По програмите им ще ги познаете: Образование и наука


Какво предлагат основните участници в изборите в платформите си

   ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

На всички избори образованието и науката са любима тема в предизборните платформи на партиите, но бързо се забравят след обявяването на резултатите от вота. Секторът е един от най-нереформираните в държавата, а мерките, които реално биха довели до качествено образование се дискутират от години. Затова и предложенията на партиите преди предсрочните парламентарни избори не се различават особено в тази си част. Всяка политическа формация е засегнала повечето от основните проблеми в сектора и е изредила познатите решения. Акцентира се върху финансиране според качеството, връзка с пазара на труда, по-високи учителски заплати, мерки за отпадащите ученици и национални критерии за академично израстване. Разликите между партиите са малко - БСП се различава с изключването на частните училища от държавно финансиране, ГЕРБ - с външна оценка на училища и университети, ДПС - с мерки за децата със специални образователни потребности, Реформаторският блок - с проектно финансиране на наука, а АБВ - с военно обучение.

Въпросът отново е кои от предложенията ще станат факт след изборите така, че следващите партийни програми да не изглеждат по абсолютно същия начин.

ГЕРБ: От всичко по много

Съвременни образователни модели, нови технологии, обучение в самостоятелно и критично мислене, в синхрон с потребностите на бизнеса и държавата. Така ГЕРБ си представят образователната система и уточняват, че са необходими повече средства за сектора. Сред конкретните им мерки за подобряване на образованието са по-високо заплащане и повишаване на квалификацията на учителите, актуализиране на учебните програми с фокус върху практически знания и умения, стимулиране на иновативни учебни методи, въвеждане на електронни учебници, гражданско и здравно образование и инвестиции в училищен спорт. ГЕРБ предлагат външна оценка на резултатите от инвестициите и качеството на образованието, на базата на която ще има специална програма за слабите училища. Връзката с пазара на труда минава през дуалната система - обучение през работа, както и през учебни програми, разработени заедно с бизнеса.

От ГЕРБ не са пропуснали и разкриването на нови детски градини. Сред амбициозните им цели са иновативни форми за ранно образование, повече психолози и ресурсни учители и безплатни занимални.

По отношение на висшето образование от партията на Бойко Борисов искат да обвържат финансирането с качеството, да актуализират програмите според потребностите на бизнеса и да въведат акредитация на университетите от чуждестранни институции.

Частта за наука в програмата на ГЕРБ също звучи много идеалистично - повече средства за сектора, независима оценка на научно-изследователската дейност и финансиране според качеството и националните приоритети, реформа във фонд "Научни изследвания". Партията е предвидила и въвеждане на минимални задължителни критерии за академично израстване.

БСП: Социални мерки за държавните и общинските училища

От БСП акцентират върху това, че националното финансиране трябва да се насочи само към държавните и общинските училища. Конкретните мерки на социалистите включват намаляване на броя на отпадащите ученици "чрез засилване на социалните и възпитателните функции на българското училище", както и социални стимули за учениците в тежко семейно и материално положение. Предвиждат се и възможности за отпадналите от образователната система младежи над 16 г. да получат квалификация. От БСП искат още да развиват извънкласните форми на обучение и да променят професионалното образование според икономическите и социалните потребности на страната и регионите. Включили са и достъпът до интернет във всички училища и университети.

И от партията на Михаил Миков обещават увеличение на учителските заплати и квалификация, както и включване на учителската професия в списъка на регулираните от държавата професии.

В сферата на висшето образование БСП има идеята държавната поръчка да се определя главно от обществените потребности и качеството на обучението. Социалистите искат издръжката на студентите във важни направления да се поеме почти изцяло от държавата, но срещу ангажимент за работа в страната за определен период.

И БСП искат национални критерии за заемане на академична длъжност, както и развитие на БАН и на изследователски университети.

