🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Мъгла в Камерън

Великобритания е откъсната от Европа, пише в анализ Кристин Окрент във в. "Гардиън"

Дейвид Камерън засега изглежда остана изолиран от останалите евролидери
Дейвид Камерън засега изглежда остана изолиран от останалите евролидери
Дейвид Камерън засега изглежда остана изолиран от останалите евролидери    ©  Dylan Martinez
Дейвид Камерън засега изглежда остана изолиран от останалите евролидери    ©  Dylan Martinez

Великобритания и Европа могат да постигнат толкова много заедно. Затова безразсъдството на Дейвид Камерън натъжава континенталци като мен. Любимата ми английска шега за мъглата в Ламанша, която изолира континента, вече не звучи толкова смешно. Това пише в анализ Кристин Окрент в британския в. "Гардиън". След последната среща на върха в Брюксел

Великобритания стана по-изолиран остров отвсякога

Вече много се каза за езика на тялото на Никола Саркози в четвъртък вечерта, когато той не стисна протегнатата ръка на Дейвид Камерън, а вместо това го потупа по рамото. Това беше не толкова покровителствен жест, колкото израз на огромна умора - 30 години британска двусмисленост за Европа ни изтощиха. Сега поне нещата са ясни. Откакто се присъединиха към ЕС през 1973 г. британските ни приятели са във или извън Европа в зависимост от обстоятелствата и собствените им приоритети, но никога не са ни спестявали съветите си, пише БТА.

"По-добре да си замълчи", тросна се Саркози на предишна среща на върха в Брюксел, когато британският премиер обясняваше на партньорите си какво трябва да се направи с еврото. След като обвини кризата с еврото за стагнацията на британската икономика, британският финансов министър Джордж Озбърн миналата седмица предупреди: "Имаме си наш национален интерес, но е в наш икономически интерес те (страните от еврозоната) да се оправят."

Решенията не са незабавен лек на кризата, но дават посоката

Именно това Меркози - френско-германската двойка, която е традиционният двигател на европейската машина - най-после съумяха да направят. Сделката, която изготвиха заедно и сложиха на масата в Брюксел, не дава незабавен лек на кризата, но призовава за преразглеждане на съществуващите договори с цел налагане на по-голяма фискална дисциплина. Това е победа за Меркел, която е решена да прокара по-голяма икономическа интеграция и да спаси сънародниците си от необходимостта да плащат за чужди преразходи. Има политическа печалба и за Саркози - междуправителствените преговори остават правилото, той продължава да дели "шофьорското място" с Меркел въпреки по-слабата икономика, а европейските институции направиха огромна крачка напред като за пръв път преодоляха правилото за вземане на решения с единодушие.

Като цяло френските медии, дори враждебно настроените към Саркози, приветстват резултатите от Брюксел. През цялата криза с еврото те му признаваха, че държи германската канцлерка на европейската писта, оказва й натиск за по-бързи действия и защитава френския възглед, че политическата воля е по-важна от правилата. Президентските избори са след по-малко от шест месеца и Саркози трябва да убеди французите, макар и много от тях да го недолюбват, че само той е способен да пребори кризата и да поддържа балансирано френско-германско партньорство. Някои дори казват, че кризата, колкото и да е тежка, е най-добрата му възможност да засенчи социалистическия си опонент Франсоа Оланд, който не може да се похвали с никакъв опит от работа в

правителството.

Така че благодаря, г-н Камерън. Двадесет години след като подписа Маастрихтския договор и същевременно си издейства изключение за оставане извън еврозоната, британският булдог отново се опита да получи най-доброто от двата варианта. Този път се провали. Как можеха британският премиер и финансовият министър да си помислят, че европейските им партньори ще се съгласят да се направи изключение за британските финансови услуги при бъдеща регулация след като липсата на контрол над все по-сложните пазари е една от причините за бъркотията от 2008 г. насам!

Европа струва повече от един остров

Отблъснатият британски премиер упражни ветото си. Но никоя друга страна членка не го последва. Това е безпрецедентно отрязване за една държава, която е свикнала да играе толкова важна роля в европейската политика. Кой си спомня още как в края на 50-те години Великобритания създаде асоциация за свободна търговия (ЕФТА) с половин дузина страни с надеждата да торпилира

новородения Общ пазар? Кой би отрекъл, че процесът на разширяване на ЕС към страните от Централна и Източна Европа се състоя под британско ръководство, като целта отчасти бе да се попречи на задълбочаването на европейската интеграция към повече федерализъм?

Иронията е, че в деня, в който Хърватия подписа да стане 28-ия член на ЕС, 26 от сегашните 27 партньори решиха да продължат напред и да оставят Великобритания настрана. Няма много поводи за ликуване. Кризата с еврото далеч не е приключила. Британските търговски и финансови интереси може и да пострадат в дългосрочен план с изключването на Лондон от европейските преговори. Правителството му остава в ноктите на консерватори, които са обсебени от желанието да се организира референдум и  Великобритания направо да излезе от ЕС.

