Балкански държави започнаха да филтрират имигранти

Границата между Македония и Гърция е затворена до споразумение как да става това

На македонско-гръцката граница се повтарят сцените от лятото - отново са изкарани военни да препречат пътя към Гевгелия.
На македонско-гръцката граница се повтарят сцените от лятото - отново са изкарани военни да препречат пътя към Гевгелия.
На македонско-гръцката граница се повтарят сцените от лятото - отново са изкарани военни да препречат пътя към Гевгелия.    ©  Reuters
На македонско-гръцката граница се повтарят сцените от лятото - отново са изкарани военни да препречат пътя към Гевгелия.    ©  Reuters

Няколко държави в Югоизточна Европа, включително две от Европейския съюз, започнаха в четвъртък да филтрират имигрантския поток и да връщат обратно всички, които не идват от Сирия, Ирак и Афганистан. Останалите ще се смятат за икономически имигранти, а не за търсещи убежище.

Разрешение да продължат към Западна Европа се дава само на хора, които могат да докажат, че бягат от войната в Близкия изток и нестабилността в азиатската страна, но не и тези от Африка и други държави от Азия.

Първоначално Сърбия и Македония, а по-късно Словения и Хърватия затвориха границите си за част от имигрантите. Reuters съобщава, че внезапната промяна в режима, въведена в нощта срещу 19 ноември, е блокирала в ничия земя стотици хора.

На хърватската границата между Сърбия и ЕС е бил отказан достъп до международен влак на около 400 души. После хърватската полиция ги е спряла, когато са опитали да пресекат през полето, разказва представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Други са между границите на Гърция и Македония, след като властите в Скопие спряха напълно потока независимо от националността на искащите да пресекат, докато не се постигне споразумение с Атина как да бъдат филтрирани.

Реципрочни мерки

От трите споменати държави идват повечето от имигрантите, минаващи това лято по т.нар. Балкански път с крайна дестинация Германия или по-богатите страни от Северна Европа. Репортери на Reuters казват, че през последните месеци са виждали хора от Иран, Либия, Ливан.

В четвъртък на сръбско-хърватската граница полицай споделя, че са инструктирани специално да не пускат хора от Алжир, Тунис, Мароко, Бангладеш, Пакистан или Сомалия по влаковете за Хърватия. Спрените ще бъдат отвеждани към близкия лагер за имигранти.

В Македония официални лица обясниха, че са затворили границата в 3 през нощта, защото Словения информирала страните в района, че повече няма да пропуска "икономически имигранти". "Няма да позволим в Сърбия да влезе никой, който не може да продължи пътя си към Европа", каза Александър Вулин, отговарящ по въпросите за имиграцията в Белград. "Трябва да защитим страната си и затова предприехме реципрочни мерки срещу онези, за които няма място в Словения или Хърватия."

Министерството на отбраната в Любляна съобщи, че планира да мобилизира 200 военни за контрол на имигрантския поток. От Загреб предупредиха за нова опасност от създаване на "тапи" от хора по границите. "В момента проблемът не е голям, но може да стане такъв, ако проблемът не бъде решен при източника си", коментира вътрешният министър Ранко Остоич.

Проблем в Швеция

Проблем има и в една от крайните дестинации - Швеция обяви, че вече не може да осигурява места за живеене на новопристигналите имигранти и те ще трябва сами да си намерят къде да нощуват. "Навлязохме в нова фаза – агенцията по миграцията вече не може да осигури подслон за всички. Нямаме достатъчно легла", заяви зам.-директорът на агенцията Микаел Рибенвик.

Очаква се близо 190 000 души да пристигнат до края на годината. Местното население е около 9.5 млн., а 10 000 души са поискали бежански статут само за последната седмица.

От институцията уточниха, че продължават да търсят възможности за настаняване и ще дават приоритет на семейства с деца. Правителството планира да осигури отопляеми палатки за хиляди хора, а агенцията ги прибира и в собствените си офиси в няколко града в страната, но сега дори те са препълнени. Стокхолм вече наложи временно граничен контрол, за да ограничи потока от мигранти. Швеция е страната с най-много търсещи убежище на глава от населението.

Най-голямата имиграционна вълна в Европа от края на Втората световна война продължава да предизвиква сериозно разделение сред 28-те държави от ЕС. В петък по искане на Франция се събира извънреден съвет на министрите на правосъдието и вътрешния ред и освен борбата с терора след парижките атентати те ще обсъждат нови решителни мерки, предложени от различни столици.

 

Холандия обсъжда мини-Шенген

Холандското правителство води вътрешен дебат дали да въведе проверки на документите по границите на няколко страни от Западна Европа, за да овладее притока на имигранти, съобщава Reuters. Амстердам обсъжда въпроса и със своите съюзници.

Т.нар. мини-Шенген би включвал Австрия, Германия, Белгия, Люксембург и Холандия. Създаването му е свързано и с изграждане на транзитни лагери за мигрантите извън границите на тези страни, пише местният в. De Telegraaf. Според външния министър Берт Кундерс планът включва и други мерки.

