Energo-pro заведе дело срещу България

Вероятната стойност на иска, който вече е внесен в арбитража във Вашингтон, е 72 млн. лв.

Управляваната от Стефан Абаджиев "Енерго-про" търси компенсация заради решенията на енергийния регулатор
Управляваната от Стефан Абаджиев "Енерго-про" търси компенсация заради решенията на енергийния регулатор
Управляваната от Стефан Абаджиев "Енерго-про" търси компенсация заради решенията на енергийния регулатор    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Управляваната от Стефан Абаджиев "Енерго-про" търси компенсация заради решенията на енергийния регулатор    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Искът е заведен в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID). Там EVN търси от държавата 600 млн. евро.

Пореден чужд инвеститор отново в сектор енергетика заведе иск срещу България. Този път това е чешката Energo-pro, която доставя електричество на цяла Североизточна България. Тя е завела арбитражен иск срещу България в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID). Намерението за подобна стъпка беше заявено от компанията още през 2013 г. заради ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от март същата година. Тогава арбитражно дело срещу страната ни с подобни мотиви беше заведено от австрийската EVN, която захранва с електроенергия Югоизточна България. Търсената сума по спора е 600 млн. евро, а основанието - загуби, претърпени от законодателни промени и регулаторни решения в енергийния сектор в периода от 2004 до 2014 г.

Друго арбитражно дело на стойност 1 млрд. евро, но срещу Националната електрическа компания (НЕК), беше заведено от руската "Атомстройекспорт" (основен акционер в проекта за АЕЦ "Белене") заради отказа на българската държава да строи централата.

И ако за "Белене" въпросът е свързан с вече поръчани, но неплатени мощности, то случаят с ЕРП показва, че държавата не може еднолично да изземва приходи от частни дружества. Ако страната изгуби споровете, цената за грешните решения ще бъде поета отново от данъкоплатеца.

Основанието: Загуби заради регулатора

Мотивите за иска на Еnergo-pro са, че решението на регулатора води до голям дефицит в неговите дъщерни дружества в България - "Енерго-про продажби" и "Енерго-про мрежи". Конкретно компанията възразява, че КЕВР не е признала инвестиционни разходи, направени за рехабилитация на разпределителната мрежа през 2012 г. Това става ясно от интервю, дадено за ICSID през август 2013 г. "Става дума за десетки милиони, инвестирани от електрическата компания "Енерго-про мрежи" само през 2012 г. в укрепването и развитието на мрежата на територията на Североизточна България", коментират от "Енерго-про". Сериозен проблем за финансовата стабилност на "Енерго-про продажби" пък са некомпенсираните разходи за електроенергия от възобновяеми енергийни източници, които към 30 юни 2013 г. са в размер на 46 млн. лв., допълват от компанията.

Точно по линия на неплатени суми за ВЕИ енергия вероятно са и основните претенции на EVN. От сайта на вашингтонския арбитраж става ясно, че делото е образувано в средата на 2013 г., вече са назначени арбитри, които са гледали казуса и са поискали от страните допълнителни документи и становища. Адвокати на Министерството на финансите са "Томов и Томов" и White & Case. В сайта размерът на иска не се вижда, но по изявления в миналото претенцията трябваше да е от порядъка на 1 млрд. евро. Според информация от финансовия министър Владислав Горанов, дадена в парламента в края на миналата година, искът е за 600 млн. евро. Тогава той допълва, че другите две електроразпределителни дружества - ЧЕЗ и "Енерго-про", са изпратили предложения за доброволно разрешаване на споровете. Явно с втората компания такова не е постигнато. ЧЕЗ нямат заведено дело в арбитража към Световната банка, показа справка.

Колко голям е искът

В интервюто от Energo-pro заявяват, че се очаква загубите на "Енерго-про продажби" и "Енерго-про мрежи" от ценовото решение на КЕВР да достигнат 72 млн. лв. за 2013 г., като това е и очакваната стойност на арбитражния иск, посочена тогава. От дружеството са заявили също, че ще направят всичко възможно спорът да бъде решен извънсъдебно. Това е нормална практика преди завеждането на арбитражен иск. Явно обаче, както и в казуса с ЕVN, до такова решение не се е стигнало.

Според сайта на ICSID искът срещу правителството на България е заведен на 26 май 2015 г., като все още съставът на трибунала не е уточнен.

