Коронавирус в България и по света
Коронавирус в България и по света
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email

Победител - Европейският съюз трябва да има място в Съвета за сигурност на ООН

62% 56 гласа
  Резултати от общо 90 гласували.
38% 34 гласа

Разпределение на гласовете по етапи

Етап 1 - 46 гласа
61%
39%
Етап 2 - 44 гласа
64%
36%
Снимка

Да

Мария Неделчева

евродепутат от ГЕРБ

От 1946 година насам, Съветът за сигурност е основният изпълнителен орган на ООН, който се занимава с опазването на световния мира и сигурност чрез мироопазващи мисии и международни санкции. Той има нужда от актуализация, за да отговори на новите политически предизвикателства в днешния свят.

Основна теза Заключителна теза
Снимка

Не

Антоанета Приматарова

програмен директор в ЦЛС

Приетите през месец май резолюции на Общото събрание на ООН и на Европейския парламент се коментират от някои така, сякаш въпросът за постоянно място за ЕС в Съвета за сигурност на ООН е в политическия дневен ред на ЕС и ООН. Анализът на документите и на политическия контекст опровергава подобни тълкувания.

Основна теза Заключителна теза

Жени Колева

Модератор
Във втората част на дебата, подобно на първата, по-голяма част от гласуващите показаха, че Европейският съюз трябва да има място в Съвета за сигурност на ООН.

В заключителната си теза Антоанета Приматарова отново настоя, че говоренето за постоянното място на ЕС в СС на ООН в настоящия момент би навредило и на самия съюз, и на бъдеща реформа в ООН. Тя подчерта, че промени в Устава на ООН, за да стане ЕС постоянен член, не са на дневен ред.

Твърдението, че постоянно членство на ЕС в СС на ООН е нереалистично, е аргумент от миналото, заяви от своя страна Мария Неделчева. Тя каза още, че бъдещо участие не само на ЕС, но и на други регионални организации в ООН не е толкова невъзможно, ако се вземат предвид вече съществуващите неформални групи, според които се разпределят десетте места за непостоянни членове на СС на ООН.

Обсъжданията в коментарите пък преминаха от Устава на ООН и реформи в него през европейското гражданство, като в тях се включиха и участничките в дебата. С това допълнително се изясниха позициите, но и се поставиха нови въпроси. Предстои те да бъдат обсъждани не само на европейско, но и на международно ниво.

Благодаря на всички за участието в дебата.
62% 56 гласа
  Резултати от общо 90 гласували.
38% 34 гласа

Разпределение на гласовете по етапи

Етап 1 - 46 гласа
61%
39%
Етап 2 - 44 гласа
64%
36%
Подкрепете позицията си с коментар

2 коментара

Избор на тип:
Преглед на профил Зам. Директор Рейтинг: 982 Неутрална
8 юли 2011 22:58 1
- +Оценка
-1 +1

Съществува един сериозен парадокс!

В т.нар. "ООН" (русизъм) /United Nations - Обединени Нации - UN/ или конкретно в UN National Security Council винаги са участвали представители на европейските държави, респективно ЕС-представители.

Участието на повече държави от Евросъюза в ОН е нарушение на паритетните правила и резолюции на организацията.

Така че въпросът НЕ МОЖЕ да има нито положителен, нито отрицателен нюанс, тъй като и в единия, и в другият случай няма да бъде верен.

 
Преглед на профил Dragoslava Рейтинг: 1034 "Да"
8 юли 2012 18:01 2
- +Оценка
+1

Даже специално.

 

Искам да получавам известия за развитието на дебата.

Следващият дебат

Очаквайте скоро следващия дебат на "Капитал". Теми за дискусии можете да предлагате на http://www.capital.bg/interaktiv/debati/suggest.php.