ДПС: Важни цели, но почти нищо конкретно

ДПС цитират в програмата си двете основни цели в образованието според стратегията "Европа 2020" - под 10% рано напуснали ученици и минимум 40% дял на населението на възраст 30-34 г. с висше образование. По отношение на мерките за постигането им обаче не са толкова конкретни. Както останалите партии, и тази на Лютви Местан е включила развитието на професионалното образование и връзката с нуждите на пазара. Планират и учителска заплата, близка до средната за страната, както и финансиране на училищата според специфичните условия и разходи в малките населени места и отдалечените райони.

Единствено ДПС са включили мерки за деца със специални образователни потребности, макар без да е ясно какви точно ще са те.

ДПС иска да адаптира структурата на висшето образование според болонската система за тригодишен бакалавър и двугодишен магистър и да я актуализира специалностите спрямо пазара на труда. Включили са също и промени на процедурите по акредитация, финансиране според качеството и държавни стандарти за научни степени и длъжности.

"Реформаторски блок": "Равнопоставеност и конкуренция", но как?

Ключовите думи в програмата на Реформаторския блок (РБ) са "равнопоставеност" и "конкуренция" на всички образователни форми, което най-вероятно включва и държавната субсидия за частните учебни заведения (макар това да не е казано изрично).

В предучилищното образование РБ са включили система за финансиране и контрол, както и засилване ролята на семейството. Учудване буди идеята за задължително предучилищно обучение от 6-годишна възраст при положение, че в момента то е задължително две години преди първи клас (т.е. в повечето случаи от 5-годишна възраст).

РБ предвиждат да улеснят достъпа до учителската професия, както и системата за оценяване на знанията и уменията на учениците. Те също предлагат учителската професия да се регулира в нормативен акт. Сред останалите им мерки са повече ресурси за преподаване на майчин език и система за оценка на качеството на училищното образование.

Във висшето образование предложенията на РБ включват финансиране според рейтинга, нови правила на акредитация, съобразяване с бизнеса при учебните програми и отново единни национални критерии за придобиване на научни степен. От десния съюз предлагат държавното финансиране на научни изследвания да бъде на проектен принцип и също да се направи реформа във фонд "Научни изследвания".

АБВ: От е-учебници до военно обучение

В програмата на АБВ също има от всичко. От партията на Георги Първанов започват с мерки за пълен обхват на учениците в училище, въвеждане на информационни технологии и по-тясна връзка с нуждите на пазара на труда. И при тях присъства увеличението на учителските заплати и квалификация, както и гражданското образование. АБВ добавят и "военно-патриотично обучение" в училище.

Формацията си поставя няколко конкретни цели - бюджетът на училищното образование да достигне 5% от БВП, държавното финансиране на висшето образование - до 1.1% от БВП, а на науката – до 1.5% от БВП. Освен това иска да обвърже планирането на специалисти и научни изследвания с дългосрочните стратегии за развитие на държавата. Интересен момент е въвеждането на "интегриран модел за управление и финансиране на висшето образование, науката, технологиите и иновациите", който обаче не е обяснен в детайли.

В науката и висшето образование АБВ залагат също на увеличаване на заплатите на базата на атестация на учените и преподавателите. Планират и привличането на частни инвестиции за развитие на технологии и иновации, както и стимули за научните организации да печелят от иновативни технологични продукти. Сред останалите им мерки са нови закони за БАН и за висшето образование и стимули за международна мобилност.

