Коронавирус в България и по света
Коронавирус в България и по света
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • Email

По-добре да се режат разходи

Снимка

Лъчезар Богданов

Правителството трябва да си постави стратегическа задача – недопускане на криза на публичните финанси. Подобна цел минава през балансиране на бюджета. Това може да се прави или с вдигане на данъците, или със свиване на разходите.

По-високите данъци обаче не са рационално решение. То  прикрива нежелание за реформи в публичния сектор. Още преди дебатите от последните седмици се знае, че в здравната система се харчи неефективно, че имаме много полицаи, че администрацията е раздута. За миналата година частният сектор губи 10% от заетите, докато намалението в бюджетната сфера е едва 3.3%. Общите публични разходи нарастват и през 2009 , и през 2010 – въпреки спада на БВП, на износа и индустрията, и въпреки свиването на чуждите инвестиции. А трябва да е ясно, че публичният сектор е функция на развитието на частния, и при криза трябва да се ограничава пропорционално. Затова аз предлагам 10% съкращаване на всички разходи в Бюджет 2010. Включително на парите за пенсии и здравеопазване. В момент на криза не трябва да има свещени крави.

Извън това има и чисто фискален аргумент в полза на намалението на разходи, за сметка на мерки в приходната част. Правителството има пълен контрол върху разходите, докато при събирането на данъци отсрещната страна реагира – било чрез укриване на обороти и доходи, било през намаляване на активността или преместване на производството в други, по-гостоприемни икономики.

Сега синдикалисти и част от работодателите подкрепят тезата, че държавата не трябва да си свива разходите в момента, за да се разплати с фирмите. Но от макроикономическа гледна точка да извадиш пари от икономиката, за да платиш на икономиката, е глупост. По този начин държавата ще увеличи данъчното бреме на работещите и активни бизнес субекти и с тези пари ще плати за проекти със съмнителен ефект. Защо?

Резултати от гласуването на този етап

41%13 гласа
 Благодарим за вашия глас!
59%19 гласа

Вера Денизова

Модератор
Повечето от читателите на "Капитал" са против предложението да се увеличи ДДС като антикризисна мярка. Това показват резултатите от първия етап на дебата. Много от мненията във форума обръщат внимание на нуждата от реформи и подкрепят по-скоро съкращаването на разходи, като например тези в държавната администрация.

Други участници защитават тезата, че вдигането на косвените данъци действително е "най-малкото зло", ако трябва да се избира коя точно ставка да се вдигне.

Междувременно след поредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество стана ясно, че засега ДДС няма да се вдига. Това съобщи  председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев, който обясни, че от антикризисните мерки, обсъждани от правителството, работодателите и синдикатите, ще се съберат дори повече от необходимите 1.5 млрд. лв. за справяне с назряващия бюджетен дефицит.

Само преди няколко дни обаче в предаването "Панорама" по БНТ премиерът Бойко Борисов заяви, че трите мерки, които задължително ще е състоят, са държавата да повиши ДДС, да емитира дълг и да приватизира дялове в държавни компании.  Окончателният пакет с предложения се очаква да бъде гласуван на заседанието на Министерския съвет в сряда.

За увеличението на ДДС правителството засега не успява да спечели подкрепата на синдикатите и повечето макроикономисти, както и на останалите партии в парламента. "Вдигането на ДДС е прокризисна мярка и може дори да доведе до ситуацията от 1997 г. по време на управлението на Жан Виденов", беше краен лидерът на ДСБ Иван Костов. БСП също критикува икономическата политика на правителството и обяви антикризисния план на кабинета за "провален".

"Капитал" покани икономиста от Industry Watch Лъчезар Богданов да се включи в дебата за антикризисните мерки.
Снимка

Да

Лукан Луканов

зам.-председател на КРИБ

Започвам тезата си с уговорката, че не е хубаво по време на криза да се пипат никакви данъци, защото това е прокризисна мярка. Позицията ми обаче е, че при извънредни ситуации е по-добре да се вдигне ДДС, вместо преките данъци. Аргументът е много ясен – ДДС е може би един от най-справедливите данъци, защото той облага потреблението.

Основна теза
Снимка

Не

Любомир Дацов

бивш заместник-министър на финансите

Отговорът на въпроса за или против вдигането на ставката на ДДС, би бил много лесен, ако беше зададен преди няколко месеца. Тогава всеки нормален икономист би отговорил "не, в никакъв случай", нито един данък не бива да се увеличава по време на криза. Вдигането на данъците не помага нито на бизнеса, нито на нормалните потребители.

