🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Брюксел повиши прогнозата си за икономиката на България до 1.7%

Положителните очаквания за растежа са основно заради подобрението в Европа

Еднократноят ръст на заетостта през първата половина на 2013 г. беше заслуга предимно на сектора на селското стопанство, който обаче традиционно е доста променлив и зависи от реколтата.
Еднократноят ръст на заетостта през първата половина на 2013 г. беше заслуга предимно на сектора на селското стопанство, който обаче традиционно е доста променлив и зависи от реколтата.
Еднократноят ръст на заетостта през първата половина на 2013 г. беше заслуга предимно на сектора на селското стопанство, който обаче традиционно е доста променлив и зависи от реколтата.    ©  Цветелина Белутова
Еднократноят ръст на заетостта през първата половина на 2013 г. беше заслуга предимно на сектора на селското стопанство, който обаче традиционно е доста променлив и зависи от реколтата.    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Българската икономика ще започне да се събужда през тази година, но отново ще е водена за ръка от Европа. Икономиката на Стария континент на свой ред също започва да се възстановява постепенно. Очакванията са към единствения досега двигател на растеж - износа, да се включи още един - вътрешното потребление. След като през миналата година този показател отбеляза четири поредни тримесечия спад, сега прогнозата е той също да започне да се подобрява.

Възстановяването на България обаче ще е по-бавно в сравнение с други догонващи икономики, защото застаряването на населението и емиграцията изяждат от потенциала на страната за икономически растеж. Това прогнозира Европейската комисия (ЕК) в доклада си за България, който е част от зимната прогноза на институцията за европейските икономики. Тя беше оповестена във вторник. От комисията са повишили прогнозата си за България, като през тази година се очаква ръст от 1.7%, а през 2015 г. - 2%. Есенната прогноза беше съответно за 1.5 и 1.8%

Добро утро, Европа

През тази година икономиката на Европа най-сетне ще премине прага от 1% ръст. Европейската комисия е завишила очакванията си за ръста на европейския БВП с 0.1 пункта до 1.5%. Добрият полъх от Запад ще се пренесе и в България под формата на по-силен износ към ЕС. Според изчисления на Десислава Николова от Института за пазарна икономика около процент растеж в Европа ще генерира 7 процентни пункта повече износ от България към общността.

"Укрепването на вътрешното търсене тази година вероятно ще помогне да се постигне по-балансиран и устойчив ръст. Ребалансирането на европейската икономика отбелязва прогрес и конкурентоспособността се подобрява, особено в най-уязвимите страни", посочи еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен на пресконференция по повод икономическата прогноза на ЕК. Очакванията са тази година отрицателен ръст да отчетат само две държави - Кипър и Словения. За дежурния заподозрян - Гърция, прогнозите също са положителни. Заради по-добър туристически сезон южната ни съседка успя да завърши 2013 г. с излишък по текущата сметка (от 1.24 млрд. евро) за пръв път от 1948 г. насам.

Домакинствата още стъпват на пръсти

С увеличаването на потреблението на българските домакинства обаче се очаква да расте и вносът в страната. Това означава, че през следващите години приносът на нетния експорт към ръста на икономиката ще е доста по-малък. Според изчисленията на ЕК приносът през тази година ще е нулев за сметка на потреблението, което се очаква да изнесе на гърба си целия растеж от 1.7%. Точно там обаче се крие и най-големият риск за икономиката през тази година, а именно - домакинствата да продължат да стъпват внимателно и да не увеличават покупките. Този негативен сценарий не е невероятен, като се има предвид анемичното състояние на пазара на труда и все още крехкото потребителско доверие. В доклада на комисията се посочва, че силният ръст на търговията на дребно през втората половина на миналата година предвещава скорошно възстановяване на търсенето от домакинствата. Очакванията на търговците в страната за тази година обаче показват, че те не бързат да се радват и смятат, че и през 2014 г. ще има застой на пазара на бързооборотните стоки.

Това не е неочаквано, особено като се имат предвид данните за дефлацията в България, която продължава вече шест поредни месеца. Те могат да се обяснят по-скоро с еднократни ефекти като нормативното понижение на цените на електричеството за домакинствата, както и на петрола и на храните на международните пазари. Инфлационните процеси в Европа обаче също се развиват негативно. Годишната инфлация в еврозоната достигна едва 0.7% през януари, което е далеч под целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2%. Затова през ноември ЕЦБ намали основния лихвен процент до 0.25%, което е най-ниската му стойност, откакто институцията съществува. В своята нова прогноза ЕК очаква цените в Европа да останат потиснати и през тази година. Това е и причината за ревизията надолу на очакванията на институцията за инфлацията в България. Есенната прогноза беше за ръст на цените от 1.4%, докато сега очакванията са за едва половин процент. Това вероятно ще се отрази негативно и на приходите от косвени данъци в бюджета. Правителствената прогноза е доста по-оптимистична - за ръст на цените от 1.8% средногодишно. Спадащите ценови равнища от своя страна пък означават по-високи реални лихви, което ще затрудни ускоряването на кредита за домакинствата.

Нагоре-надолу

Най-негативните послания на ЕК продължават да са за пазара на труда. В есенната си прогноза институцията предвиждаше, че безработицата ще спадне до 12.4% през тази година, но сега е завишила числото до 12.7%. Първоначалният оптимизъм вероятно се дължеше на малкия ръст (от около 20 хил.) на заетите през първата половина на годината, който обаче беше загубен през вторите шест месеца на 2014 г. Според ЕК този еднократен ръст е бил заслуга предимно на сектора на селското стопанство, който обаче традиционно е доста променлив и зависи от реколтата. За сметка на това промишлеността и строителството продължават да уволняват служители.

