🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Енергетиката изпада в колапс

НЕК вече е в технически фалит. БСП поде война срещу ЕРП-тата

Вместо да предприеме спешни мерки за излизането от ситуацията, министърът на енергетиката Драгомир Стойнев заплаши ЕРП-тата с прокурор и отнемане на лиценза
Вместо да предприеме спешни мерки за излизането от ситуацията, министърът на енергетиката Драгомир Стойнев заплаши ЕРП-тата с прокурор и отнемане на лиценза
Вместо да предприеме спешни мерки за излизането от ситуацията, министърът на енергетиката Драгомир Стойнев заплаши ЕРП-тата с прокурор и отнемане на лиценза    ©  Капитал
Вместо да предприеме спешни мерки за излизането от ситуацията, министърът на енергетиката Драгомир Стойнев заплаши ЕРП-тата с прокурор и отнемане на лиценза    ©  Капитал
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

От миналата седмица Националната електрическа компания (НЕК) на практика е в технически фалит и няма пари да обслужва плащанията си към производителите на електроенергия. Още по-голям проблем се е оказал, че банките отказват заеми за оборотни средства на дружеството.

Проблемът се получи от това, че Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) под директния диктат на Министерството на икономиката и енергетиката не предвиди достатъчно средства за покриване на разходите на НЕК. За опасността имаше изрични предупреждения още през юли миналата година, но тогава БСП и ДПС решиха популистки да намалят цените на електроенергията, които и към онзи момент не покриваха разходите за производството й. Така НЕК вече не може да се разплаща с контрагентите си, като дефицитът излезе извън контрол след отказа на електроразпределителните компании да покрият сметката по плащанията за преференциалните цени на централите на възобновяемата енергия.

Отговорът на държавата дойде в края на седмицата като заплаха срещу ЕРП-тата да преведат към НЕК 318 млн. лв. ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про" обаче отказват да признаят такива задължения. В рамките на два дни енергийният регулатор ги задължи да върнат средства на зелените централи, събрани съгласно незаконно решение на самия регулатор, а впоследствие им нареди да изчистят взаимните си задължения с Националната електрическа компания (НЕК), отново предизвикани от лоши регулаторни преценки. Ако разпределителните фирми се съобразят с последните указания на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), до няколко дни те трябва да платят общо около 500 млн. лв. Сумата е почти два пъти по-голяма от годишните приходи от разпределението на енергия на най-голямото дружество - ЧЕЗ (от търговските операции по продажба на електроенергия на регулиран пазар и трите дружества са на загуба). Плащането на сумата от своя страна би довело до фалит на дружествата и риск за доставките на ток.

Вместо да осъзнае и предприеме спешни мерки за излизането от ситуацията, в БСП вече се обсъжда "тотална война с ЕРП-тата". В събота, по време на семинар на БСП и правителството в Боровец, министърът на енергетиката Драгомир Стойнев заплаши ЕРП-тата с прокурор и отнемане на лиценза. Това е поредната подобна закана, която явно трябва да прикрие факта, че именно поради политически натиск (и с дейното участие на Стойнев) се стига до тази ситуация.

В средите на държавната енергетика в момента пък се обсъждат панически мерки (като спиране купуването на въглища, никакви плащания към ВЕИ и т.н., казаха източници на "Капитал"), които напомнят военно положение.

Игра на обвинения

От НЕК са се оплакали в ДКЕВР, че ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про" незаконно прихващат задължения и не си плащат за доставената електроенергия. Това създава за държавната компания "сериозни трудности в разплащанията към производителите". В петък регулаторът обяви, че дава срок от три работни дни на ЕРП-тата да платят на НЕК дължимите средства, които според държавната компания възлизат на над 318 млн. лв. Ако това не се случи, регулаторът щял да се намеси, за да не се стига до прекъсване на електрозахранването. В петък ДКЕВР е била домакин на среща между компаниите, на която е трябвало да бъде намерен изход от ситуацията.

