🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Черноморската банка за търговия и развитие отпусна 35 млн. евро заем на "Олива"

Финансирането ще послужи за оборотен капитал на най-новия фирмен завод край Варна

Ангел Георгиев: Заемът е доказателство за позицията на "Олива" АД на пазарите в Черноморския регион и степента на доверие, което получаваме от ЧБТР и търговските банки от целия свят
Ангел Георгиев: Заемът е доказателство за позицията на "Олива" АД на пазарите в Черноморския регион и степента на доверие, което получаваме от ЧБТР и търговските банки от целия свят
Ангел Георгиев: Заемът е доказателство за позицията на "Олива" АД на пазарите в Черноморския регион и степента на доверие, което получаваме от ЧБТР и търговските банки от целия свят    ©  Надежда Чипева
Ангел Георгиев: Заемът е доказателство за позицията на "Олива" АД на пазарите в Черноморския регион и степента на доверие, което получаваме от ЧБТР и търговските банки от целия свят    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Ритейл Ритейл

Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща

Черноморската банка за търговия и развитие отпусна 35 млн. евро заем за търговско финансиране на най-големия производител на растителни масла в България - "Олива". Финансирането е част от синдикиран механизъм на стойност 90 млн. евро, предоставен от група международни търговски банки с водещ мениджър BNP Paribas Suisse, съобщиха от банката.

За оборотен капитал

Заемът ще послужи за оборотен капитал на най-новия завод на компанията в близост до Варна, който удвоява производствения й капацитет и увеличава експортните й възможности.

"Този синдикиран заем е стъпка към по-нататъшен растеж и развитие на "Олива" АД. Тази подкрепа ще ни помогне да затвърдим позицията си и да укрепим стратегическия си растеж", коментира Ангел Георгиев, изпълнителен директор на "Олива", цитиран в прессъобщението.

Новата мощност край Варна

Най-новият завод до пристанище Варна-запад е трети за "Олива" и преработва слънчоглед, рапица, соя. Заедно с другите два завода на дружеството - в Кнежа и Полски Тръмбеш, компанията ще може да преработва 700 хил. тона семена годишно.

Заводът край Варна започна да се строи в средата на 2017. Инвестицията в него е 40 млн. евро, като 31 млн. са корпоративен заем от Европейската инвестиционна банка по плана "Юнкер" (или Европейския фонд за стратегически инвестиции). Заводът заработи поетапно, целта е през 2020 г. да достигне пълната си мощност.

"Олива" има още едно финансиране от европейска институция - със заем от 22 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие през 2013 г. компанията изгради своя нов високотехнологичен завод в Полски Тръмбеш, специализиран в производството на нерафинирано масло. Цялата инвестиция бе за 30 млн. евро.

Компанията

"Олива" е притежание на компанията за търговия на зърно и маслодайни култури "Билдком". Едноличен собственик на "Билдком" е Ангел Георгиев, който влиза като акционер в "Олива" през 2001 г. и постепенно във времето увеличава дяловете си до над 99%. "Олива" пък е наследник на строената през 1942 г. маслодобивна фабрика "Перла" в Кнежа.

Портфолиото на компанията включва сурово и рафинирано слънчогледово олио, слънчогледов шрот, белени семена. Годишно около 80-90% от продукцията са предназначени за износ. Купувачи на суровите масла са рафинерии от различни точки на света. "Олива" няма собствени марки и продава част от рафинираното масло в бутилирана разфасовка с етикет на клиента.

За 2019 г. приходите на компанията отбелязват над 32% скок спрямо предходната година и надхвърлят 725.7 млн. лв. Печалбата също отбелязва над 30% ръст и достига 22.05 млн. лв.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    rcs20503603 avatar :-|
    Kamen Iliev

    Винаги е добра новина, че ще има нови производствени мощности, а не че се е появил нов сайт за инвестиции, обещаващ космическа доходност.

    Нередност?
  • 2
    vincenzo76 avatar :-|
    vincenzo76

    За съжаление все още не преработваме достатъчно селскостопанка продукция,а я изнасяме основно като суровина!!!Конкретно слънчогледа трябва да го преработваме на 100% в крайни продукти!!!

    Нередност?
Нов коментар