🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Moody’s понижи депозитния рейтинг на ПИБ с една степен до B2

Агенцията обосновава действието си с многото проблемни заеми и активи, придобити като обезпечения

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Moody’s е понижила дългосрочния депозитен рейтинг на Първа инвестиционна банка от B1 на B2, като запазва стабилната перспектива. Освен това с една степен се понижават и оценките на рейтинговата агенция за вътрешната стабилност и сила на банката (т. нар. baseline credit assessment - BCA), която не включва възможността и вероятността за външна подкрепа от акционерите или държавата.

"Днешното понижение на рейтинга отразява виждането на Moody’s, че високият дял на проблемните кредити на банката и значителните активи (основно имоти), придобити като обезпечения, продължават да представляват риск за капиталовата база на банката и този риск съответства по-точно на BCA оценка b3. Преди оценката на агенцията за ПИБ включваше очакване тези необслужвани активи досега да са сведени до чувствително по-ниско ниво", се казва в официалната обосновка на Moody’s от 4 юни.

Ден по-рано другата от трите големи агенции, следящи ПИБ - Fitch, е потвърдила и оставила без промяна оценката си за банката на B със стабилна перспектива. Двата рейтинга са практически на равностойно ниво по скалите на Moody’s и Fitch.

По-бавно от очакваното

Според цитираните данни заемите с просрочие повече от 90 дни са намалели от 17.5% за 2017 г. до 13% към края на 2018 г., което отразява усилията на ПИБ за реструктуриране, отписване и продажба на проблемни експозиции. Същевременно обаче по-новите разширени дефиниции на Европейския банков орган, които се въвеждат паралелно с Международния стандарт за финансово отчитане 9 за оценка на активите делът на лошите кредити, дори леко се покачват от 21.7 на 21.9%. По оценка на Fitch това е два пъти над средното за българския пазар.

Затова и от Moody’s приемат, че има опасност капиталът на ПИБ да ерозира от лошите кредити, които не са покрити с провизии, както и от реализирането на внушителния й портфейл от недвижими имоти.

Отчетеният базов капитал от първи ред (CET1) от ПИБ към края на 2018 г. е 13.3%, а общата капиталова адекватност - 16.1%, което надвишава изискванията на БНБ. Освен това тези данни не включват печалбата за миналата година, която се очаква да се капитализира и така по сметки на Moody’s двете съотношения биха се покачили съответно до 15.8% и 18.6%.

Същевременно трябва да се има предвид, че към края на март 2019 г. отчита понижение на CET 1 до 12.7% и на общата капиталова адекватност до 15.6%. Освен това през април БНБ е започнала да изисква и допълнителни капиталови надбавки от банките с високи нива на лоши кредити и слаб риск мениджмънт, които могат да достигнат и до 3-4 процентни пункта надбавка в капиталовите изисквания. От регулатора не съобщават конкретните нива на тези т. нар SREP изисквания към отделните банки.

От Moody’s отчитат като позитив на ПИБ силната възможност на банката да генерира възвращаемост преди начисляване на провизии, структурата й на финансиране, разчитаща основно на депозити, и солидния ликвиден буфер. Като негатив е посочено, че корпоративното управление все още се развива и е по-слабо от световните стандарти за добри практики. Концентрацията на собствеността в двама акционери поражда някой рискове, свързани с тези ключови лица, пише още в обосновката. Основните акционери на ПИБ с по 42.5% дял всеки са Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев.

Една стъпка нагоре заради държавата

Крайният рейтинг на ПИБ е облагодетелстван от оценката, че има умерена вероятност за подкрепа от правителството. Това дава бонус от една стъпка нагоре в рейтинга, който без нея би бил B3 - най-ниското ниво над C-рейтингите, които вече отразяват много високо ниво на кредитен риск. Сегашната оценка на ПИБ B2 е пет нива под считаните за инвестиционен клас рейтинги и седем нива под дългосрочния рейтинг, присъден от Moody’s на България.

От Moody’s традиционно считат, че въпреки рестрикциите за спасяване на банки по европейските правила и регулации държавите имат инструменти за подкрепа, особено за системно важни институции. Отчита се и че ПИБ вече е получавала държавна подкрепа през 2014 г. С 9.6% пазарен дял към края на 2018 г. тя е четвъртата по активи банка в страната, като вероятно ще бъде изместена от тази позиция след придобиването на Пиреос банк България от Пощенска банка и сливането на двете.

Преди ключовата проверка

Понижението на рейтинга не е повлияно от провежданите от ЕЦБ прегледи на качеството на активите и стрес тестове в ПИБ и още пет български банки, от които все още няма данни, а резултати се очакват през юли. В съобщението на Moody’s обаче те са посочени като потенциална причина за ново понижение, ако покажат съществени допълнителни рискове. Други фактори, които биха натежали на рейтинга, са влошаване на капиталовите показатели и възвращаемостта или индикации, че банката би имала нужда да набира капитал, за да покрие понижени оценки на активите. "Влошаване на ликвидността и отлив на депозити също би могъл да доведе до негативен натиск върху рейтинга", пише в обосновката.

