🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

България ще трябва да удвои производството на зелена енергия до 2030 г.

Европейските институции се договориха ЕС да постигне дял от 32% на възобновяемата енергия до края на следващото десетилетие

След 14 часов маратон, преговарящите от името на Европейския парламент и българското председателство на Съвета на ЕС (което представлява страните членки) се договориха, че ЕС като цяло трябва да достигне 32% дял на възобновяемата енергия в крайното си енергийно потребление към 2030 г. Досега целта беше 20% дял на зелената енергия към 2020 г. За България бяха заложени 16%, които бяха постигнати през 2015 г.

Компромисът предстои да бъде формално одобрен от Европейския парламент и Съвета на ЕС.

За разлика от досегашното законодателство, новите цели не са задължителни за страните членки, които нямат да има индивидуална цел. Европейската комисия обаче ще има право да следи дали те използват пълноценно ресурсите си. Как ще става това ще бъде тепърва договаряно. През 2023 г. ще има преглед на постижението и ако страните членки вървят по-бързо от очакваното, целта ще може да бъде повишена.

Страните членки се бяха договорили още през 2014 г., че новите цели за възобновяема енергия ще бъдат 27%. Позицията на Европейския парламент беше за 35%, тъй като според евродепутатите цените на зелените технологии падат стремително, а с по-ниски амбиции ЕС не може да изпълни поетите по Парижкото споразумение за климата ангажименти за намаляване на емисиите на въглероден двуокис с поне 40% към 2030 г. (спрямо нивата им от 1990 г).

В понеделник обаче, германският министър на икономиката Петер Алтмайер заяви по време на срещата на енергийните министри на 28-те, че страната му няма да приеме нови цели, надвишаващи 32%. "Поставянето на неизпълними цели ще отчужди още повече избирателите от политиците", каза тогава Алтмайер. Германия, която годишно плаща над 25 млрд. евро (без допълнителните съпътстващите разходи) за възобновяема енергия отдавна охладня към зеления енергиен ентусиазъм.

За разлика от предишните цели, приети през 2007 г., които изискваха постигане на 20% дял на зелената енергия към 2020 г., сега дялът от 32% се отнася за целия ЕС и страните членки нямат да имат индивидуални цели. Европейската комисия обаче ще може да следи дали страните използват пълния си потенциал, като механизмът за този контрол тепърва предстои да бъде приет. През 2023 г. ще се проведе и преглед на изпълнението, и ако страните членки се движат по-бързо, целите могат да бъдат завишени (но не и занижени)

В новата директива за възобновяемата енергия е заложен и дял от 14% възобновяема енергия в транспорта. Досега този дял беше 10%, като само Австрия и Швеция са достигнали този показател. По-високата цел, която беше договорена днес, цели да насърчи развитието на електрическия транспорт.

Какво означава това за България?

През 2007 г. делът на възобновяемата енергия в крайното енергийно потребление (т.е. не само в производството на електроенергия) в България е бил 9.2%. През 2016 г. (оттогава са последните официални данни за целия ЕС) този дял е нараснал на 18.8%.

Голяма част от този ръст обаче се дължи на т.нар. възобновяема енергия за отопление и охлаждане. Под това енигматично име в българския случай основно се крият дървата за огрев (и много малка част геотермална и слънчева топлинна енергия). Ако през 2007 г. техният дял е бил 13.9%, то през 2016 г. той достига 30%. България е безпрецедентен рекордьор по този показател в ЕС, което кара много зелени организации да подозират правителството в манипулация на данните, за да може страната да изпълни заложените й цели с по-малко инвестиции.

Ако се изолира възобновяема енергия за отопление и охлаждане, то, за да постигне България през 2030 г. дял от 32%, ръстът на използването на зелена енергия трябва да е двойно по-висок, отколкото е отбелязан за периода 2007-2018 г.

За ценовия периода 2017/2018 г. Комисията по енергийно и водно регулиране е предвидила 393.3 млн. евро като субсидии за производителите на възобновяема енергия. По-голяма част от инсталираните вятърни мощности ще спрат да получават субсидии през 2021-2022 г. Приблизително 70% от фотоволтаичните инсталации пък ще се лишат от субсидиите си през 2032 г.

В областта на транспорта за България е важен и постигнатият компромис за дела на биогоривата. Подкрепата за т.нар. биогорива от първо поколение (които използват хранителни земеделски култури) се замразява на нивото й от 2020 г. Тогава ще се наложи и таван на внасяното в ЕС палмово масло, което пък ще насърчи местното производство на биогорива от второ поколение (които не използват хранителни култури).

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    pavel_p avatar :-|
    pavel_p
    • + 9

    Румъния дава по €5000 на домакинствата в страната, за да си сложат соларни панели, а ние какво правим.. НИЩО.. само за Белене профукахме 3млд=300хил.доакинства Х 5000Евро БЕЗВЪЗМЕЗДНА помощ..., 1млд. за НЕК, 1млд. за БДЖ и, 5млд -КТБ.. и т.н., https://money.bg/politics/rumaniya-dava-po-eur5000-na-domakinstvata-v-stranata-za-da-si-slozhat-solarni-paneli.html

    Нередност?
  • 2
    m17 avatar :-|
    m17
    • - 2
    • + 8

    До коментар [#1] от "pavel_p":

    Така е защото в Румъния руската 5'та колона няма силни позиции пък в България си имаме резидент вместо президент. Само преди дни протежето на решетников ни заплю че даваме пари за енергийна ефективност и облицоваме блокове със стиропор пък не си купуваме (руска) военна техника.

    Нередност?
  • 3
    sokratus avatar :-|
    sokratus
    • - 2

    Не е нужно да се дават пари на домакинствата, че пак ще ги дават на отбрани. Могат да направят нещо много просто да задължат енергодружествата да ти взимат тока който произвеждаш от фотоволтаиците ти, но да не можеш да произвеждаш повече от 50% до 75% от потребяваното. Така всеки ще си сметне колко панели да инсталира и ще си ги изплати за 7-10 години.

    Нередност?
  • 4
    misho73 avatar :-|
    misho73
    • + 4

    До коментар [#1] от "pavel_p":


    [quote#1:"pavel_p"]само за Белене профукахме 3млд[/quote]

    Руски интерес != Български интерес. От цените на горивата, през геополитиката, Македония та до Белене. Дотук добре. Проблемът е че в БГ парламент застъпниците на руския интерес са повече от тези на българския. Както видяхме днес, начело с Румен Руската Свирка. През 2018 ако си патриот, почти задължително е да си русофоб. Дотам я докарахме.

    Нередност?
  • 5
    rdb41527334 avatar :-|
    rdb41527334
    • + 1

    Мада раша не харесва това.

    Нередност?
Нов коментар