🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Обама има само още 20 минути!

Неразбориите при републиканците може да му направят подарък

Високата безработица и бавното възстановяване на икономиката са двата най-големи проблема пред Барак Обама
Високата безработица и бавното възстановяване на икономиката са двата най-големи проблема пред Барак Обама
Високата безработица и бавното възстановяване на икономиката са двата най-големи проблема пред Барак Обама    ©  Jason Reed
Високата безработица и бавното възстановяване на икономиката са двата най-големи проблема пред Барак Обама    ©  Jason Reed

Пътник ли е Обама? Ще приключи ли престоят му в Белия дом само след един президентски мандат? Облозите започнаха. Едно обаче е вече ясно: неразбориите в противниковия лагер могат да се окажат голям подарък за Обама, пише в анализ "Дойче веле".

"It's the economy, stupid" - (Говоря за икономиката, глупачетата ми). Тази реплика на Джеймс Карвил отпреди 20 години в разгара на предизборната кампания на Бил Клинтън е придобила днес друг вид. В лагера на президента на САЩ Обама, който ще се опита да спечели следващ мандат за демократите, тя би могла да звучи и така: "It was the stupid economy" - (Глупавата икономика е виновна за всичко).

Безспорно икономиката ще бъде тема номер 1 и в тази предизборна кампания. Тя може да бъде изтласкана от първото място само от някаква природна катастрофа или от голям терористичен атентат от мащаба на 11 септември 2001. "При над 8% безработица, при накуцваща икономика и засилваща се финансова несигурност, няма начин икономиката да не се превърне във водеща тема", убеден е 36-годишният търговски съветник от Вашингтон Дан Оденвалд, който винаги е гласувал за Демократическата партия. Сега американците ще гласуват доверие на онзи сред кандидатите, за когото вярват, че може да върне благоденствието и финансовата им стабилност.

Обама изостава с два гола

Но не само високата безработица притеснява американците. Икономическият ръст през първото тримесечие на 2011 г. остана под 2 на сто на годишна база - въпреки чудовищния държавен пакет на стойност 787 млрд. долара. Или ако използваме футболната терминология, за да опишем положението на Обама, то той изостава с два гола, а до края на мача остават 20 минути, в които той трябва да успее да мотивира "своя отбор", т.е. тези, които му осигуриха изборната победа през 2008 г.

Това е почти непосилна задача, смятат повечето наблюдатели. Според Йозеф Брамл от Германското дружество за външна политика икономическите проблеми са довели до оттегляне на подкрепата за Обама сред много от поддръжниците му. "Една трета от афроамериканците днес живеят под границата на бедността. Сега голяма част от тях ще предпочетат да си останат вкъщи и да не гласуват", допълва Брамл. Друга опасност произтича от спадащото влияние на президента Обама сред колебаещите се избиратели, които традиционно са около половината от всички американски гласоподаватели.

Неочакван "дар" от републиканците

Ако икономиката е препъни-камъкът за Обама, то той може да извлече ползи за себе си от неразбориите в лагера на републиканците. Последните социологически проучвания сочат, че в най-големите избирателни окръзи Обама продължава да изпреварва противниците си републиканци. На места дори с много. Обяснението трябва да търсим в трудния избор на кандидата на Републиканската партия.

В началото на предварителните избори, започващи на 3 януари с гласуването в щата Айова, все още няма яснота кой е най-сериозният претендент да се изправи срещу демократа Обама. Това може би най-добре демонстрира колко трудно ще бъде на републиканците да обединят под един покрив трите основни групи републикански избиратели: християн-консерваторите, ориентираните към икономиката т.нар. "Рокфелерови републиканци" и хората от "Чаените партита".

Бавно, дълго и мъчително сложно

Всички те сега са призовани да определят кой от името на Републиканската партия ще се изправи срещу Барак Обама на същинските избори на 6 ноември. Докато при демократите всичко е ясно (Обама е техният кандидат), при републиканците предварителният вот обещава да се превърне в истински спектакъл. Гласува се с име, написано върху лист хартия, което веднъж вече пуснато в урната, не може да бъде променяно. Това е т.нар. "закрит" метод на предварително гласуване.

Има обаче и други негови разновидности, както обяснява професорът-историк Алан Лихмън: "Някои предварителни гласувания са закрити само за републиканци. Има и напълно открити - в тях може да участва всеки. Друг вид са частично откритите, отворени за републиканци и независими, но забранени за демократи", казва професорът.

Процедурата е бавна и дълга - започва в Айова на 3 януари и ще приключи с гласуванията в Калифорния и Ню Джърси през юни. Дотогава битката отдавна вече може да е решена - спечелилият 1144 делегатски гласа става кандидат на Републиканската партия за президент. Различните щати дават право на различен брой гласове. Айова напр. делегира 28 гласа. Чисто теоретично е възможно никой от кандидатите да не събере нужния брой делегатски гласове. Тогава кандидатът на републиканците трябва да бъде излъчен на Конгреса на партията от 27 до 30 август в Тампа, Флорида. Правилото там гласи: всеки може да се кандидатира, вкл. и хора, които не са участвали в процедурата дотук.

9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    longanlon avatar :-|
    Longanlon
    • - 5
    • + 21

    ако нападне Иран няма как да не спечели...

    и пред вид лошото положение на икономиката, точно това може да направи...

