🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Новите два фонда за стартъпи тръгват от есента

Общо 64.7 млн. лв. потичат към млади компании с ресурс от еврофондовете и след подбор на мениджъри от държавата

Екипът на Фонда на фондовете, оценявал кандидатите за фонд мениджъри
Екипът на Фонда на фондовете, оценявал кандидатите за фонд мениджъри
Екипът на Фонда на фондовете, оценявал кандидатите за фонд мениджъри    ©  Надежда Чипева
Екипът на Фонда на фондовете, оценявал кандидатите за фонд мениджъри    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

След 9-месечна процедура държавният Фонд на фондовете избра мениджъри на първите два фонда за финансиране на стартъпи с публичен ресурс. Общо 64.7 млн. лв. първоначален капитал се предоставя на българо-италианското обединение "АД - Венчърс", в което водещ партньор е "Клийнтех България", и на обединението "Некст Тех Венчърс" с участници Константин Петров, Златолина Мукова, Йордан Зарев и Александър Терзийски (от екипа на NEVEQ). Средствата са за дялово инвестиране в стартиращи компании и за ускоряване на растежа на вече утвърдени иновативни дружества. Изборът бе направен в състезание с общо 10 кандидата, като първоначалният план бе фондовете да са три. За един от тях обаче не бе излъчен победител и конкурсът ще бъде обявен наново през есента.

Новите фондове за стартъпи

Общо 200 стартъпа ще могат да бъдат подкрепени в рамките на първоначалния 5-годишен период, за който се създават фондовете. Финансирането, на което ще може да разчитат компаниите, е от 25 хил. до 1 млн. евро. Публичният ресурс идва от оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014 - 2020 година, а мениджърите ще трябва да добавят собствен ресурс за финансиране, както и да привлекат частни коинвеститори.

От Фонда на фондовете тепърва създават комисия, която ще контролира избраните фонд мениджъри, като стремежът е дейността им да започне възможно най-скоро. "С тази процедура захранваме стартъп екосистемата, която през последните пет години доказа, че може да работи с подобен размер публичен ресурс, за да може тя да се развива", каза изпълнителният директор на държавната структура Светослава Георгиева.

На този етап не е ясно кои са партньорите, обещали подкрепа с писма за ангажимент, като това се очаква да стане ясно през есента, когато ще бъдат официално подписани договорите с избраните фонд мениджъри.

Двата фонда

Обединение "АД - Венчърс" ще управлява фонд с първоначален капитал от 14 млн. евро. Офертата, с която е класиран на първо място, предвижда мениджърът да осигури 3.19% от общия ресурс, или 446 хил евро. Привлеченото кофинансиране ще е в размер на 1.87 млн. евро. Сдружението е предложило общо 215 предприятия за първоначална инвестиция, или по 43 средногодишно. Представило е доказателства за 24 потенциални сделки, които може да сключи. Приложило е 6 писма за намерение от международни партньори и 8 от местни инвеститори, които биха се включили на ниво отделни проекти. Ценовото предложение на мениджъра е за покриване на разходи в размер на 19.99% от сумата на управляваните средства, което е на границата на допустимото. Интересно, другият класиран участник е предложил за същата работа цена от 15.73%.

"Некст Тех Венчърс" ще работи с вече утвърдени стартъпи и ще инвестира в тях 19.1 млн. евро. Той се е ангажирал да осигури 6% собствени средства във фонда или допълнителни 1.2 млн. евро плюс минимум 7 млн. евро частен капитал от външни инвеститори. Сдружението е предложило списък с 45 предприятия, които могат да бъдат подпомогнати по тази схема, 6 писма за намерение от международни партньори и 10 от местни контрагенти, които имат готовност да подкрепят клиенти на фонда. Екипът на Златолина Мукова печели с 95.62 точки, което е много малка разлика от класирания на второ място "Инвийст Кепитъл Партнърс", получил 92 точки.

Третият фонд, който трябваше да бъде създаден в рамките на тази процедура, трябваше да финансира ускоряване и начален етап на развитие с 18.2 млн. евро, но за него няма избран мениджър и процедурата ще се повтори. Посочената причина е, че конкурсът се проведе по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и тъй като до финалното класиране се добра само един участник, "Импетус Ърли Стейдж", възложителят (държавният Фонд на фондовете) се възползва от правото си да прекрати процедурата, за да осигури възможност за постигане на по-благоприятни оферти при нова процедура.

Милиони и за градско развитие

Фондът на фондовете избра и посредниците, през които ще премине финансиране за 353.3 млн. лв. за градско развитие, идващи от оперативна програма "Региони в растеж". И двата кандидата, заявили интерес към поръчката, печелят. Сдружение "Фонд за устойчиви градове", в което влизат ОББ, Фонд ФЛАГ (Фонд за органите на местното самоуправление в България), Българската консултантска организация, ще разпределят финансиране от 135 млн. лв. за клиенти от регион Юг и 87.4 млн. лв. за регион София.

Другият участник, "Регионален фонд за градско развитие", в който участници са SG Експресбанк, "Сожелиз" и "Елана Холдинг", ще разпредели 130.4 млн. лв. за регион Север.

Публичният ресурс, който се предоставя на мениджърите, ще трябва да бъде допълнен с 40% от странични инвеститори и собствени средства, като очакванията са, че сумата, която ще се инвестира в градско развитие, ще достигне 600 млн. лв. Средствата ще са за публична инфраструктура - изграждане на подлези, спирки, велоалеи, възстановяване на чешми, паметници, ремонт на спортни зали и т.н. Те ще се предоставят под формата на инвестиционни кредити при облекчени лихвени условия, изискване за обезпечение и дълъг срок на погасяване - от минималните 12 месеца до 20 години.
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    mzq47575551 avatar :-|
    klavdiqspasova.88

    Алтернатива Файнаншъл ООД са едни от малкото професионалните в сферата на небанковите институции!

    Нередност?
Нов коментар