🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Нова частна болница ще има в Габрово

Собствениците на "Св. София" в София успяха да преодолеят мораториума за нови клиники, но засега няма да имат договор със здравната каса

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Компанията - собственик на частната болница "Св. София" в София, успя да преодолее мораториума от две години за строеж на нови клиники и ще отвори нова частната болница в Габрово - "Свети Иван Рилски Габрово". Собствениците са семейството лекари Христо и Валентина Мазнейкови и днес проектът получи одобрението на правителството.

Проблемът, обаче е, че болницата няма да разполага със 107 легла, какъвто е бизнес планът й, а правителството е разрешило само 47 легла и отделения по вътрешни болести, пневмология и фтизиатрия, кардиология, нефрология, физикална и рехабилитационна медицина и образна диагностика.

Отделно от това, от здравното министерство изтъкнаха, че министърът се е позовал в доклада си на писмо от здравната каса, според което в Габровска област няма повече нужда от нови легла за болнично лечение и тя не предвижда да сключи договор с новата болница. Ако здравната каса не преразгледа решението си, новата клиника ще трябва да разчита само на частни плащания.

Конкуренция

На територията на областта в момента работи една държавна областна болница в Габрово, две общински многопрофилни болници - в Трявна и Севлиево, две специализирани белодробни болници в Габрово и Трявна и регионален хоспис в Дряново. Частна болница в района няма. Населението на областта е 110 хил. души.

Новата болница планира да сключи договор със здравната каса, а освен това да има приходи от клинични проучвания, допълнителни медицински услуги, включително и заплащани от пациентите и отдаване на имущество под наем. В бизнес плана й е заложено приходите й да бъдат над 3.2 млн. лв. от 2020 г. нататък.

Как се случва мораториумът

Управляващите въведоха мораториум върху строежа на нови болници и отделения в края на 2017 г. През миналата година започна прецизиране на текста кой да разрешава новите болници, тъй като здравното министерство категорично искаше да се откаже от това задължение. Първоначалното предложение беше нова болница да разрешава само Народното събрание, а Министерският съвет да разрешава разкриването на нови отделения в съществуващите болници. След дълги дискусии депутатите обявиха, че няма да се занимават с оперативна дейност, присъща на изпълнителната власт. Така се стигна до това правителството да разрешава колективно разкриването на нова болница, а здравното министерство - нови отделения.

Болницата в Габрово е първата, за която правителството гласува. Тя се разкрива, защото Изпълнителната агенция "Медицински надзор" е оценила по данните в Националната здравна карта, че в Габровско има недостиг на лечение в някои определени специалности.

Здравната каса, обаче, е допълнила, че не би дала повече пари за работа на съществуващите болници в областта.

По силата на мораториума нови болници могат да се създадат само там, където има недостиг на определени видове лечение. Здравната каса пък налага на болниците, с които сключва договор, лимит за дейност на база на предишната година. Много клиники в провинцията обаче не успяват да привлекат достатъчно пациенти и не могат да изпълнят лимита си, а основно медицинска помощ се оказва в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора, Русе и други големи центрове, в които има и медицински университети.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    aussie avatar :-|
    aussie

    Трябва Ковачки да плаща сметката на всеки болен там.

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Темите са няколко:
    1. Формално с разкриването на нова болница би следвало да се очаква, че се облекчава конституционното право за равен достъп на всеки български гражданин до здравни грижи.

    В габровския случай едва ли е така, защото здравната грижа би следвало да е държавна политика. Докато НЗОК, която е основна част от тая здравна политика, заявява, че няма да сключва договор с тая болница и няма да я включи в държавните политики в здравеопазването. Там е по-различно от откриването на нов хипермаркет, автосервиз или погребално бюро. Става въпрос за ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА.

    2. Решението на НС с решение на МС да се откриват болници е узаконяване на прокорупционни практики, защото колективните актове са ненаказуеми. Затова и счетоводителят Ананиев бяга като от огън да поставя подпис под подобни решения и прехвърля отговорността на колективната безотговорност.

    3. Моделът плаче за промяна. Но не е тази промяната.

    Нередност?
  • 3
    epk1515013158546444 avatar :-|
    Венцеслав Ралев

    Колега, държавна политика означава скъпа и некачествена стока или услуга. Независимо дали говорим за БДЖ, компании от сферата на енергетиката или здравеопазването. Шуробаджанащина, уреждане на Наши и Ваши и тотална корупция - ей това е държавната политика. Навикване на болни по коридори, назначаване на деца на доценти и професори вместо на знаещи и можещи хора, зареждане на котли с калпави горива в най-зверския февруарски студ от фирми на ръководни кадри на БЛС - ей до това води държавната политика. Тези филми сме ги гледали в много серии и мисля че е време да приключат!

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 1

    До коментар [#3] от "Венцеслав Ралев":

    Вие не говорите за държавната политика в здравеопазването, а за начините, по който гербаджиите и кръговете им богатеят, обричайки на смърт хора.

    Я бръкнете в НОИ и вижте средния осигурителен доход в Габровско в последните години. Колцина ще могат да си позволят да плащат в Мазнейковата болница, че тя да направи 3,2 млн оборот?

    Разрешението от МС е първата стъпка частната болница тихоммълком да се закачи за касата.
    И нещата ще тръгнат точно по схемата, която изключително правдиво описвате.

    Нередност?
  • 5
    epk1515013158546444 avatar :-|
    Венцеслав Ралев

    Определено. Само че такава е държавната политика по цял свят - преразпределят ли се чужде пари, винаги има и кражби.

    Нередност?
Нов коментар