14 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    www avatar :-|
    www
    • - 1
    • + 31

    Както винаги науката и образованието са просто дежурен пасаж и е очевидно че никой не иска да пипне нищо. Поне при науката и университетите трябва да се свършат задължително поне:

    1. Ограничаване на автономията - никъде по света колективите не избират ръководствата и няма такава тотална безотчетност за харченето на държавните пари. Академичната автономия никъде не означава че университетите и институтите са държава в държавата, или по-скоро лични феодални владения.
    2. Ясни национални критерии за академичния състав и неговата преатестация от външни за съответните организации оценители. Много вой би предизвикало това в спокойните мухлясали университети.
    3. Нови правила за заемане на длъжностите. Повече временни и по-малко постоянни позиции. Създаване на реален трудов пазар за учени и преподаватели, където организациите да са принудени да се борят за привличане на кадърните изследователи, т.е от това да зависи техния бюджет.
    4. Преатестиране на университетите. Техният брой е огромен и ако трябва дори силово и административно е необходимо намаление. Всеки университет трябва да обучава студенти само в специалностите където може да покрие критерии за наличие на база и водещи изследователи - а на преподаватели! Не е необходимо и всеки ВУЗ да има трите степени на обучение за всяка специалност. Повечето би трябвало да се ограничат до степен бакалавър.

    Спирам дотук защото целта не е писане на предизборна програма, а да покажа, че наличните в момента са тотално неадекватни и меко казано писани от неграмотни и страхливи хора, които сегашната разруха напълно ги устройва.

    Нередност?
  • 2
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 3
    • + 29

    Докато БСП изрично са написали, че се възпротивяват на равнопоставеното финансиране на частни учебни заведения, то ГЕРБ практикуват същото нещо тихомълком и от много по-дълго време. Доказаха го не само за 3,5 години мандат, но и със софийския тотализатор за детски градини. Въпреки че общината затъва все повече в това тресавище всяка изминала година, тя не желае да се обърне към единственото възможно решение - субсидията да следва детето и в частните градини. Затова, сложете си по една отметка, за да помните какво съм ви казал. А то е, че дефицитът на детски градини ще расте все повече и така ще е до деня, в който ГЕРБ не си отиде от общината. И обратното - един читав кмет-либертарианец, ще се обърне към частния сектор и ще ликвидира проблема за 3 месеца, след като ГЕРБ са го задълбочавали 10 години.

    Нередност?
  • 3
    rosiraycheva50._ avatar :-|
    Роси
    • + 20

    Като папагали повтарят едно и също всеки път преди избори,а на практика,нищо.

    Нередност?
  • 4
    binata2014 avatar :-|
    3.14
    • - 12

    Благосклнно към БСП и критично към другите три партии ОТНОШЕНИЕ вместо безпристрастно изложение на осноните пунктове на програмите лъха неприятно от текста. Дано някой да не открие "вулгарни..."

    Нередност?
  • 5
    daskal1 avatar :-P
    daskal1
    • + 4

    Авторката не е права, първо се говори за данъци, пенсии, и т.п. финансови атрибути. Образование и наука е дале1 назад в класацията...

    Нередност?
  • 6
    vaskyd avatar :-|
    vaskyd
    • - 6

    Време е за социални мерки

    Нередност?
  • 7
    lemmy avatar :-P
    Lemmy
    • - 1
    • + 2

    Както съветва мъдрият премиерски съветник, проф. Калин Янакиев:

    "Стига с т'ва образование!"

    Нередност?
  • 8
    caliber_.44 avatar :-?
    Калибър
    • - 1
    • + 2

    Всички обещаващи са били на власт. Не би трябвало да се отваря тази тема....защото, нали, те решиха проблема...?

    Нередност?
  • 9
    loremipsum avatar :-|
    loremipsum
    • + 8

    Да не забравите тази важна извадка от програмата на Реформаторския блок:

    "финансиране на Висшия мюсюлмански институт и средните мюсюлмански духовни училища"

    Все си мислех, че за да прокопсат в живота децата е добре да учат примерно програмиране, заваряване, химия, физика... но според РБ по-важно е да наизустяват строфи от кората -- с парите от данъците ни.

    Нередност?
  • 10
    blondy2323 avatar :-|
    blondy2323
    • + 2

    Така е всички са били на власт, ама само БСП има интерес от социални мерки

    Нередност?
Нов коментар