4 юни 2023, 4744 прочитания
4 юни 2023, 3128 прочитания
4 юни 2023, 1256 прочитания
4 юни 2023, 1212 прочитания
4 юни 2023, 1186 прочитания
Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:
K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).
4 юни 2023, 4744 прочитания
4 юни 2023, 3128 прочитания
4 юни 2023, 1256 прочитания
4 юни 2023, 1212 прочитания
4 юни 2023, 1186 прочитания
-4 +19
Какво има да му одобряваме, като ще е частен. Не че някой ни е питал, като беше "държавен".
-3 +10
И аз не съм сигурен, доколко въпросът е коректен. Къде по света има 100% частен проект, без каквото и да е държавно участие?
Въпросът е дали държавата не би участвала непряко например чрез договори за изкупуване или чрез държавна гаранция.
-3 +11
Не съм съгласен да е частен проект, защото най-вероятно фирмата която ще купи проекта ще е офшорка и зад нея ще стои руска такава. Доказаха ни го с Виваком и Булгартабак. Въобще даже не съм съгласен да се строи този АЕЦ.
-5 +6
Стига държавата (и НЕК) да не се задължава по никакъв начин с проекта, освен с контрол
+6
Дали да има или не зависи най-вече от цената тока произвеждан от АЕЦ Белене за клиентите в България, защото ако тя над пазарната, ние ще плащаме, а не фонда, Русия или някой друг по веригата.
-2 +8
аз не вярвам в "частния" проект, никой няма да хвърли 20 милиарда ей така с риск, без договорено изкупуване
_____
"Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"+7
Пазар дали има не знам, но инвеститор и пари за проекта няма
_____
Birds of a feather flock together.-4 +2
Не, защото държавата трябва да има поне 51% участие.
_____
☭ "Если у вас начинается дрожь негодования при каждой несправедливости, то вы мой товарищ" ☭ — Эрнесто Че Гевара ✭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0-2 +6
Защо,при условие,че се констатираха толкова закононарушения при рестартирането на Белене,днес строежът отново се разглижда като неизбежен и предпоставен ??
Няма ли кой да запита,нужен ли ни е Белене ?
Не забелязвате ли,че всичко около Белене се върти все в посока КОЛКО СМЕ ДЛЪЖНИ ДА ПЛАЩАМЕ НА РУСИЯ.
Сякаш става дума за ДАНЪК.
Никой,никъде не говори за това,с какво ще стане по-евтин и добър живота на българина.
-1 +4
Ще е много смешно, ако накрая някой руски олигарх купи инвеститора и пак се окажем в устата на мечката...
+3
не
_____
lilizai14-2 +1
Въпросите са зададени не коректно ,особено първият.....
1. "Да, защото ще свали цените на тока и ще създаде работни места"
Големите енергийни проект "свалят" цената на тока след няколко години експлоатация (10-15) след като се откупят, така че свалянето на цената, ако проектът е удачен, ще има място при следващите поколения....
Както днешните поколения ползват евтин ток от АЕЦ Козлодуй, на масрафа е платен от хората в Русия и България през 70-те и 80-те ...
2. "Не, защото няма гарантиран пазар за произвеждания ток"
За да е успешен един енергиен проект не езадължително да има ГАРАНТИРАН пазар, достатъчно е да има пазар, никой не гарантира днес пазара на тока от АЕЦ Козлодуй, хората сами го търсят....
_____
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....-1 +1
До коментар [#6] от "stg":
Няма нужда да хвърля 20 млрд. (вероятно имаш предвид лева), в момента в Емиратствата се изпълнява проект за АЕЦ който струва 20 млрд.долара но за 5600 МВт....
Така че днешната "честна и най-вероятна" цена на АЕЦ Белене е под 8 млрд.долара...... айде нека са 10 млрд.долара, като имаме предвид политическите рискове у нас, които нямат място в Емиратствата....
_____
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....+2
Не , защото НЕ вярвам че , може атомна енергетика да стой в ръцете на частна компания .