Официални резултати не бяха оповестени, но по всичко личи, че преговорите са протекли хладно - нито една от страните не пожела да коментира какъв точно е бил спорът по време на срещата. От ЕВН обявиха накратко в медиите, че плащат в срок и всеки месец всичките си задължения към НЕК. Малко по-късно в съобщение до фондовата борса "ЧЕЗ Електро България" потвърди, че НЕК е поискала от дружеството 10.2 млн. лв., т.е. над 10% от собствения капитал на дружеството, което поражда задължение от публично оповестяване. Държавната компания е завела арбитражно дело в БТПП, но ЧЕЗ счита иска за напълно неоснователен.

Кое точно запали пожара

След бума на ВЕИ-тата през 2012 г., за да потисне скока на цените, ДКЕВР реши, че трябва да ограничи плащанията към тях и да накаже ЕРП-тата, че са позволили нарастването на мощностите. Затова регулаторът ограничи плащанията на НЕК към електроразпределителните дружества до количествата зелена електроенергия за периода 2012 - 2013 г., предвидени към март 2012 г. Всичко произведено от зелените централите, въведени в експлоатация след март, трябваше да бъде плащано от ЕРП-тата.

До този момент разпределенията, които са само посредници между ВЕИ и НЕК, получаваха пълна компенсация за плащанията, които правят към зелените мощности. За да не фалират самите електроразпределителни дружества, с решение на ДКЕВР през септември 2012 г. ВЕИ-тата бяха принудени да плащат такса достъп до мрежата. Тя целеше да покрива липсващите около 200 млн. лв. Инвеститори в зелена енергия атакуваха решението и то беше отменено с няколко последователни решения на Върховния административен съд (ВАС). За периода в ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго-про" и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) постъпиха 192 млн. лв.

С решението на ВАС електроразпределителните фирми трябваше да върнат голяма част от средствата, събрани чрез временните цени за достъп до мрежата. Отмяната на методологията означаваше, че се връща старата система, при която НЕК отново трябва да плаща на ЕРП-тата за всеки мегаватчас произведена зелена енергия. Но тъй като ДКЕВР умишлено подценява разходите за зелена енергия, за да задържа цените на електроенергията, НЕК няма необходимите приходи. Върхът на абсурда беше решението на регулатора (пак под натиск на министерството на икономиката и енергетиката) да предвиди 500 млн. лв. за компенсация на държавната електрическа компания, които трябваше да дойдат от продажбите на въглеродните квоти на държавата. За всеки експерт беше ясно, че тези тези пари няма как да дойдат и дефицит ще има.

И тъй като НЕК няма пари да плаща, това принуждава ЕРП-тата да прихващат сумите, които им се полагат, от средствата, които те на свой ред дължат на държавната компания за доставена енергия. Самите те са в много тежка ситуация, като миналия декември "Енерго-про" беше в технически фалит. Тогава от компанията предупредиха, че спират част от задълженията си към персонала поради липса на пари. Дружеството се спаси само защото започна да си прихваща вземанията от НЕК.

Липсата на пълно компенсиране заради ВЕИ беше една от причините наскоро агенция Standard & Poor’s да понижи дългосрочния кредитен рейтинг на НЕК от "BB-" на "B+" и да постави негативна перспектива пред рейтинга на държавното дружество. Това пък от своя страна прави по-скъп и труден достъпа до банков кредит.

"Крайните снабдители имат законово задължение да изкупуват зелената енергия на преференциални цени. И го изпълняват. Ако не плащат за изкупената енергия ще нарушат закона. Това, че парите за зелена енергия не достигат се знае. Проблемът възникна през 2012 и вече става дума за стотици милиони," каза Иванка Диловска, председател на управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт.

И удар през зелените

Политиката тип "щраус" не може да продължава вечно. Решенията са ясни, цената на електроенергията трябва да отразява реалните разходи, енергийната система трябва да се либерализира и от нея да отпаднат излишните мощности. Но някой трябва да има воля да го направи, вместо да си измива ръцете с прокуратурата.

133 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    blaster avatar :-|
    Blaster _
    • - 7
    • + 313

    Това ще изяде главата на правителството. По-неприятния въпрос е - какво ще бъде отражението върху обикновения българин?

