🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Приходите от хотелски нощувки през лятото все пак растат

Увеличението е 4.5% на годишна база и идва основно от българските туристи, показва националната статистика

В к.к. "Златни пясъци" оборотът от нощувки пада с 1.1% до 211.3 млн. лв. през юни-септември тази година спрямо същия период на 2018 г.
В к.к. "Златни пясъци" оборотът от нощувки пада с 1.1% до 211.3 млн. лв. през юни-септември тази година спрямо същия период на 2018 г.
В к.к. "Златни пясъци" оборотът от нощувки пада с 1.1% до 211.3 млн. лв. през юни-септември тази година спрямо същия период на 2018 г.    ©  Цветелина Белутова
В к.к. "Златни пясъци" оборотът от нощувки пада с 1.1% до 211.3 млн. лв. през юни-септември тази година спрямо същия период на 2018 г.    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

На фона на напрежението в черноморските курорти тази година националната статистика не показва срив на летния туризъм. Според числата на НСИ през месеците юни-септември приходите от хотелски нощувки в страната приближават 1.1 млрд. лв., което е с 4.5% над сумата през същия период на 2018 г. Темпът видимо се забавя спрямо предходни години, но не може да се говори за спад на оборота. Числата показват, че основният двигател на увеличението са българските туристи.

Притеснителни тенденции обаче има. От една страна, броят на чужденците, които нощуват в български хотели, нараства, но времето, което прекарват там, намалява спрямо миналата година. Вижда се и сериозен спад на посещенията от основните пазари за българския летен туризъм.

Къде растат приходите

Според НСИ най-голям ръст на приходите от нощувки в черноморските курорти има в малките комплекси като "Елените" (200% до 20.7 млн. лв.) и "Дюни" (7.8% до 25.3 млн. лв.). Значително увеличение е видимо и при планинския туризъм, където оборотът от нощувки се повишава с 24.3% до 3.5 млн. лв. в Пампорово (както чужди, така и български туристи) и с 9.8% до близо 4.8 млн. лв. в Боровец (основно чужденци).

От друга страна, хотелите в Златни пясъци и Албена отчитат минус от съответно 1.1% до 211.3 млн. лв. и 5% до 81 млн. лв. В Слънчев бряг има ръст от 5.1% на годишна база до 300 млн. лв., като тук нощувките от българи нарастват с 18.7%.

По-малко приходи от чужди туристи

Оборотът от нощувките на чужди граждани в страната нараства с едва 1.5% до 872.8 млн. лв. през юни - септември спрямо същия период на 2018 г., докато преди година увеличението беше 7.2%, а преди това - двуцифрено. За справка, увеличението при българските туристи е 18% до 223 млн. лв.

Статистиката за броя на пренощувалите чужди лица също показва ръст (с 5%), но пък броят на нощувките намалява (с 1.1%). Това означава, че повече хора идват в страната, но за по-кратко време.

Спадът идва от един от най-големите пазари за българския туризъм - Германия. Хората, които са дошли и пренощували в хотели в България от западноевропейската държава, намаляват с 19%, а броят на нощувките - с 23%. По-малко посетители идват и от Полша и Русия. От друга страна, броят на нощувките от румънци нараства, но не по линия на туризма, а от хора, дошли в страната с "други цели". Тук е възможно да става въпрос за отчетени посетители, които само преминават през България, за да стигнат до други туристически дестинации като Гърция и Турция.

Статистика с едно наум

Като цяло данните на националната статистика за туризма от години се подлагат под съмнение от работещите в бранша. Така например статистическият институт изчислява, че през май в Слънчев бряг е имало 112 хотела и места за настаняване (с над 10 легла), а само в търсачката на платформата booking.com излизат над 1200 обекта в курорта, без да е ясно каква част от хотелиерите са решили да предлагат нощувки в нея.
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    Това онази статистика с 900 "места за настаняване" в цяла Бургаска област ли беше?

    Нередност?
Нов коментар