Стара Загора, с което се допуска изпълнението на проекта без ОВОС. Решението на екоинспекцията беше обжалвано от "За Земята", като в началото на декември 2019 г. Административният съд в Стара Загора го отмени като незаконосъобразно. Основният аргумент на магистратите е, че биомасата може да бъде категоризирана като отпадък, при което положение общото количество отпадъци, което ще се използва, надхвърля 100 тона/денонощие. В този случай задължително се прави ОВОС.

Казусът в момента е във Върховния административен съд, който ще вземе окончателното решение. Засега не е насрочена дата за дело.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kdo52372883 avatar :-|
    kdo52372883
    • + 5

    Капитал, хайде малко по-сериозно! "Административният съд", а не "Апелативният Съд"! Нали правите разлика между двете?! Едното е по АПК, а другото по ГПК. Хайде стегнете се, моля!

    Нередност?
  • 2
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 2

    Ковачки удря всеки един човек в България по много линии:
    С промишления ток вреди на компании, служители, вдигат се цените на стоките чрез борсови манипулации;
    С горенето на отпадъци вреди на природата, на земеделските производители около ТЕЦ-овете, както и на всеки един гражданин в околността.
    С корупцията си развращава допълнително държавната система.

    С какъв акъл търпиме правителства, които са му разкрили чадър? БСП, ДПС и ГЕРБ активно си съдействат с този антихрист.

    Нередност?
Нов коментар