    Нередност?
  • 2
    realguru avatar :-|
    realguru
    • - 5
    • + 312

    Само да не е режим на тока или спиране за известно време - че ще ги .........

    Просто не ми се мисли кви уникални идиоти са тея.

    Още си спомням едно време в час по география като ни говореха за АЕЦ - как сме били единствената държава на Балканите с АЕЦ, пък тогаз точно имахме режим на тока. А учителката се чудеше как точно да ни преподава урока. :) :)

    Хем имаме АЕЦ, хем седим на тъмно.

    Сега хем имаме евтин ток - хем седим на тъмно. :)

    Нередност?
  • 3
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • - 4
    • + 337

    Това много отдавна е целта на БСП, да докарат НЕК до колапс, сега ще почнат заменки на дълг срещу собственост. Можем да предположим, Цветан Василев ще стане собственик на ВЕЦ-ове и ТЕЦ-ове, на някаква интересна инфраструктура. Предишната тройна коалиция докара дълг 1,9 млрд лева (вижте отчетите към 2009), сегашната дръпна 1 млрд на името на БЕХ, част от които прехвърлиха пак към НЕК. Системно и упорито БСП подготвят НЕК за приватизация под масата.

    Нередност?
  • 4
    dgdimitrov avatar :-?
    Quo Vadis?
    • - 2
    • + 304

    От енергетиката се краде като за последно. Най вероятно накрая ще фалират НЕК и ще продадат БЕХ и НЕК за жулти стотинки на руснаците а ЕРП-тата ще са виновни за всичко в енергетиката

    Нередност?
  • 5
    azs41314323 avatar :-|
    azs41314323
    • - 1
    • + 268

    Целта е да се изгонят чуждите фирми от ЕРП-та ,и на тяхно място да се настанят добре познати бизнесмени.

    Нередност?
  • 6
    pitashtia avatar :-|
    Питащият
    • - 5
    • + 182

    Да минат изборите за Европейският парламент и тогава ще гръмне скандалът с пълна сила, защото единственият начин е повишаване цената на тока и намаляване разходите като се затворят скъпите източници. Проблемът е ,че някои от тях имат договори. ВЕИ не могат да бъдат пипнати, опекли са си работата както и американските ТЕЦ. Остават заводските ТЕЦ и изобщо ТЕЦ. Че ще стане така е ясно от години. Въпросът е кога. Енергетиката се оказа голям залък за мераклиите, а и намериха начин да я източват. Откраднаха се милиарди. Фалита е най-логичното нещо което може да се случи в една Бананова република. И въпросът не е дали, а кога тази кочина ще фалира за пореден път. Мисля че догодина по същото време, защото светът тогава ще навлезе в нова рецесия, която ще се превърне в дълбока и трайна депресия. Жална ни майка тогава българи.

    Нередност?
  • 7
    boi4ka avatar :-|
    boi4ka
    • - 3
    • + 185

    Ако апатията и ниската избирателна активност продължат, ще се затрием като народ...

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 8
    today avatar :-|
    Изо Дзадзе
    • - 1
    • + 147

    До коментар [#6] от "Питащият":

    Само че този път не са си направили добре сметката, и проблема достигна кулминацията си преди изборите.

    Нередност?
  • 9
    tanas avatar :-?
    Танас
    • - 12
    • + 83

    ЕРП - тата са опасни за Държавна Сигурност но не и за Националната ни сигурност. Колко по - овреме се разкарат тези ретроградни ченгета от Енергетиката токова по - нормални цени ще имаме.

    http://www.dnevnik.bg/comix/072285/

    Нередност?
  • 10
    plf avatar :-|
    Plamen Florov
    • - 2
    • + 153

    Тепърва енергетиката ще изпада в колапс - нали за това дойдоха на власт тези - за да довършат енергетиката. По време на тройната коалиция я почнаха с масовките за зелена енергия. Сега ще и забият ножа в сърцето!

    Но голямата им задача да прехвърлят цялата ни енергетика на руснаците ми се чини, че няма да се случи. И на фона натова ще си получат камъните по главите!

    Нередност?
Нов коментар