Според Десислава Николова от ИПИ по-големият проблем е структурната безработица, която се изразява в това, че свободните работни места растат, но на пазара на труда няма хора с необходимите компетенции. Другата дългосрочна тенденция е на свиваща се работна сила вследствие на демографската криза, пред която е изправена България. Това означава не само повече разходи за пенсии и здраве, но и по-нисък потенциал за икономически растеж.

22 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    nefertiti_egipt avatar :-|
    Нефертити
    • - 17
    • + 8

    ХА-ХА-ХА

    Нередност?
  • 2
    nikolay_uk avatar :-|
    Николов
    • - 4
    • + 23

    До коментар [#1] от "Нефертити": Няма как да се каже на бялото черно. Икономиката няма как да не се съживи защото ние сме зависими от състоянието на европейската икономика, а тя от почти година насам отбелязва позитивно развитие. Въпроса е да сме наясно какви са причините за да не се стига до странни заключения от сорта "ако не е правителството слънцето няма да изгрее".

    Адекватното сравнение в случая е с другите източно-европейски страни в ЕС - и то не е в наша полза. Румъния има трикратно по-висок растеж. Полша двойно по-голям. Това показва, че изоставаме не само спрямо западните страни, които искаме да догоним, но и спрямо източноевропейските.

    Нередност?
  • 3
    seniorbb avatar :-P
    джендър NATO generals
    • - 20
    • + 4

    След 24 години демокрация и либерална пазарна икономика, България е най-бедната страна в Европа. С много нисък икономически растеж, близък до статистическата грешка!
    За 12 години Хитлер изгуби войната...

    Нередност?
  • 4
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • - 6
    • + 15

    Смешното е, че сега цоцалистите ще се обявят за "автори на растежа", някак си ще пропуснат факта, че той не се дължи на тях. Ще има едни гръмки фрази "ние обещахме, и ето, правим всичко възможно, нашата програма дава резултат" и т.н. И това ще е момента да им се направи сравнение с другите държави от ЕС, да се види, че пак сме най-зле, и нямат никакво основание да се гордеят.

    Нередност?
  • 5
    hakuna.matata avatar :-|
    hakuna.matata
    • - 4
    • + 17

    До коментар [#3] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":

    Коментарът ви е честно казано популистки. Къде видяхте у нас демокрация? Кога за последно се изпълни волята на гражданите? Къде видяхте либерална икономика, след като тук властват монополи: имаме си „Газпром“, имаме си ЕРП-та, имаме си хипермаркети, имаме си и държава монополист, ще си имаме и „Лафка“ скоро?

    Ако поразсъждавате върху либералната икономика, ще видите защо има предимства. Проблемът в страната е повече от ясно културен. Той се пренася в институциите и става институционален. Съотношението на възпитани, морални и усърдни към невъзпитани, неморални и мързеливи е 20% към 80%. Заради институционалния проблем се заражда и ромския проблем, например. Щом институциите не „бачкат“, няма как и частните инициативи да работят. Да не продължавам.

    Идеята е да не се хвърлят изказвания прост така в пространството, защото тук четат и други хора, и в голяма степен нашите коментари формират тяхното мнение.

    Нередност?
  • 6
    rembrandt avatar :-P
    rembrandt
    • - 6
    • + 14

    Интересното е, че държави като Естония имат 4/5% годишен ръст. Полша се развива със светкавични темпове, Румъния има 2/3 пъти по голям растеж от нашия да не говорим за Чехия и Унгария, които са с 10 пъти по-развити и стъбилни икономики от българската. Тоест този ръст е изцяло предизвикан от излизането на Европа от кризата, а наще хора сега ще започнат да обесняват как "виждате ли дойдохме и сега си живеете добре" хахах!

    Нередност?
  • 7
    sapundzieva avatar :-|
    sapundzieva
    • - 8
    • + 1

    Растежът в Европа няма нищо общо със ситуацията в страната. Тук просто няма производство, така че не виждам откъде ще дойде тоя растеж.

    Нередност?
  • 8
    fathersiso avatar :-|
    Отец Сисой
    • - 4
    • + 3

    Това си е добра новина откъдето и да погледнеш. Особено на фона на някои обективни причнини, които се забравят, а те дърпат растежа надолу - кризите в традиционните търговски партньори като Гърция, Италия, а и перспективите пред Турция хич не са добри.

    Обективно погледнато може да се посочат и страни, които напоследък се справят по-зле от нас - като Чехия, Словакия, Словения, Хърватска.

    Нередност?
  • 9
    stein avatar :-P
    stein
    • - 3
    • + 6

    До коментар [#6] от "rembrandt":

    Що не погледнеш документа, преди да пишеш свободни съчинения?

    http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-188_en.htm

    Прогнозата (2014) за Естония е 2.3%, за Румъния е 2.5%, а най-висок за Латвия 4.2%. За Еврозоната е 1.8%.

    Нередност?
  • 10
    ivitkov avatar :-|
    Yosarian
    • - 4
    • + 4

    При благоприятни външни условия (растеж в САЩ, ЕС и другите ни партньори), има предпоставки за ръст в експорта, увеличаване на вътрешното потребление. По думите на правителството се премахват пречки пред бизнеса, ставаме по-предвидими т.е. би трябвало да има приток на външни инвестиции. Следователно, имайки идеални условия по отношение на всички потенциални генератори на растеж, всякакъв растеж под 3-4% би следвало да се счита за пълен провал.

    Нередност?
Нов коментар