В петък "Капитал" отправи запитване към "Енерго-про", но от компанията казаха, че се нуждаят от време за подробни отговори.

Финансовото здраве

Въпреки търсеното обезщетение от "Енерго про" данните от финансовите отчети на двете дъщерни дружества в България сочат положителни финансови резултати през последните четири години. През 2013 г. "Енерго-про продажби" понижава приходите си със 7.29% спрямо предходната година. В същото време обаче отбелязва голям ръст на печалбата, която достига 21 млн. лв. при загуба от 337 хил. лв. през 2012 г. През 2014 г. пък печалбата на дружеството се свива до 10.675 млн. лв. (поправено в 11:40 ч. на 8 юни)

Положителният финансов резултат на "Енерго-про мрежи" през 2013 г. също се свива с 8.9% през 2013 г. спрямо предходната, достигайки 10.6 млн. лв. През 2014 г. печалбата намалява до 9.3 млн. лв., което е свиване с 12.13%.

 

Кои са "Енерго-про"

Сделката за придобиването на електроразпределителните дружества във Варна и Горна Оряховица от Energo-pro (която ги купи oт германската Е.ON) беше финализирана в средата на 2012 г. срещу сумата от около 100 млн. евро.

От 2000 г. пък чешката компания притежава водноелектрически централи в България, а през 2011 г. получи лиценз за търговия с електроенергия. Еnergo-pro има опит в дистрибуцията и електроразпределението, тъй като от 2007 г. снабдяват с ток 864 хил. абонати в Грузия. Там компанията е  един от най-големите чужди инвеститори с вложения от над 350 млн. долара.
15 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    info111 avatar :-|
    info111
    • - 4
    • + 17

    Има много неясноти в тази информация по отношение на цифрите. Аз я прегледах набързо и не разбрах в крайна сметка исковете от какъв порядък са - споменава се и около 1 милиард, 600 милиона, 72 милиона, 60 милиона...На мен ми звучи симптоматично като всичко, което се случва в тази държава и особено в енергетиката.
    Но общо взето, ако се имат много дела. по които България е вече осъдена и още повечето, които са заведени и чакат решение, както и предстоящи - за КТБ, потенциалните сериозни проблеми и в някои други банки, за много заменки и нарушения и престъпления, злоупотреби и корупция, измами и кражби - вкл. с европарите, общински и държавни имоти ( Цеко Минев в Банско), пълният хаос, безобразия и престъпления и в МВР и ДАНС (разни "Червеи", незкаконни подлсушвания и пр.)... да не се окаже, че гласуваният заем за 16 милиарда не е достатъчен и че и това правителство като доста предишни е заложило много бомби за близкото бъдеще.
    Да не стане така и при тия, че "дойдоха като аслани, а си тръгват като пос.ани"!

    Щото с бързане нещо да се направи и да се усвоят едни пари (нали Борисов и онзи ден се похвали какви шампиони по усвояване на пари сме били и колко сме изпреварили румнците) и след това вечно да се кърпи далеч не се стига!

    Между другото Борисов каза, че румунската прокуратура изпълнявала политически поръчки, но ни спести конкретни факти и доказателства за гениалните прозрения като например И ЧИИ СА КОНКРЕТНО ТЕЗИ ПОРЪЧКИ!
    Но всички знаем, че в Румъния има подведени под отговорност и висяи политици от всички партии, и магистрати, и полицаи...И МЕЖДУВРЕМЕННО СЕ РАЗБРА, ЧЕ Е АРЕСТУВАН И РАЗСЛЕДВАН ДОРИ И САМИЯТ РЪКОВОДИТЕЛ НА АГЕНЦИЯТА ИМ ПО ИНТЕГРИТЕТ, И ЧЕ РААЗСЛЕДВАТ ДОРИ И САМИЯ ПРЕМИЕР ЗА НЕГОВИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ОТ ПРЕДИ ГОДИНИ, КАКТО И ЧЕ ВСИЧКИ ОСЪДЕНИ С ДОКАЗАНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ В СЪДА ТАМ СА ИЗПЛАКАЛИ СЪЯОТО ТРИВИАЛНО И ЖАЛКО ОПРАВДАНИЕ - ЧЕ БИЛИ ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕСЛЕДВАНИ!

