🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Испания планира за 10 години да закрие всичките си ядрени централи

За енергийна реформа ще са нужни 235 млрд. евро, АЕЦ дават 20% от електричеството

АЕЦ до село Аско край Тарагона през 2010 г.
АЕЦ до село Аско край Тарагона през 2010 г.
АЕЦ до село Аско край Тарагона през 2010 г.    ©  Reuters
АЕЦ до село Аско край Тарагона през 2010 г.    ©  Reuters

Испания има намерение да закрие в периода 2025 - 2035 г. всичките си 7 ядрени реактора, а в средата на века да произвежда цялата си електроенергия от възобновяеми източници.

Това съобщи късно във вторник министърът на енергетиката Тереса Рибера часове преди парламентът да отхвърли проекта за бюджет на страната, което почти сигурно означава предсрочни избори в средата на април. Безядрена енергетика бе едно от предизборните обещания на управляващите от лятото на миналата година социалисти. През 2018 г. Испания е произвела от ВЕИ 40% от енергията в континенталната част, а 20% се падат на ядрените централи.

Националният интегриран план за енергетиката и климата трябваше да бъде изпратен за съгласуване в Брюксел до края на миналата година, но това стана чак в началото на февруари. Правителственият проект за борба с климатичните промени би трябвало да бъде внесен в парламента на 22 февруари.

Пет централи, седем реактора, четири оператора

В края на януари испанските медии съобщиха, че споразумението между правителството и енергийните компании предвижда ректорите с обща мощност от 7.4 гигавата да бъдат оставени да изкарат отвъд 40-годишния си технологичен лимит, но без да достигат 50 години.

В Испания има пет ядрени централи - в Алмарас, Валдейос, Аско, Кофрентес и Трийо. Ако се следва принципа за закриване след изтичане на 40-годишния срок на лиценза за експлоатация, би трябвало първа да спре Алмарас (2023), а последна - Трийо (2028).

Испанските АЕЦ, които влязоха в експлоатация между 1983 и 1988 г., са собственост на испанските Iberdrola и Naturgy, контролираната от италианци Endesa и португалската EDP.

В края на януари екип експерти от няколко държави от Международната агенция за атомна енергия (IAEA) приключи ревизията на безопасността в Аско и Ванделос, поискана от асоциацията ANAV, която оперира двете централи. В централите има три реактора, въведени в експлоатация през 1984, 1986 и 1988 г. и операторът се подготвя да поиска подновяване на лиценза отвъд сегашния, позволяващ да работят 40 години.

Какво поискаха компаниите

Планът е резултат на обсъждане от месеци насам, а преди две седмици ръководителите на енергийните компании се споразумяха за преминаването към безядрена енергетика в десетилетието, започващо от 2025 г.

По време на преговорите от Iberdrola са представили идея за модифициране на нормите така, че да се позволи частично обновяване на ядрените блокове с възможност за евентуални подобрения в бъдеще. Така и правителството в Мадрид ще има повече пространство за маневриране в енергийната си политика и ролята на ядрените централи в нея по време на прехода към изцяло зелени източници.

От Endesa са настоявали за дългосрочна експлоатация на АЕЦ при адекватна печалба и гарантиране, че реакторите винаги ще отговарят на най-високите национални и международни стандарти за сигурност. Компанията е предлагала ядреният сектор да съществува достатъчно дълго, за да няма проблеми с енергийния преход, тъй като не вижда друга алтернатива за сигурни доставки и конкурентни цени при спазване на ангажиментите за намаляване на парниковите емисии.

Naturgy и EDP España, които са по-малки ядрени оператори, са предпочитали за видят какво ще се договорят двете големи компании в сектора.

През 2040 г. край с продажбите на коли на петрол

През януари премиерът Педро Санчес обяви, че реформирането на енергетиката ще се нуждае в периода 2021 - 2035 г. от 235 млрд. евро.

Съгласно Националния интегриран план на правителството от 2040 г. ще спрат продажбите на автомобили на бензин и дизел, включително с хибридни двигатели. Ще се стимулира инсталирането на ВЕИ като ветропаркове и соларни инсталации с капацитет от поне 3000 мегавата годишно.

Все още няма коментари
Нов коментар