🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

КРИБ, БТПП, БСК и АИКБ искат да се плаща по-малко на американските ТЕЦ

НЕК изплаща минимална част от задълженията си към двете централи и има натрупани задължения към тях за 900 млн. лв.

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев и останалите национално представени организации са притеснени от бавното придвижване на жалбата в ЕК за неправомерна държавна помощ срещу централите
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев и останалите национално представени организации са притеснени от бавното придвижване на жалбата в ЕК за неправомерна държавна помощ срещу централите
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев и останалите национално представени организации са притеснени от бавното придвижване на жалбата в ЕК за неправомерна държавна помощ срещу централите    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев и останалите национално представени организации са притеснени от бавното придвижване на жалбата в ЕК за неправомерна държавна помощ срещу централите    ©  НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Правителството да гласува решение, с което на двете американски централи TEЦ "AES Марица-изток 1" и TEЦ "Контур глобал Марица-изток 3" да се плаща по пазарна цена, а остатъкът по дългосрочните договори да се задържи като обезпечение до произнасянето на Европейската комисия, че тези договори са неправомерна държавна помощ. Това е новото предложение на национално представените работодателски организации – Българска стопанска камара (БСК), Конфедерация на работодателите на индустриалния капитал в България (КРИБ), Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Българска търговско-промишле палата (БТПП). Във вторник те се срещнаха с председателя на представителството на Европейската комисия (ЕК) у нас  Огнян Златев, тъй като са притеснени от бавното придвижване на жалбата (която беше подадена преди месец - бел.ред.) за неправомерна държавна помощ по отношение на двете централи.

Според председателите на четирите организации ЕК със сигурност ще се произнесе срещу дългосрочните договори. Точно затова те предлагат плащанията към двете централи да са само до нивото на пазарните цени, защото в противен случай тези пари трябвало да се връщат. Националната електрическа компания (НЕК) обаче така или иначе разплаща само малка част от задълженията си към двата ТЕЦ-а, в резултат на което към тях са натрупани задължения за над 900 млн. лв.

Мудността на ЕК

Председателят на АИКБ Васил Велев уточни, че срещата с представителя на ЕК е била поискана, защото организациите били притеснени като коректни данъкоплатци и работодатели на ЕК от това, че тя прекалено бавно придвижва въпроса. "Получихме изчерпателна информация за процедурите в ЕС. Те наистина са по-тромави", коментира той. Анализите, които се правят, трябва да гарантират, че решенията и произнасянията на комисията няма да бъдат оборени по съдебен ред, допълни Велев. Отделно организациите искат да бъдат включени като страна по казуса, така че да получават директно информация от ЕК за хода на жалбата.

Нереални сметки

Според председателя на КРИБ Кирил Домусчиев плащанията към двете централи струват на индустрията 330 млн. лв. годишно, а от началото на следващата година това щяло да тежи и на джоба на всеки българин с 38 лв.

"Българското законодателство и законодателството, под чиято юрисдикция са тези договори, не позволява тяхното разваляне и естествено ние оставаме с голямата надежда, че ЕС ще ни подкрепи и ще помогне така, както се е случило в Полша и Унгария. Защото разберете, че тези 333 млн. ще се увеличават през годините и няма да ги плаща само индустрията, ще ги плащате и всичките вие", заяви Домусчиев, цитиран от БНР.

Реално плащанията към двете централи са включени в сметките за електроенергия, а споразумението между тях и правителството за намаляване на цените по дългосрочните договори доведе до намаляване на тази тежест.

По повод на пътната карта за реформи в енергетиката, която четирите организации публикуваха миналата седмица и вече са обсъждали с правителството, Домусчиев призна, че тепърва тя ще бъде обсъдена и с енергийните компании, които са членове на КРИБ.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    binata2014 avatar :-|
    3.14
    • + 2

    Нещо куца в позицията на организациите. Щом за Полша и Унгария се е намерило разрешение, защо за нас да има неразрешими юридически проблеми?

    Нередност?
  • 2
    the_european avatar :-|
    the_european

    Хм, дълбоко ме съмнява всичко това да е вярно. Ние никога не сме чули аргументите на другата страна, винаги само едната истина. Работодателските организации правят ПУШЕК по-скоро, димна завеса, изнервят обстановката максимално, за да получат допълнителни отстъпки за себе си. Колко хора знаят например, че същия този бизнес е получил дерогации (изключения) да замърсява въздуха, тъй като България се е задължила до 2020г. да достигне не знам си какъв процент потребление на енергия от възобновяеми източници и осъществява (две крачки напред, четири назад) европейските стратегии в сектора. И двете американски централи ще са с най-скъп ток до 2020г. - след това с най-евтин от всички ТЕЦове. След 2020г токът от държавната ТЕЦ, както и всички останали (на Ковачки и на не знам си кой си) става ОЩЕ ПО-СКЪП, ТЪЙ КАТО ДЕРОГАЦИИТЕ (изклюенията) важат до 2020г., хо, хо, хо, хо!

    Нередност?
  • 3
    the_european avatar :-|
    the_european
    • - 1

    А колко хора знаят, че всички зелени централи (производители на ток от възобновяеми източници) издават на купувача (държавата България) зелени сертификати, които тя продава доста добре в Европа и си свива едни добри пари за бюджета. Тези пари не влизат в енергетиката обратно, за да тушират ефекта от високите цени на зелената енергия, не! Те се харчат по усмотрение на онези, дето после плюят фотоволтаиците. Онези, които раздават парчетата от баницата под и над масата. Най-много биват хулени онези инвеститори в енергетиката, които НЕ са част от енергийната мафия. Крадците викат, крещят даже: дръжте крадеца.

    Нередност?
Нов коментар