Идеята за създаване на мини-Шенген в рамките на шенгенското пространство би била в нарушение на европейското законодателство, гарантиращо свободното движение в рамките на 26 европейски държави. Говорител на еврокомисията съобщи в четвъртък, че институцията не е получавала официално предложение за създаване на такова пространство.

Вътрешният министър на Германия Томас де Мезиер заяви, че холандският му колега е обсъдил идеята за мини-Шенген с него, но Берлин не е очарован.

Предложението на Амстердам не е свързано с френския план за въвеждане на системни гранични проверки в шенгенското пространство в името на сигурността след атаките в Париж от 13 ноември.
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    staska avatar :-@
    staska
    • - 2
    • + 29

    Нападат като скакалци! Това трябва да се спре по някакъв начин. Видя се, че с добро не става.

    Нередност?
  • 2
    hni17472340 avatar :-|
    hni17472340
    • - 5
    • + 19

    Филтрация му е майката! Лицемерието на Евробейците няма край. Европа - зона за свободно движение на хора,стоки и терористи. Но така е - когато няма баланс в живота на хората се получават такива туморни образувания, чиито лечение е с неясен но често фатален край. Европа няма да умре,но никога няма да е същата. Така е мили хора - пуснете у дома десетина мангала от маалата да живеят и ще се изненадате сами как скоро някой ще ви е ял от чинийкат, седял на столчето, спал при жената, а защо не и при дъщерята и тогава ще установите как сам вече нямате нищо против хората с различна сексуална ориентация, понеже вашата също ще е такава. Накрая сам няма да се усетите как така от вътре ви трепка да си сложите един колан с бомби на кръста пък да излезете да се поразтъпчете из евромегдана па да гръмнете от блаженство и право от дясната страна на алху акбари чинно да заспите! Със здраве на всички Евроактивисти - още малко път остана!

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 3
    historama avatar :-|
    historama
    • - 2
    • + 19

    Преди няколко години бях страшно учуден от думите на един приятел от Люксембург, женен за българка, който предпочитал да живее в България. Обяснението му бе, че там му било писнало от африкански и арабски физиономии. Бях учуден, винаги съм си мислил, че Люксембург е обетованата земя на ЕС.
    Сега го разбрах. Макар че и с тази филтрация се чудя какво ще постигнат? Нежеланите хора остават в лагери. Добре, но докога?

    Нередност?
  • 4
    svetlozar_savov avatar :-|
    SS
    • + 13

    Филтрация се римува с инфилтрация !

    Какво е филтъра ? Всъщност една цетка !

    А по скоро Европа трябва с/у парите които сипва в ямата Гърция да им наеме един два острова за лагеруване - временно докато спре войната - годинка, две колкото трябва и после обратно !!!

    Нередност?
  • 5
    rosiraycheva50._ avatar :-|
    Роси
    • - 5
    • + 12

    Кога най-сетне ще започнат да ги връщат обратно.Не могат вечно да стоят в "ничията земя",зима идва.

    Нередност?
  • 6
    baba.bosilka avatar :-|
    baba.bosilka
    • - 14
    • + 18

    Всички тези мерки, особено т.н. минишенген, прехвърлят горещия картоф на източна Европа. След напълно неадекватната си политика, след като не само не действаха за разрешаване, а само задълбочаваха проблема и след като го докараха до положение на неразрешимост, сега вдигнаха ръце и го прехвърлиха на източна европа. Какво значи минишенген? Де що има бежанец по трасето там да не припарва, ние да ги филтрирам, спираме, издържаме, репатрираме, след като те ги поканиха. Интересно каква ще е реакцията.

    Нередност?
  • 7
    edna_bulgarka avatar :-|
    Една българка
    • + 5

    До коментар [#4] от "SS":

    ЦеДка - идва от "цедя"

    Нередност?
  • 8
    edna_bulgarka avatar :-|
    Една българка
    • + 7

    До коментар [#6] от "baba.bosilka":

    Точно. В Италия влизат вече повече от година, а чиновниците си питаха...ушите. Сега ние да сърбаме попарата.

    Нередност?
  • 9
    thepirineagle avatar :-?
    thepirineagle
    • + 4

    Половинчати мерки. Всъщност Македония върши работата на ЕС затваряйки напълно границата докато гърците спрат да изсипват всичко живо на нейната граница и не се изработят ясни критерии от ВСИЧКИ как да се процедира по-нататък.
    Не мога да повярвам,че нито Германия,нито Швеция или Холандия не са предприели досега нищо да спрат този поток още на гръцко-турската граница,че не се изграждат лагери по гръцките острови и не се връщат нелегалните имигранти в Турция....Това е едно безкрайно безумие!

    Нередност?
  • 10
    bretschneider avatar :-|
    bretschneider
    • - 3
    • + 5


    "Очаква се близо 190 000 души да пристигнат до края на годината. Местното население е около 9.5 млн., а 10 000 души са поискали бежански статут само за последната седмица." - Така се разбива скандинавския социален модел!

    Нередност?
Нов коментар