Онези континентални европейци сред нас, които помним какво дължим на Обединеното кралство от двете световни войни и знаем какво можем да постигнем, когато действаме заедно - било то свалянето на диктатор или постигането на мир в смутни райони - сме натъжени. Съжалявам, но в този глобализиран свят Европа като цяло струва повече от един остров.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dol avatar :-|
    БОКУ И ЦВИНОКИО-ПЪТНИЦИ
    • - 13
    • + 4

    Аууууууууууууууууууу, на прага съм да се разплача...........за Европата която не струва колкото един остров и НЕЙНАТА УТОПИЯ!!!! Като толкова си мисли, че ЕВРОПА може без Великобритания, а Великобритания без Европа не, за какво ги реди тия ред сълзи-ред сополи. Истината е, че Великобритания е толкова нужна на Европа КОЛКОТО НИКОЯ ДРУГА от 27 членки! Излишно е да обяснявам защо. Вярно е и обратното- Великобритания се нуждае от обединения пазар, НО ДОТУК! Крайно време Е ДА СПРЕМ С ДРАМАТИчНИТЕ ПРЕУВЕЛИчАВАНИЯ- първо, Великобритания трудно ще попадне в изолация защото все още е пълноправен член , а самият нов пакт има вероятност да се окаже нелегитимен без нейното съгласие, второ- Великобритания има своите политически и най-вече икономически и финансови връзки ДАЛЕч извън този сь#з и в най-голяма степен спрямо всички останали страни на ЕС. Трето-ТОЯ ПАКТ Е ПРАХ В ОчИТЕ И НЕ РЕшАВА НИщО сега и веднага...........едно голямо ПУУУУУУУУУУУУУУФ...което тепърва щЕ СЕ РЕшАВА как ще проработва и дали изобщо ще проработи. четвърто- и САРКОЗИ , и Камерън имаха нужда от политическа сделка , за да закрепят позициите си в собствените си страни..ЕДИНИЯТ го направи с подвита опашка на дребен пудел, другият с гордо вдигната глава.....ВЕЛИКОБРИТАНИЯ В МЪГЛА???????????По-скоро ЕВРОПА Е С ПАКТ, КОЙТО НЕ РЕшАВА НИщО А ВЕщАЕ САМО РЕЦЕСИЯ с риск от ДЕПРЕСИОННА ВЪЛНА.

    Нередност?
  • 2
    smpanchev avatar :-|
    smpanchev
    • - 2
    • + 6

    Трябва да се внимава много, когато се цитират статии от левичарски вестници като Гардиън. Финансовата индустрия е огромен източник за богатство за Великобритания, ако се въведе такава такса ще загубят Ситито. Камерън беше много прав!

    Нередност?
  • 3
    stealth avatar :-|
    exdn
    • + 1

    [quote#2:"smpanchev"]ако се въведе такава такса ще загубят Ситито[/quote]

    Първо, този въпрос изобщо не е подлежал на обсъждане по време на преговорите.

    Второ, Великобритания така или иначе има право на вето върху нови данъци.

    Има само едно обяснение защо реши да го използва сега - изнудване, докато другите са в затруднено положение.

    Нередност?
  • 4
    dol avatar :-|
    БОКУ И ЦВИНОКИО-ПЪТНИЦИ
    • + 1

    БЛЪМБЪРГ...13.12.2011....ЕВРОТО С НАЙ-НИСКИ НИВА ОТ ЯНУАРИ НАСАМ............АААААААААААА, КАМЕРЪН БИЛ В МЪГЛА. ХА, ХА, ХА!!!!!!!!!!! “The reluctance to raise the ceiling of the permanent bailout fund is like taking candy from a baby,” said Tommy Molloy, chief dealer at FX Solutions, a currency brokerage, in Saddle River, New Jersey. “The very fact that there is any sort of reluctance to fix any problem as it arises suggests that the consensus that we thought was going to start with the EU summit last week really isn’t there.”

    ................................2 seconds ago · LikeUnlike.

    Нередност?
  • 5
    smpanchev avatar :-|
    smpanchev
    • + 1

    Обсъждането на обща фискална политика няма нищо общо с данъци? Интересна теза.
    Основната причина да направи това точно сега е собствената му партия, която нямаше да му прости нито един друг ход. Гласовете за излизане от ЕС във Великобритания са много силни в момента.

    Нередност?
  • 6
    stealth avatar :-|
    exdn

    [quote#5:"smpanchev"]Обсъжданео на обща фискална политика няма нищо общо с данъци? Интересна теза. [/quote]

    Ти не правиш ли разлика между различните части на една фискална политика? Да вземат да обсъдят и квотите за лов на китове в Северно море, както са я подкарали?

    Ако Камерън беше подкрепил идеята на Франция и Германия, те щяха да му направят отстъпка по други въпроси. Той обаче тръгна със заплахи.

    Гласовете на еврофобите може да са колкото си искат силни, те по принцип викат най-силно. Ако великобритания излезе от ЕС, автоматично й отпада привилигирования достъп до пазар от 450 млн. души. Това ще му го простят ли?

    Нередност?
  • 7
    smpanchev avatar :-|
    smpanchev
    • + 2

    Забелязали сме, че ЕС не обича, когато страни си избират само части от регулациите и. Това е и основната причина Норвегия да стои извън Съюза, за да могат да си подбират каквото им харесва от брюкселската яхния.

    Разбира се, че би било безумно да се излезне от ЕС. Но е трудно да спориш с тенденциите във вътрешната политика на една страна. Факт е, че има много голяма анти-ЕС реторика във Великобритания и особено при Торите. Защо е така е дълъг въпрос, но такава е ситуацията за Камерън. Днес излязоха пол-овете, където одобрението за премиера се е покачило със 7 пункта - причината за това са действията му на срещата.

    Нередност?
Нов коментар