До покачване на рейтинга би довело съществено подобряване на финансовия фундамент и най-вече значително понижаване на риска чрез свиване на лошите кредити и недвижимите имоти в баланса. Това може да бъде постигнато още през покачване на покритието на проблемните експозиции с провизии, но без да пострада рентабилността, а също и ако продължи да се намалява концентрацията на кредитите. Евентуално покачване на депозитния рейтинг може да дойде от потенциално решение да се ползва подчинен дълг и други хибридни капиталови инструменти, които при евентуални проблеми редом с акционерите първи понасят загуби.

Какво мислят от Fitch

Оценката на другата рейтингова агенция е изцяло движена от вътрешните показатели на ПИБ (по терминологията на Fitch - Viability Rating - VR), като тя не дава бонус за държавна подкрепа, каквато може да бъде получена, но не може да се разчита на нея.

VR oценката на ПИБ b се обяснява със слабо качество на активите и капитализация. Показателни за това са високо ниво лоши кредити и на недоходоносни активи, висок условен риск за капитала и значителна концентрация в кредитния портфейл към единични лица. Fitch отчитат като плюс намаления рисков апетит на ПИБ, разумна стратегия за периода 2017-2021, стабилната рентабилност в последно време и добра ликвидна позиция, подкрепена и от стабилно финансиране от предимно дребни ритейл спестители.

Fitch също обръща внимание на активите, придобити като обезпечение, които се свиват за година от 13.5% на 11%, но това се отдава основно на сделката за терена на "Кремиковци" с австрийската Soravia. Освен това едва 20% от тези имоти са класифицирани в баланса на ПИБ като доходоносни - основно търговски и офис площи. "Почистването на портфейла на ПИБ е значително по-бавно от това на другите на пазара, основно заради по-голямата сложност на проблемните активи и по-слабия капацитет за абсорбиране на обезценки", считат от Fitch.

Нейният рейтинг може да бъде покачен при по-бързо разчистване на наследството от лоши кредити, намаляване на кредитната концентрация и осребряване на имотите в баланса, без да пострадат капитализацията и рентабилността. До понижение може да се стигне при влошаване на капиталовата позиция или качеството на активите.
9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Slick avatar :-?
    Slick
    • - 3
    • + 4

    Тая банка още ли е жива? Скоро ще плащаме сметки май

    Нередност?
  • 2
    kdo52372883 avatar :-?
    kdo52372883
    • - 3
    • + 9

    Quo vadis, Цеко? Може би вече да спрем да кредитираме Георгиус, Гергов и Дебелия? Това сигурно ще помогне с финансовите показатели, а? Особено при положение, че някои от тия кредити никога няма да си ги получиш обратно - от Дебелия най-вече.

    Нередност?
  • 3
    skyfighter avatar :-|
    skyfighter
    • - 2
    • + 9

    Да ти намалят рейтинга при най-силната икономика за последните 30 години, това е голямо постижение. Шокиращо. Трето спасяване обаче ще е политически токсично според мен.

    Нередност?
  • 4
    chichka avatar :-|
    chichka
    • + 1

    Що е то "депозитен рейтинг"? Че като сложиш депозит в банката... няма да си го получиш обратно като ти трябва ли?
    Аз нямам пари в банка на територията България!

    Нередност?
  • 5
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 4

    До коментар [#2] от "kdo52372883":

    Хора, разберете едно нещо - всичките кредити към свързани лица са бели, "обслужвани", неопетнени отвсякъде. Те не влизат при лошите кредити, докато не се наредят опашки пред клоновете.

    Лошата новина е, че банката не се справя с по-важната си дейност - генериране на средства, които да компенсират източването й. Не искат да си продават обезпеченията, защото ще трябва да генерират загуби от всяка продажба. Самите недвижими активи са с раздути оценки.

    Банката дефакто няма ликвидни проблеми (засега). Въпросът е, че се крепи на нестабилни основи и винаги може да бъде ликвидирана, както се случи с КТБ.

    Рейтинговите агенции показват, че няма да ги търпят тези номера.

    Нередност?
  • 6
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 1

    До коментар [#3] от "skyfighter":

    Те го намалят по причини, които нямат много общо с икономиката. ПИБ не продава едни надценени имоти, за да не генерира загуби по тях. Това докато го отлагат, няма какъв рейтинг да им се вдигне.

    Те и затова търсят начин да продадат банката, ама няма кой да я вземе.

    Нередност?
  • 7
    chichka avatar :-|
    chichka

    До коментар [#5] от "Георги Георгиев":

    Толкова много думи си използвал за да кажеш че... банката е балон!

    Нередност?
  • 8
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    До коментар [#7] от "chichka":

    Тя е китайската икономика е балон, ама няма да се спука просто така. Важни са компенсаторните механизми, важно е и колко е голяма иглата, която го пука.

    Метафората настрана, важно е да се знае какви процеси да се следят. Не всеки има избор къде да му превеждат заплатата. Колкото до кредитния рейтинг - утре ще го увеличат и банката пак може да си е балон.

    Нередност?
  • 9
    chichka avatar :-|
    chichka

    До коментар [#8] от "Георги Георгиев":

    О, пенсионер съм. Още 2014 г ликвидирах всякакви отношения с институциите у нас наречени "банки". Европейски граждани сме и света е наш.
    Сега съм зрител на по-задните редове /първите редове понякога много се цапат от кръв и екстременти от арената/!

    Нередност?
Нов коментар