Основна теза

Резултати от гласуването на този етап

41%13 гласа
 Благодарим за вашия глас!
59%19 гласа
Този етап е приключил

7 коментара

Избор на тип:
Преглед на профил mto Рейтинг: 940 "Не"
29 мар 2010 20:34 1
- +Оценка
+3

Естествено, че е най-добре да започнат с рязането на разходи.
Другия филм сме го гледали вече много пъти - "Най-лесно се харчат чужди пари!"
Мерси. Този път нека да започнат първо с рязането.

_____

Вместо виц: "Високият морален стандарт в политиката, който зададе ГЕРБ!"
 
Преглед на профил Стефан Василев Рейтинг: 217 "Не"
29 мар 2010 22:37 2
- +Оценка
+3

Съгласен съм с рязане на разходите. Ако се вдигнат данъците фирмите просто ще спрат да ги плащат (отново).
Другото което трябва да се направи е да се работи срещу корупцията. Това е по-дългосрочен процес и е предмет на друга тема, но ако се криминализира (и реално се изпълнява) облагодетелстването от служебно положение, общата бизнес атмосфера ще се подобри, както и общия климат на живота тук. Хората и фирмите ще имат положително отношение кум институциите и (вероятно) ще си плащат данъците по-стриктно.

_____

www.vassilev12.blogspot.com
 
Преглед на профил kyuchukov Рейтинг: 374 "Не"
30 мар 2010 01:27 3
- +Оценка
+2

Да се взема от ниските пенсии не бива да се сравнява със свещена крава - навярно господин Богданов не знае нейния размер и как се оцелява То пенсионери и сега ровят по кофите и е убииство да се пипат ниските пенсии В думите му се прокрадна една мисъл от която незнам защо всички бягат - по-гостоприемни икономики Защо тази тема се отбягва от всички Защо на данъчните се гледа като на честни и загрижени за фиска люде Каде останаха предизборните обещания за
добри условия за бизнеса В момента цели браншове ориентирани към
вътрешнообщностни доставки не функционират съкращават високоплатени служители увеличават безработицата заради чиновническия подход на данъчни служители Под тезата за укриване на обороти и данъци те убиват и много честни предприемачи и бизнесмени Не знам г-н Богданов къде живее и има ли представа за какво говоря Какво пречи и България да стане по-гостоприемна иконо-
мика Плащането на бизнеса не е глупост защото не знам в кой бизнес
не трябват пари Много фирми стоят със съкратен персонал и чакат държавата да им се разплати за да завъртят колелото в несъмнителни
проекти Всички тъговски компании чакат много месеци и години да си възстановят ДДС за извършени доставки в ЕС а през това време и производителите стоят и ето ти резултата В България има много конкурентни стоки и в Европа ги чакат а ние водим дебат от къде да отрежем и от къде да вземем
% до колкото знам е част от нещо а когато то клони към нула можеш да...

Прочитане на целия коментар
увеличаваш % колкото си искаш - е те това е глупост

 
Преглед на профил kyuchukov Рейтинг: 374 "Не"
30 мар 2010 01:39 4
- +Оценка
+3

По горе малко се отклоних от темата - моля за извинение
ДДС е свещенната крава на всяко правителство но мисля че всяка крава си има и определен дебит Ако не я храниш правилно и не и създадеш условия да произвежда и пет доилни агрегата да и сложиш
все тая - най много да я умориш

 
Преглед на профил Тони Гетова Рейтинг: 426 "Не"
30 мар 2010 10:41 5
- +Оценка
+4

Увеличаване на ДДС е възможно при диференцирана ставка, а кой знае защо у нас това се смята за мръсна дума. Разбира се, в "бедни" и "пропаднали" държави като Велкобритания, Австрия, Франция отдавна има диференцирана ставка, а тук не, явно за да може отново бедните (които купуват основно храна и лекарства) да носят тежкото бреме на бюджетното запълване. Ето защо, докато не се въведе дифернцирана ставка, вдигането на ДДС ще е прокрисина мярка. Между впрочем именонто този данък е обект на най-много имами и интересно какво СЕ прави и по този въпрос. Май-нищо.

 
Преглед на профил Тони Гетова Рейтинг: 426 "Не"
30 мар 2010 16:33 6

извинявам се за допуснатите грешки. да се чете ддс-измами.

 
Преглед на профил makak Рейтинг: 5 Неутрална
30 мар 2010 20:40 7
- +Оценка
+1

може да се пипа само в намаление на администрацията,и изтичането на държавни пари!

 

Искам да получавам известия за развитието на дебата.

Какво следва?

Очаква се в сряда кабинетът да гласува предложенията за антикризисни мерки, между които и евентуалното увеличение на ДДС. След това в дебата ще се включат още експерти по темата. В анкетата можете да дадете мнението си по въпроса ДДС ли е най-подходящият данък, който да се увеличи по време на криза. Форумът също е отворен за мненията ви по темата.