    Мисълта ми е - и как след като тези са арестували и обвинили дори и шефа си, те изпълняват политически поръчки, ми е интересно да обясни Борисов, и ако е наистина така - И ОТ КОГО И КЪДЕ ЩЕ ДА СА ТЕЗИ ПОРЪЧКИ, СПОРЕД "ГОЛЕМИЯ ЕКСПЕРТ"?

    Нередност?
  • 2
    historama avatar :-|
    historama
    • - 8
    • + 32

    Енерго Про е чешка дотолкова, доколкото е регистрирана в Чешката република. По-важното е кои са отишли чак дотам, за да я регистрират? "Химимпорт", ТИМ, руснаци? А още по-важното е кога най-после държавни чиновници ще носят отговорност за своите глупости и кражби?

    Нередност?
  • 3
    Consumer avatar :-P
    Consumer
    • - 3
    • + 14

    До коментар [#2] от "historama":

    Как кои, при положение, че имат бизнес в Грузия и виж имената на членовете на УС, поредната динена кора, подложена ни от руските интереси.

    Нередност?
  • 4
    yori756 avatar :-|
    16bit
    • - 5
    • + 16

    До коментар [#2] от "historama":

    Всъщност си е чешка - на практика. Основана е в Чехия през 94-та, може всеки да отвори сайта и да види. За съжаление фактите винаги са по-скучни от клюките и спекулациите.

    Нередност?
  • 5
    capricorn2014 avatar :-|
    capricorn2014
    • - 6
    • + 4

    До коментар [#3] от "Consumer":
    ей така е, то и американските марици и фотоволтаиците путин ги построи! Всъщност нека либерализират пазара, всички дългосрочни договори да бъдат прегледани от ЕК, и ако не отговарят на европейското законодателство да бъдат анулирани, от там нататък, всеки да си продава на пазарни цени, или ще изгори някоя централа и мениджър линчуван, или народа ще мине на свещи и дърва и до една година тия ще се изнесат!

    Нередност?
  • 6
    historama avatar :-|
    historama
    • - 5
    • + 15

    [quote#4:"orbit"]За съжаление фактите винаги са по-скучни от клюките и спекулациите. [/quote]
    Да, и Нефтохим - Лукойл е холандска, защото е регистрирана в Холандия. И БТК-Виваком е кипърска, а първият приватизатор на Кремиковци бе испанска фирма, собственост на български комунист. като изключим 2-та американски ТЕЦ-а има ли нещо в българската енергетика, зад което да не стоят руснаци? Дори и когато за парлама се върти едно българско име?

    Нередност?
  • 7
    capricorn2014 avatar :-|
    capricorn2014
    • - 7
    • + 5

    До коментар [#6] от "historama":

    има много фотоволтаици, и те американски!

    Нередност?
  • 8
    historama avatar :-|
    historama
    • + 9

    [quote#7:"capricorn2014"]има много фотоволтаици, и те американски![/quote]
    комунистически знам, на Лукойл и Газпром също, може и американски да има...

    Нередност?
  • 9
    historama avatar :-|
    historama
    • - 5
    • + 7

    До коментар [#7] от "capricorn2014":

    Наистина комунета, не ви ли писна с тези американците!
    Говорим се за това, кои са реалните собственици на Енерго Про, защото наистина започва да писва с тези обвинения към Европа и САЩ!
    А собствениците са същите, които ни съдят от Росатом, и ни се готвят от Газпром, а местните русофили са готови да реват от умиление пред тях, и да целуват задниците им. Говоря за русофили бивши или настоящи депутати - Св. Шаренкова, Н. Малинов, цялата Атака и БСП.

    Нередност?
  • 10
    black_recluse avatar :-|
    black_recluse
    • - 4
    • + 9

    Трите енергоразпределителни дружества са една огромна лап*чница, за която са отговорни изцяло долните комунисти, които източиха системата през годините. Тим, мим, руснаци А-У! Няма такива работи... Всичко си отива навън... Държавата подари най-ключовия си и обществен отрасъл на "добрите чужди инвеститори". Само че нито са "добри", нито са "инвеститори". С години системата се източва, а държавата вместо да контролира инвестициите, се занимава с ценообразуване. Няма никаква конкуранция в сектора, няма право на избор, няма и качество на предоставяните услуги. Делата дето са водят са си абсолютно заслужени, защото просто държавата е допуснала обществения интерес да бъде след частния и докато не се вземат реални мерки, няма да се оправят нещата - който и да дойде...

    Нередност?
Нов коментар