🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

"Тръбна мебел" ще инвестира 1 млн. лв. в роботизация на фабриката си

Семейната компания от Добрич работи за износ, но за местния пазар има нова серия от над 50 продукта - столове и маси, под фирмения бранд Voxoli

Галин Господинов и дъщеря му Роза, която ръководи производството в "Тръбна мебел"
Галин Господинов и дъщеря му Роза, която ръководи производството в "Тръбна мебел"
Галин Господинов и дъщеря му Роза, която ръководи производството в "Тръбна мебел"
Галин Господинов и дъщеря му Роза, която ръководи производството в "Тръбна мебел"
Бюлетин: Ритейл Ритейл

Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща

Всеки месец от Добрич към Италия потеглят по 3000 стола за италианския пазар. Произведени са от фирма "Тръбна мебел", която изпълнява един от моделите вече 18 години. "Италианската гама" е основна част от портфолиото на българската компания, която обработва 35 - 45 тона метал на месец и произвежда от тях около 15 хил. стола, както и маси, конзоли, рамки, легла.

Предстояща инвестиция ще позволи на "Тръбна мебел" да увеличи капацитета и производителността, да използва по-ефективно ресурсите и да ограничи емисиите СО2. Семейната компания е основана в Добрич преди 24 години и сега е собственост на двама братя - Галин и Диян Господинови, познати с едноименната си верига магазини тип "направи си сам" "Господинови Строймаркет".

И робот за заваряване

"Тръбна мебел" получи одобрение на проект по процедурата "Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията" от Плана за възстановяване и устойчивост. Бюджетът му е 930 хил. лв., от които 35% са безвъзмездни. Средствата са предвидени за внедряване на съоръжение за прахово боядисване и на робот за заваряване, съобщи за "Капитал" Галин Господинов, съдружник и управител на "Тръбна мебел".

"Очаква се в резултат на инвестицията компанията да редуцира количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт, да ограничи използването на пластмасови продукти за еднократна употреба, да подобри енергийната ефективност на изделията", коментира Галин Господинов.

Изпълнението на проекта идва след поредица от инвестиции в дружеството - за машини за обработка и огъване на плътни метали с диаметър 10-12 мм, за тръбен лазер последно поколение, за CNC тръбоогъващи машини.

"Опитваме се да преустроим производството и да го автоматизираме максимално. Проблемът с работната ръка се задълбочава. В търсене и задържане на кадри фирмите се надпреварват да предлагат по-високи заплати, които обаче не отговарят на реалните нива на заплащане. Ножицата е много голяма, трудно се задържат хора. Не съм оптимист и за дуалното обучение, защото младежите нямат желание да работят в производството. Затова залагаме на роботи с висококвалифициран персонал, целта ни е максимална автоматизация, по-малко хора, по-високо заплащане", коментира Галин Господинов.

Собствената марка Voxoli

Сега 97% от продукцията на "Тръбна мебел" се изнася на чуждестранни пазари. В основната си част това са столове, изработени по поръчка и дизайн на възложител, които се продават с бранда на чуждия партньор.

В последната година усилията на българската компания са насочени към налагане и на собствена марка мебели. Най-новото предложение на "Тръбна мебел" е серия от над 50 продукта - столове и маси, под фирмения бранд Voxoli.

"Мебелите са дизайнерски, в средния и високия ценови клас. Изработени са с много внимание към детайла, качеството и функционалността. Правим проучвания на пазара, разработваме дистрибуторска мрежа в страната и ще търгуваме с тях на българския пазар и в ЕС", уточни Галин Господинов.

Семейната компания

"Тръбна мебел" е фамилна компания, основана през 1990 г. под името "Господинов и синове". Семейството - бащата, майката и двамата братя, Галин и Диян, започва в един гараж производство на мебели от метал, свързано с много ръчен труд. Клиенти на столовете и масите са заведения и кафенета, а на търговското обзавеждане - първите частни магазини в града.

"Беше време на много голям ентусиазъм и по-малко опит", разказва Галин Господинов. Две години след началото фирмата назначава своя първи служител.

"Беше много трудно да се снабдяваме с материали. Ние бяхме микрофирма, а заводите продаваха цели камиони с материали. Решихме, че ще ползваме малка част от суровините, а останалото ще продаваме", обобщава Галин Господинов. Така в годините се ражда другата семейна фирма - "Господинови Строймаркет", която търгува със строителни материали, сухи строителни смеси, материали и аксесоари за мебелното производство.

През 2005 г. "Тръбна мебел" прави първи опити за продажби зад граница. За да отговори на изискванията на пазара, компанията инвестира в нови технологии и съвременни машини. В резултат от 2008 г. над 90% от продукцията вече е за износ, а "Тръбна мебел" работи за европейски брандове.

Днес фирмата притежава две реновирани и газифицирани производствени сгради в Северната индустриална зона на Добрич с обща големина 9000 кв. метра, както и две фотоволтаични централи. За 2022 компанията отчита 6.49 млн. лв. приходи (37.5% ръст) и 150 хил. лв. печалба.

Собствеността и в "Тръбна мебел", и в "Господинови Строймаркет" е разделена между двамата братя Галин и Диян Господинови. В производството на "Тръбна мебел" са ангажирани 60 души, а в търговската фирма - 350. В двете дружества работи и следващото, трето, поколение на фамилията.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    filofob avatar :-|
    filofob

    Нивата на заплащане може да са високи за фирмата, но са ниски за работниците. Така е като се работи основно на ишлеме. Възложителят търси най-ниска цена за изработка. И тя основно се определя от заплащането на труда.

    Нередност?
  • 3
    ekp351157130 avatar :-|
    ekp351157130
    • + 1

    Все повече такива новини ще има. Заплатите скачат много и няма как да се продава стоката, защото не е Made in Germany, за да кажеш, че ще платиш премиум, а е Made in Bulgaria, понякога скрито зад Made in EU, понеже е по-добре отколкото MiB. Тия скокове на МОД и МРЗ до там ще доведат - повече машини, които не се уморяват толкова често, не искат великденски и коледни, нямат отпуска, и не се съюзяват в профсъюз.

    Нередност?
  • 4
    ekp351157130 avatar :-|
    ekp351157130
    • - 1

    До коментар [#1] от "filofob":

    смятате ли, че заплатите в Германия са по-високи, защото всичко се прави на ръка? Автомобилите ги сглобяват на поточни линии. Масово е роботизирано и се дороботизира. Автомомни колички с ИИ въртят из халетата.
    В Германия в халетата на Амазон хората са там за да сложат продукта в кашона и да му лепнат етикета, който им е излязъл от принтера. Оттам нататък и до там всичко е роботизирано. Пакетите вървят по поточни линии, които разделят пакетите в различни посоки според посоката, с която трябва да се транспортират. В бъдеще очаквам и това да отпадне и роботи да пълнят кашоните. Силно се работи складовата дейност да се роботизира на 100%. Нискоквалифицираната работа или тази, която е повтаряема се заменя лесно с машини.

    Нередност?
Нов коментар