🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Австрия стана втората страна в ЕС без централи на въглища

Три четвърти от произвежданата електроенергия вече е от ВЕИ

Германия също има амбиции да спре използването на въглища за производство на електроенергия
Германия също има амбиции да спре използването на въглища за производство на електроенергия
Германия също има амбиции да спре използването на въглища за производство на електроенергия    ©  Reuters
Германия също има амбиции да спре използването на въглища за производство на електроенергия    ©  Reuters

Австрия официално затвори последната си топлоелектроцентрала на въглища, като се превърна във втората държава от ЕС, която излезе от ерата на въглищата след Белгия. Окончателното затваряне на ТЕЦ-а в южния град Мелах, която се управлява от компанията Verbund, беше обявено миналата година след продължителна кампания на климатичните активисти Global 2000, съобщава euractiv.com. Централата захранваше от 80-те години на миналия век топлофикационната мрежа в съседния град Грац. Заводът спря да работи в петък след края на отоплителния сезон.

Затварянето е "историческа стъпка", заяви Леоноре Гевеслер, министър за действията в областта на климата, околната среда, енергетиката и мобилността. Тя припомни, че Австрия си е поставила за цел до 2030 г. да произвежда 100% от нужната електроенергия от възобновяеми източници.

Сега Австрия стана втората държава от ЕС, която спира използването на въглища за производство на електроенергия, след като Белгия затвори последния си ТЕЦ на въглища през 2016 г. Операторът на централата, групата Verbund, основен доставчик на електроенергия в страната, приветства края на "ерата на производство на електричество от въглища в Австрия". Другите ТЕЦ в страната бяха затворени през последните 15 години.

Австрия обаче все още не е приключила изцяло с използването на въглища, отбелязват активисти. Доменната пещ на металургичната компания Voestalpine сега е най-големият източник на CO2 в страната, заявява Дейв Джоунс, анализатор в климатичния тинк-танк Ember.

Напред към ВЕИ

Делът на централата в Мелах в енергийния микс на Австрия беше несъществен, тъй като три четвърти от произвежданото в страната електричество е от възобновяеми енергии, главно на основата на вода и биомаса. Коалицията от консерватори и зелени иска да постигне до 2030 г. производство на 100% електричество от възобновяеми източници - цел, вписана в климатичния план и на предишните правителства.

Управляващата коалиция си поставя още по-амбициозната цел за въглеродно неутрална икономика до 2040 г. - десет години по-рано, отколкото европейската цел, пише AFP. Дотогава цялата енергия трябва да бъде възобновяема, спрямо 33% в момента. Австрия използва около 67% изкопаеми горива, главно внос от чужбина (въглища - 8.3%, петрол - 35.6%, и природен газ - 22.4%).

Други се очаква да последват примера

Очаква се още седем държави да последват примера до 2025 г., включително Франция (2022 г.), Швеция (2022 г.), Словакия (2023 г.), Португалия (2023 г.), Обединеното кралство (2024 г.), Ирландия (2025 г.) и Италия (2025 г.), според организацията Europe Beyond Coal. Те ще бъдат последвани от Гърция (2028 г.), Холандия (2029 г.), Финландия (2029 г.), Унгария (2030 г.) и Дания (2030 г.).

В момента текат дискусии в Чехия, Испания и Република Северна Македония кога да се откажат от въглищата. Германия обяви, че ще затвори последната си централа на въглища до 2038 г., но този ангажимент трябва да влезе в закон.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    drilldo avatar :-P
    Георги Георгиев
    • - 1
    • + 4

    Горките!

    Нека да им изпратят малко родни форумни експерти на австрийците. Трябва да им се обясни колко е лошо всичко това..

    Нередност?
Нов коментар