    Нередност?
  • 2
    mik2 avatar :-?
    mik2
    • - 16
    • + 18

    Ще го изберат! Нямат друга алтернатива, след като спаси милиони американски семейства от фалит. Безработицата в САЩ за първи път намалява и то серионо. Доларът е стабилен. Трябва да продължи с реформите. Успехът му е гарантиран. Винаги демократите поправят грешките на републиканците.
    Обама е трън в очите на западните икономисти, защото смята, че напълно свободните пазари не са идеални, и че тежките икономически периоди изискват интервенцията (намесата) и инвестициите на държавата. Там, където пазарите се провалят при правилното разпределение на ресурсите, например, правителството трябва да стимулира икономиката, докато частният капитал не започне отново да тече. С такъв тип стратегия — влагане на пари в изоставащи части от икономиката — индустриалното производство би било тласнато напред. Мисля, че той правилмо се придържа към политиката на един свой велик предшественик на този пост - Франклин Делано Рузвелт.
    През 1933 година, когато Рузвелт е избран за президент, безработицата е около 25%. С помощта на данните за брутния национален продукт е изчислено, че ръстът на икономиката е спаднал до половината от стойността му, измерена в началото на 1929. Изборните победи на Рузвелт и Демократическата партия водят до голям бюджетен дефицит и широки благоустройствени дейности. През 1940 година нивото на безработицата спада до 15 процента. Допълнителните държавни разходи и грамадната благоустройствена програма, реализирана от Втората световна война, в крайна сметка издърпват САЩ от Голямата депресия. В периода 1940-41 правителствените разходи се увеличават с 59 процента и брутният вътрешен продукт скача със 17 процента. Безработицата също пада под 10% — за първи път от 1929 година.
    Европейците да не мотаят, а наистина да вземат мерки, които са адекватни на изискванията на пазара. Голямото и празно "философствуване" да го оставят за после:))))

    Нередност?
  • 3
    dudeto_sy avatar :-|
    ДИАНА
    • - 4
    • + 21

    На световната икономическа сцена в действителност се разиграват много интересни ситуации. От една страна дълговата криза в Европа, а от друга страна кризата в САЩ.
    На пазарите, ако едното тръгне надолу, другото веднага тръгва нагоре. Т.е. ако долара тръгне надолу, еврото веднага дръпва. Това е игра на котка и миша или на долар и евро, въпроса е кой ще е големият губещ, защото губещ винаги има.
    А отговора е много прост. Големия губещ са всички хора останали без работа или с много ниски доходи. Големия губещ е потребителя, гласоподавателя, данъкоплатеца, така че независимо кой ще спечели в САЩ президентската надпревара, то по-важното е как и дали изобщо скоро ще излезем от това затъване, в което влязохме всички още през 2008 г.?

    Нередност?
  • 4
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • - 2
    • + 2

    Обама няма никакъв интерес да нападне Иран, това са празни приказки. Само да помислим за мащабите на такава операция и възможността за обединен шийтски тероризъм по оста Иран, Ирак, Сирия, Ливан, Палестина и т.н.
    Друг е проблемът че Израел чрез лобито си в САЩ натиска за подобни идеи, тъй като сам не може да справи по военен път с 50 милионен и доста добре въоръжен Иран. Но съпротивата на членовете на Съвета за Сигърноист Русия и най-вече на Китай, 40% на нефта за който идва от Иран, действат като бариера срещу авантюри в региона, независимо от приказките на политиците по вестниците - избори идат, все пак.

    Нередност?
  • 5
    omniam avatar :-|
    omniam
    • + 2

    Ако няма пряка основателна причина да нападне Иран (като атака върху американски обекти и лица), удар срещу Иран само ще му срине рейтинга - американците искат да се дават пари да социални грижи, здравеопазване, образование, откриване на работни места. Неразумно е да се отклонява вниманието на американския избирател към Близкия изток, когато вътре в САЩ има толкова въпроси за решаване.

    Нередност?
  • 6
    nick11 avatar :-|
    Николай_1
    • - 1
    • + 2

    До коментар [#2] от "mik2":
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    Ще го изберат! Нямат друга алтернатива, след като ..................
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    Другарю mik2 , научи първо добре българския език и чак скед това се опитвай да налагаш левичарските си измишльотини.

    Нередност?
  • 7
    mik2 avatar :-P
    mik2
    • - 2
    • + 1

    До коментар [#6] от "Николай_1": Не харесвате точно какво, господине? "Светнете" ме, че нещо мисълта Ви се загуби нейде:))))) Хах, относно българския език - гарантирам, че ще загубите всички битки срещу мен:))) Не ме "другаросвайте", защото това издава несъвършенството в системата Ви за ориентация относно приведените еуждения.

    Нередност?
  • 8
    mik2 avatar :-P
    mik2
    • + 1

    съждения..

    Нередност?
  • 9
    nick11 avatar :-|
    Николай_1
    • - 1
    • + 1

    До коментар [#7] от "mik2":
    Бях почти сигурен , че веднага ще откриеш стилистичния фал , който си допуснал и като нормален участник от форума на Капитал , ще го отчетеш. Безгрешни хора няма.
    Но ти ме уверяваш че:
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    ..гарантирам, че ще загубите всички битки срещу мен:.........
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    Но .....как ще ги спечелиш , като предварително , както става ясно , си ги загубил. Твоето място другарю не е в този форум - то е във форумите на вестниците "Дума" и "Земя".

    Нередност?
Нов коментар