Седмични новини за енергетика: Защо ТЕЦ "Марица-изток 2" изпадна във финансов колапс; Какво стои зад печалбата на НЕК;

И още: Полша залага на ядрената енергия и природния газ; Минната BHP продава петролния си бизнес за 28 млрд. долара;

   ©  Цветелина Белутова

Как държавните енергийни дружества се справят с финансите си отново е на дневен ред. След като цените на електроенергията за бизнеса отчасти се укротиха сега дойде ред на финансовите отчети на компаниите да диктуват дневния ред в новините от бранша.

Безпрецедентните месеци на пандемия и индустриален спад пряко рефлектираха върху приходите на сектора. Но кой се справи и кой не успя? Отговорът идва от класацията на "Капитал" "К100: Най-големите компании в България", която показва, че турбуленциите около коронавируса през 2020 г. са ударили силно енергийния сектор. Това "изяде" приходите на голяма част от компаниите - средно с по 11% за тези в топ 25 на сектора, или общо 1.6 млрд. лв. по-малко.

Въпреки че състоянието на държавните енергийни дружества става все по-тежко решения за реформи липсват, а проблемите се решават на парче. Ситуацията е такава не само за м.г., но и за първите шест месеца на настоящата година - дружества като ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток" продължават да затъват, докато НЕК успява да излезе на печалба, но само тока от ВЕЦ-овете.

И по-конкретно - държавната въглищна централа вече е в пълен финансов колапс, след като излезе на минус от близо 250 млн. лв. за първите 6 месеца на 2021 г. Така загубата на ТЕЦ "Марица-изток 2" вече превишава общите й приходи. Което означава, че разходите са двойно повече от постъпленията. Според междинния финансов отчет към 30 юни 2021 г. централата е на минус с нови 247.2 млн. лв. при "едва" 115 млн. лв. загуба за същия период на 2020 г. На този фон постъпленията й намаляват със 17% до 192.2 млн. лв. приходи.

Макар и не в такива мащаби ситуацията е зле и при "Мини Марица-изток". Държавните мини не могат да излязат от порочния кръг на загубите дори след усвоеното финансиране в размер на 55 млн. лв., което Българският енергиен холдинг реши да предостави в края на 2020 г., но реално се отразява в междинния отчет за полугодието на 2021 г.

От него става ясно, че "Мини Марица-изток" отчита загуба от 8.5 млн. лв. на фона на 9.6 млн. лв. година по-рано, като за настоящия период дори има леко увеличен добив на въглища. Общият размер на пасивите (текущи и нетекущи) расте до 344.6 млн. лв. при 329.8 млн. лв. за полугодието на 2020 г., което не е никак обнадеждаващо.

За сметка на това обаче през седмицата имаше и положителни новини - НЕК изненадващо излезе на печалба, но оказва се единствено заради тока от ВЕЦ-овете. Реализираната нетна печалба за периода е 190.5 млн. лв. при едва 52 млн. лв. за същия период на миналата година. С това наличните парични средства в дружеството достигат 374 млн. лв. - едно от най-високите нива за последните години.

Тази промяна се дължи преди всичко на две неща. Първо, поскъпването на електроенергията на свободния пазар - близо два пъти на годишна база за съответния период. И второ, драстично увеличеното производство на ВЕЦ-овете на НЕК заради много по-влажната година спрямо критично сухото начало на 2020 г.

// И ОЩЕ:

- Полша залага на ядрената енергия и природния газ - Полша е една от малкото страни от Източния блок, която остана без атомна централа след падането на Берлинската стена. 1982 е годината, в която е започнат строежът на АЕЦ до малкото градче Зарновиeк, но той не е довършен и след 40 години е в окаяно състояние. Сега Полша ще опита отново, като локацията на централата е все още неясна, а причината е зелената сделка на Европейския съюз, която цели да намали нивата на вредните емисии на парникови газове с 55% до 2030 г.

- Минната BHP продава петролния си бизнес на австралийската Woodside за 28 млрд. долара - минният гигант BHP Group се съгласи да продаде своя петролен бизнес на австралийската Woodside Petroleum в сделка за 28 млрд. долара. По този начин BHP реално слага край на своя петролен бизнес, който дава само 5% от годишните печалби на компанията. Така компанията ускорява излизането си от сектора на изкопаемите горива на фона на задълбочаващия се натиск от екологично насочени инвеститори;

// АКО СТЕ ПРОПУСНАЛИ

- Времето се влошава, времето изтича - "Апокалипсис сега" - асоциацията с филма на режисьора Франсис Форд Копола за климатичните промени може да изглежда твърде претенциозна, но ако попитаме гражданите на редица страни в Югоизточна Европа как се чувстват сега, вероятно ще са в подобно положение. В момента преживяваме една от най-тежките и продължителни горещи вълни от десетилетия, а неприятната новина е, че екстремните събития зачестяват и повечето прогнози са, че тази тенденция ще продължи. Какво следва от всичко това?

// ПАЗАРНА ИНФОРМАЦИЯ

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    tqv1539491351583222 avatar :-|
    Jorro Veliki
    • + 4

    Нашите икономисти, са по зле и от руските, затова сме в такова положение и цял свят ни се смее! Навсякъде са наслагани с шуробаджанащина, некадърници от класа, нищо не знаят и нищо немогат, но със самочувствие до небето.

    Нередност?
  • 2
    nvh16214406141055017 avatar :-|
    Стоян Кръстев
    • - 2
    • + 2

    Защото политиците ни са такива ,за това ТЕЦ 2 е на този хал.В БГ всичките управляващи са корумпирани и не хаят за народ и родина.След спирането на ТЕЦОВЕТЕ ,България ще стане както икономически така и енергийно зависима,а това е целта на ЕС.Въпроса ми е към вас журналистите .Защо нищо не споменавате за двата Америлкански ТЕЦА и за ТЕЦ Брикел на Г-н Ковачки,че същият този ТЕЦ(Брикел) изгори на цяла Европа битовиъе отпадъци?!

    Нередност?
  • 4
    selofia avatar :-?
    Селофия
    • + 1

    Е, един път АЕС МИ 1 е с рентабилност 40 %, след две/три седмици е с 20%..
    Гиди амкапитал ибрикчии..

    Нередност?
  • 5
    jagerzur avatar :-P
    jagerzur
    • + 2

    В ТЕЦ "Марица-изток 2" имаше времена, когато под формата на фалшиви ремонти се крадяха стотици милиони годишно, както и куп други далавери. Но сега сметката за краденето и некадърността ще я платим балъците.
    Колкото до НЕК, хаирлия да е печалбата, убеден съм че ще я инвестират отговорно в рехабилитация на мощности и в по-добри условия за труд? Нали така правят обичайно?

    Нередност?
Нов коментар