🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Кажете едно "Добре е"

Управлението на ковид кризата лишава хората и бизнеса от нужната на всички предвидимост

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

На 15 февруари британският премиер Борис Джонсън обяви изготвянето на "пътна карта" с постепенен, но неотменим график за излизане на страната от локдауна. И допълни, че въпреки намалялото равнище на заразяванията е длъжен да бъде изключително предпазлив с облекчаването на мерките. На посочената начална дата 8 март планът с постепенното разхлабване на ограниченията започна да се изпълнява - първо с отварянето на всички училища, а 21 юни е първата възможност във времето да отпаднат всички рестрикции. Каквито и да са настроенията на хората и бизнеса във Великобритания към мерките, свързани с ковид пандемията, те разполагат с предвидимост, която им дава възможност да планират за следващите три месеца.

По същото време в България на 14 февруари премиерът Борисов отсече: "На 1 март отваряме ресторантите" - с тона от "Взимате ли 50 лева към пенсиите? Да? Е, кажете едно "Добре е!". На самия 1 март здравният министър Костадин Ангелов увери: "Няма да се повтори кризата от есента с многото случаи. Системата е абсолютно готова да се справи откъм хора и предпазни средства."

На 10 март стана ясно, че върналите се в училище в средата на февруари ученици отново започват да преминават на онлайн обучение, в София и другите големи градове отново се затварят или се обмисля затваряне на търговски центрове и фитнеси. За заведенията инструкцията очевидно е "да не се пипат", но това би направило само по-видим абсурда. С други думи, отново сме в ситуацията, в която всяко решение ще е предпоследно и с неясен хоризонт във времето. И повечето хора можеха сами да преценят, че траекторията на данните за коронавируса вече беше влязла "в обувките" на ноемврийската.

Не само предвидимост липсва в сегашното предизборно управление на кризата. Не се е чуло и бизнесът да разполага с анализ дали с това, което държавата плаща за скъпо лечение в болниците и другите разходи около овладяването на кризата, няма да му излезе по-солена сметката.

В сегашната ситуация предвидимостта е едно от първите задължения на правителството. Този път хоризонтът е много по-ясен и ако се наложи затваряне, трябва да се даде много по-ясен план за компенсации и хоризонт за излизане от кризата, базиран на стриктен план за ваксинации.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 5

    Управление на криза е едно, а това, на което сме свидетели в БГ се нарича кризисно управление: неадекватни и хаотични мерки и неспирна (също толкова хаотична) борба с негативните последствия и тичане след събитията.
    Държавните органи и щабове просто се ослушват какво ще каже баце, за да се втурнат да го изпълнят на мига.
    До последно министър Коце се кълнеше, че с ваксината на АЗ проблеми няма, въпреки инфото за смъртни случаи и усложнения при ваксинирани и спирането на имунизацията в половин ЕС. А когато баце нареди, си глътна езика и млъкна. Кой от двамата по-разбира от ваксини?
    Явно оня от милиционерското училище...
    Който все пак е запомнил, че всички ковид ваксини са недопроучени и са одобрени само за СПЕШНА употреба при НАЙ-УЯЗВИМИТЕ групи! А не за масови имунизации!

    Предизборно измиване на ръцете е прехвърлянето на решенията за ограничителни мерки от централната на местните власти с обяснението, че по райони ковид обстановката била различна. Елементарно е, че местните бюджети не разполагат със средства за компенсиране на затворените бизнеси и това ги обричат на фалит. А баце е целият в бяло - лоши са другите...

    Да не говорим за неадекватщините като на варненската РЗИ, която свека специално заседание с една точка, за да затвори театър "Стоян Бъчваров" само за 12 март, когато на юбилейния спектакъл за 100-годишнината му беше поканен президента Радев...

    В БГ не правителството управлява кризата, а тя него.

    Нередност?
Нов коментар