Конретно в България такова голямо стратегическо предприятие трябва да е единственно и само в ръцете на държавата , със всичките негативи от това .
Освен това смятам , че ако електроенергията се потребява ЕФЕКТИВНО и имаме т.н. НИСКОЕНЕРГИИНИ жилища , можем да снижим разходите си със поне 40 %.
+1
На тази стена http://www.facebook.com/grigor.lilov?ref=tn_tnmn
прочетох скандални неща за инвеститора. Такъв частен проект с тези мошеници не ни трябва дори при необходимост от ток. А освен това въпросът е принципен: неподходяща геологически площадка, скъп проект, за който включването в системата ще бъде платено от данъкоплатеца, лош реактор, приет за производство с над 10 000 бележки и т.н.
+1
Ами при всички положения работата намирисва.
Как така след толкова години анонсиране на рестартирането на проекта (още от времето на Симеон Оправителя) как така толкова време не се появи такъв инвеститор, готов да си сложи главата в торбата и да я изгради на свой риск. Още повече, че преди няколко години нямаше криза и парите хвърчаха.
Освен това едва ли е съвпадение, че инвеститора се появи веднага, след като руснаците ни поискаха 1 милиард.
Може би ситуацията ще е същата, просто договорите за изкупуване ще останат под масата.
+1
Пак се опитват да ни набутат с разходи. Бързат, не разкриват кой е инвеститора, искат ангажиране и неустойки. Аман от такива инвеститори. Не ги щем !!!
НЕ НА АЕЦ БЕЛЕНЕ !!!!!
+3
До коментар [#1] от "Petak":
А според теб кой ще чисти ако стане авария ? Частния собственик бързо ще обяви фалит и разходите ще ги поемем ние като граждани през нашите данъци.
+2
не защото страната няма да има потребности от тази еленергия; а самото и производство и последващите действия с отработеното гориво и изваждането на мощността от експроатация са достатъчно рискови за да не оправдаят никакъв доход в бюджета от действието на предприятието;
подобни пари от износ могат да се печелят при далеч по-ниска степен на риска!
_____
mak1951-2 +1
До коментар [#18] от "Симо":
За това си има задължителни застраховки, а застрахователите имат много по-стриктни изисквания и упражняват много по-сериозен контрол от държавата. Сега вие ми кажете, ако стане авария в Козлодуй, кой ще чисти и с чии пари?
+1
До коментар [#20] от "Petak":
За първи път чувам за застраховка на АЕЦ. Покрай новините за аварията във Фукошима не се споменаха нищо за застраховка. Само национализираха компанията, за да може да финансират чистенето. Пък и не забравяйте, че застраховката е едни цифри в едни компютри и толкоз. Тя не може да върне природата, нито да я почисти. Да Ви припомня, че все още земите в радиус от 30 км. около Чернобил са забранени за влизане и изнасяне на предмети от там. Каквато и щеш застраховка да имаш, тази област не може да я почистиш.
Много „АКО-та" има в тоя въпрос:
- ще сме задължени ли да изкупуваме тока, ако ДА то на какъв принцип?
- кой ще е инвеститора?
- какви договорни отношения , в частност ангажименти ще поемат страните, за какво време и изобщо как ще се впише частен АЕЦ в системата за сигурност?
- как и с какви гаранции ще са обвързани договорните отношения (м-у всички участници в сделката, включително и българския народ)?
И разбира се още куп др. ключови въпроси.
Извинявам се за двата поредни коментара, но някой, някъде разяснил ли е какво включва 6млрд. или 20млрд. по построяването и на АЕЦ Белене?
Пример: ако купуваш Дачия и си на автоизложение като ти предлагат стария модел с 30% отстъпка при плащане кеш,то може и за 5000 Е да си купиш нов автомобил, но ако искаш Ролс Ройс Фантом и да го платиш след 20 години, ще ти трябват доста посредници и цената едва ли ще е под 1 000 000 Е, т.е. 200 пъти по-висока но пак по статистика ще си с нов автомобил.